Guardalavacaan tammikuussa - kertoiltaa kokemuksia

lomaa suunnitteleva

Moikka,

Olemme lähdössä Guardalavacaan tammikuussa 2010 ja kaipaisin matkakokemuksia paikasta. Eteenkin tiedot ja kokemukset seuraavista hotelleista olisi kiinnostavia: Playa Pesquero, Playa Costa Verde, Sol Rio de Luna y Mares?

Samoin kiinnostaisi kuulla kokemuksia AM:n järjestämästä meriretkestä delfinaarioon? Yleisesti millaista säätä Kuubassa tammikuussa tavallisesti ym. kokemukset kiinnostavat.

Kiitos!

:) Lomaa odotellessa :)

2

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • välikarjalainen

      vain Playa Costa Verde. Olemme olleet siellä kahdesti, tammikuussa molemmat matkat. Hotelli on hyvä ja henkilökunta ystävällistä. Ranta on hyvä, lähellä ja rauhallinen.
      Suomalaisten lisäksi paikalla tuntui olevan paljon kanadalaisia, heidänkin kanssaan pärjättiin.
      Mikään gourmet-paikka tämä ei ole, ruoka on tasaisen vaatimatonta. Aamiainen on hyvä.

      Täällä niinkuin varmaan kaikkialla Kuubassa kohtuullinen tippien antaminen palkitaan extrapalveluna baaritiskillä, rantabaarissa, huonepalvelussa ja ravintolassakin. All inclusivessahan rahaa ei juuri muualle saa kulumaankaan. älä kuitenkaan liioittele, yksi turistipeso päivässä riittää pitkälle. Siivoojaan kannattaa panostaa etupainotteisesti.

      Jos päädyt tänne, vie terveisiä aulabaarin "pikku myylle", tunnistat hänet kyllä.

      Sitten se surkein puoli: Lentomatka on ahdas ja puuduttava, aterioiden ajoitus lennolla on omituinen. Erityisesti mieleesi tulee jäämään välilasku Halifaxiin. Sellaista tapaa harvoin, onneksi.

      Tämä kuitenkin unohtuu Holguniin laskeuduttua.

    • HavannaFani

      Kannattaa ehdottomasti mennä delfiinejä katsomaan! Sellaisen kanssa pääsee jopa uimaan. Muuten oli tylsä paikka, sama se mikä hotelli, niin kylää tms ei ole ulkopuolella, eli on ihan kuin olisi missä tahansa maapallolla, Kuubasta ei tietoakaan. Itse olimme onneksi Havannassa 5 päivää, siellä olisi paljonkin nähtävää. Guardalavacassa on vain ranta, tosin hieno sellainen, syömistä ja juomista aamusta iltaan. Eli kaikille retkille kannattaa osallistua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      93
      3128
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2405
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1414
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1382
    5. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      853
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      835
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      10
      825
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      775
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      747
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      728
    Aihe