Vaimo on aina menossa. Se ei viihdy kotona ollenkaan.
Sillä on varmaan eläkkeellejäämis stressi. Aina pitää olla
tekemistä. Yhtään ei uskalla levätä. Lappuja on pöydillä,
menin sinne, menin tänne. Minun tehtäväni on odotella.
Sillä on varmaan eläkkeellejäämis stressi. Aina pitää olla
tekemistä. Yhtään ei uskalla levätä. Lappuja on pöydillä,
menin sinne, menin tänne. Minun tehtäväni on odotella.
Vastaukset 9
Vanhimmat
1. Hän on perusluonteeltaan sosiaalisempi kuin sinä.
2. Hän tahtoo tehdä asioita, joihin ei ennen ollut aikaa.
3. Hän ei viihdy enää kanssasi.
4. Peruslevoton luonne.
aikoja sitten ex-vaimollani oli samankaltainen harrastus. Harjoitteli lapuilla jotakin runonkirjoitusta tai mitä lie satuilua. Tauti tarttui. Kirjoitin itsekin: "Käväise tuomarin pakeilla (nimi osoite ja puh), sillä olisi Sinulle kullanmuru vähän asiaa. Nimikirjoitus riittää".
Siitä se avioero hoitui, eikä sen koommin ole tarvinnut edes nähdä. Vähän uteliaana kuitenkin hieman ihmettelin, kun 2 kk:ssa ehti vihille ja 6 kk:ssa synnytyslaitokselle sen uuden, ilmeisesti aika nopeasti sikiävän lajikkeen kanssa.
lähteä välillä hänen mukaansa ja osallistua johonkin itseäsi kiinnostavaan.
Tai ryhdy hemmottelevaan vaimoasi niin, että hän viihtyy paremmin kotona sinun kanssasi eikä malta lähteä kovin usein.
Kaikesta päätellen vaimosi kuitenkin pitää yhteistä kotianne lyhyehköjen menojensa tukikohtana?
Kokeilehan hieman pitempien poissaolojen ohjelmointia!
Alkuun pari, kolme viikkoa muissa maisemissa.
Valmistaudu kuitenkin tuon ylempänä olevan tuomarilapun ohjeen mukaan!
Jos vaimosi palaa niin silloinhan selviää onko lappu syytä repiä vai ojentaa käteen.
Mikä tehtävä odottelu on?
No, aloittajan provo provona mutta tiettyä asian tynkääkin siinä voisi olla.
Tarkkaile,tuleeko Maunon sijaan joskus vahingossa lausuttua esim Jordos?
Älä puutu,mutta tarkkaile. Käykö kreikan kielen kursseilla työväenopistolla?
No nii,nyt ollaan jo asian ytimessä. Rauhallisesti,ei mitään hätiköityä johtopäätöstä.
Ei jordos vaan Jorgos tai Spiros.
Spiros on Corfulla aina vanhimman pojan nimi (paikallisen pyhimyksen mukaan), Jorgos on seuraava. Siksi kun siellä jotakn sattuu kysytään isän ja äidin nimeet koska on satoja Spiroksia ja Jorgoksia
Kalispera !
ei ole ensimmäinen joka näin tekee ,KÄYTÄ JÄRKEÄSI. TUTTU TILANNE
odotella kotona.Keksi jotain menoa myös itsellesi,niin on hauskaa keskustella omista harrastuksista sitten kahdestaan..Jos ei ole enää lapsia kotona ja vaimosi kuitenkin hoitaa kodin ja passaa tietty sinulle ruoat,pyykit ,niin toki hän on oikeutettu rietämään omiin juttuihinsa....ET kai ole vähän mustasukkainen?
aina kun olin kotiasiat tehny. Mieheni jäi odottelemaan, hän ei koskaan pitkästynyt odotukseen, hän luki kirjoja , hänellä kului aika yksinkin muutaman tunnin. Yleensä viivyin kaksi tai kolme tuntia asioilla, se oli minun pieni henkireikä tavalliseen arkeen.
Sitten kyllä aina kyhnötettiin kylki kyljessä, hän hiero mielellään jalkoja kun katselimme tv:tä iltaisin.
Meidän perheessä ei haitannu asioilla käymiset. Nyt sairaus on hänet vieny lopullisesti pois, yksin vietän aikaani, siihenkin tottuu, ihminen viihtyy myös yksikseen.
Onhan kaikenlaista puuhaa ihmisellä vaikka joutuu elämään yksin, ja yksin oloon tottuu, ei enään haluakkaan ketään vakituisesti asumaan samaan huusholliin.
Annan hyvän neuvon, älkää koskaan ottako vanhasta puolisosta eroa, sillä hän on jokatapauksessa se jota tulette kaipaamaan.
Puolisoni on ja oli AINA elämäni tärkein ihminen.