Moikka,
Olemme lähdössä Guardalavacaan tammikuussa 2010 ja kaipaisin matkakokemuksia paikasta. Eteenkin tiedot ja kokemukset seuraavista hotelleista olisi kiinnostavia: Playa Pesquero, Playa Costa Verde, Sol Rio de Luna y Mares?
Samoin kiinnostaisi kuulla kokemuksia AM:n järjestämästä meriretkestä delfinaarioon? Yleisesti millaista säätä Kuubassa tammikuussa tavallisesti ym. kokemukset kiinnostavat.
Kiitos!
:) Lomaa odotellessa :)
Guardalavacaan tammikuussa - kertoiltaa kokemuksia
2
789
Vastaukset
- välikarjalainen
vain Playa Costa Verde. Olemme olleet siellä kahdesti, tammikuussa molemmat matkat. Hotelli on hyvä ja henkilökunta ystävällistä. Ranta on hyvä, lähellä ja rauhallinen.
Suomalaisten lisäksi paikalla tuntui olevan paljon kanadalaisia, heidänkin kanssaan pärjättiin.
Mikään gourmet-paikka tämä ei ole, ruoka on tasaisen vaatimatonta. Aamiainen on hyvä.
Täällä niinkuin varmaan kaikkialla Kuubassa kohtuullinen tippien antaminen palkitaan extrapalveluna baaritiskillä, rantabaarissa, huonepalvelussa ja ravintolassakin. All inclusivessahan rahaa ei juuri muualle saa kulumaankaan. älä kuitenkaan liioittele, yksi turistipeso päivässä riittää pitkälle. Siivoojaan kannattaa panostaa etupainotteisesti.
Jos päädyt tänne, vie terveisiä aulabaarin "pikku myylle", tunnistat hänet kyllä.
Sitten se surkein puoli: Lentomatka on ahdas ja puuduttava, aterioiden ajoitus lennolla on omituinen. Erityisesti mieleesi tulee jäämään välilasku Halifaxiin. Sellaista tapaa harvoin, onneksi.
Tämä kuitenkin unohtuu Holguniin laskeuduttua. - HavannaFani
Kannattaa ehdottomasti mennä delfiinejä katsomaan! Sellaisen kanssa pääsee jopa uimaan. Muuten oli tylsä paikka, sama se mikä hotelli, niin kylää tms ei ole ulkopuolella, eli on ihan kuin olisi missä tahansa maapallolla, Kuubasta ei tietoakaan. Itse olimme onneksi Havannassa 5 päivää, siellä olisi paljonkin nähtävää. Guardalavacassa on vain ranta, tosin hieno sellainen, syömistä ja juomista aamusta iltaan. Eli kaikille retkille kannattaa osallistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1463153- 91753
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221394Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701211- 441181
- 371061
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke134994- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38928