Graduhan

se valmistui...

...ja edessä akateemisen työttömyyden seinä. Enpäs mitään vähempää odottanutkaan, joten ihan jees tämä on näinkin. Jatko-opintoja sitten aluille vain.

2

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmistumisen

      johdosta!

      Elämme synkkiä aikoja, mutta maisterinpaperit tuskin työllistymistä haittaavat. Eivät ikuisten ylioppilaidenkaan työllistymisnäkymät kovin ihmeellisiä ole. Eivätkä he voi aloittaa jatko-opintoja.

      • Valmistunut aloittaja

        Jo pitkään ennen tätä ällistyttävää valmistumista olen omaksunut siihen realistisen katsantokannan. Maisterius on vähän kuin nykyajan vastine ylioppilastodistukselle, eli tarpeellinen, mutta ei itsessään riittävä edellytys moniin tehtäviin. Yleensä se toimii olemassaolevan profession legitimoijana, eli jo valmiina oleva työsuhde voi saada vakinaisemman luonteen, palkka voi nousta tms. En siksi oikein pysty ymmärtämään, miten jotkut jaksavat yhä pitää suoritettua akateemista loppututkintoa jonakin saavutuksena, sen ollessa nykyisin lähinnä perustason itsestäänselvyys.

        Työllisyysasioista ajattelen, että on kovin tarpeetonta vedota siihen, mikä olisi kaikkien kannalta tarkoituksenmukaisinta ja oikeudenmukaisinta toteuttaa yhteiskunnallinen työnjako, sillä ei ole mitään syytä olettaa, että yhteiskunta olisi joka tapauksessa järjestetty mielekkyyden ja järjen ehdoilla. Jos ihmisen suhdeverkosto määrittää hänen mahdollisuutensa ja tämä on kaikkien tiedossa, eikö tällöin ole ilmeistä, että korkeakoulutetut työttömät ovat epäonnistuneet eräällä elämänsä keskeisellä näyttämöllä. Jollakin voi olla suhteiden luomiseen huonot lähtöedellytykset, huonoa tuuria tai molempia (tässä viittaan nyt itseeni), mutta syyllisiä on joka tapauksessa turha lähteä hakemaan itsensä ulkopuolelta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      155
      3337
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2657
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      126
      2441
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      37
      1285
    Aihe