On todella surullista

Uusi-Ukki

Kun ajattelee tuota nykysuomen urheilutilannetta, nythän on niin, että ei yritetäkkään muuta kun jotenkin keplottelemalla, ja toisten urheilijan epäonnen myötä päästäisiin johonkin lajiin kilpailemaan.

Mertaranta kumppaneineen yrittää pitää Suomalaista urheilua jotenkin lietsomalla pystyssä. Ihmisille uskotellaan, jos pääsee karsinnan läpi, on melkein kuin mitalin olisi saanut.

Mihin ovat Suomalaiset tosi urheilijat joutuneet, kyllä muistan kaipauksella Haku Veikkoa, Eero Mäntyrantaa,Lasse Vireeniä, joka vielä kaaduttuaankin voittaa kilpailun, siinä nähtiin silloin pilkahdus Suomalaisesta sisusta.

Muistan myöskin monia muita urheilijoita, jotka eivät lähteneet pistesijoja metsästämään, he läksivät silloin metsästämään mitaleita. Tuo Olli -Pekka Karjalainen on kanssa yksi "Vätys", pyörähdykset ovat kuin vanhan miehen kusireissuja, on sellainen saapa nähdä meininki.

Jumakauta kun katsoo paljon "mahakkaampia", ja lihavampia Puolalaisheittäjiä, niin pyörähdykset ovat kuin salaman iskuja, niissä on kyllä tekemisen meininki.

Olli pekka on tuon Mikaeli Limperin kanssa samaa luokkaa kunhan vaan päästään sinne porukkaan. Tosin Suomen aikakauslehdet, aina tekevät näistä "lällyistä" jo ennen kisoja aina välmiita mitalimiehiä.

Minua raistelee se, kun Suomessa on ehkä maailman kallein valmentajajärjestelmä, jokaisella "kyläkilpailunkin" voittajalla on Urheiluliiton palkattu valmentaja. Kuitenkin tulokset ovat meidän kaikkien nähtävissä.

Kyllä näitä Evilöitä, on Suomen urheiluporukka täynnään, järjestelmässä täytyy olla jotakin pahasti pielessä. Miksi Suomalainen Mies, taikka nainen olisi noin paljon huonompi muitten maiden urheilijoita.?

No sitähän ne hokee, että suurissa väkirikkaissa maissa on massaa mistä valita, kyllä ne muutamat huiput myöskin Suomesta löytyisivät, oikealla valmennuksella. Siellä valmennuksessa sen vian täytyy piillä.

Oletteko muuten huomanneet, että sen 75-metrin Limperin on aina päästävä joka naisten keihäänheitto pilaamaan, siitä pitää Tapio Korjus huolen. Uusitaan ja uusitaan koeheittoja, niin kauvan että Limperi karsintarajan vaivoin ylittää, olen aina seurannut tuota Korjuksen souta näissäkin Naisvalinnoissa.?

2

1797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uusi-Ukki

      Piti olla 57-metrin Limperi, eikä suinkaan 75-n metrin, kuten erehdyksissäni kirjoitin. 75-metriä olisi Limperille sula mahdottomuus, koska 60-nen ei enää ole vuosiin mennyt rikki.

    • Valmentajina ovat

      yleensä ammattitaidottomat sukulaiset. Ovat kielitaidottomia ja yhteistyökyvyttömiä.
      Ei ole mitään yhteistyötä muun maailman valmentajien kanssa. Pääasia on saavuttaa tarvittava tulos ennen kisoja. Sinne ajoitetaan huippukunto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4836
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      61
      2711
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1044
    5. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      964
    8. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      186
      880
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      875
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      874
    Aihe