Tuommonen Recoil Buffer löytyi netissä surffaillessa. Eli palikka, joka tulee rekyylijousen päähän. Onko sillä käytännön merkitystä ja voiko tuollaisen tehdä itse?
Recoil Buffer
3
1022
Vastaukset
- Terhi Himanen
Kuminen "tyyny" mikä ottaa vastaan liikkuvien röykytystä.
- ammuskelija.
Pistoolin palautusjousi kuluu käytössä ja varastoinnissa. Se painuu hiljalleen kasaan.
Luistin liikkuessa taakse, jousi vastustaa liikettä ja palauttaa luistin eteen. Jos jousi on kuoleentunut, lyö luisti pohjaan ja ase kuluu/rikkoontuu nopeammin. Tämän takia luistin palautusjousi pitää uusia valmistajan suositteleman laukausmäärän välein. Yleensä muutaman tuhannen välein. Bufferi estää löysän jousen aiheuttaman luistin pohjaamisen ja on ainakin minun mielestä tekohengitystä.
Jousia on saatavilla vakiojousen lisäksi kireämpiä ja löysempiä. Jos asetta haluaa tuunata, saa esim. llöysällä jousella ja kevyellä latauksella pienennettyä rekyykiä ja näin aseen hallittavuus paranee. Tosin luistin läpilyöntivaara korostuu.
Itse käytän vakiopatruunan kanssa hieman normaalia kireämpää jousta vaikka rekyyli on hieman suurempi. Ase toimii ainakin minun käytössä tällöin luotettavammin.- pufpuf
"Luistin liikkuessa taakse, jousi vastustaa liikettä ja palauttaa luistin eteen. Jos jousi on kuoleentunut, lyö luisti pohjaan ja ase kuluu/rikkoontuu nopeammin."
Se lyö aina pohjaan. Jos jousi on liian löysä, se lyö vain liian kovaa. Rekyylibufferi estää "metallin lyömisen metalliin", välissä oleva elastinen pala siis pidentää luistin/rungon elinikää (ja mahdollisesti pehmentää rekyylituntumaa, vaikken itse mitään eroa huomaakaan). Rekyylibufferi myös lyhentää luistin aktion pituutta vähän, joten bufferi voi lisätä hylsynpoistossa häiriöherkkyyttä.
"Itse käytän vakiopatruunan kanssa hieman normaalia kireämpää jousta vaikka rekyyli on hieman suurempi."
Itse asiassa tiukempi jousi vähentää rekyylituntemusta, luistiin jää vähemmän liike-energiaa "pohjaan" hakattavaksi. Tiukemmalla jousella löysäranteilu tai erään sattunut alitehoinen patruuna ei ehkä jaksa käyttää luistia takana asti - ja taas voi tulla häiriö.
Kokeilin tiukempia jousia ja buffereita ja tulin siihen tulokseen, että tiukat jouset tekevät räkkäyksestä epämiellyttävän raskasta. Bufferista ei ole sanottavammin haittaa eikä hyötyä, minulla on semmoinen parissa pyssyssä ja saavutettu hyöty on lähinnä korvien välissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658