On todella surullista

Uusi-Ukki

Kun ajattelee tuota nykysuomen urheilutilannetta, nythän on niin, että ei yritetäkkään muuta kun jotenkin keplottelemalla, ja toisten urheilijan epäonnen myötä päästäisiin johonkin lajiin kilpailemaan.

Mertaranta kumppaneineen yrittää pitää Suomalaista urheilua jotenkin lietsomalla pystyssä. Ihmisille uskotellaan, jos pääsee karsinnan läpi, on melkein kuin mitalin olisi saanut.

Mihin ovat Suomalaiset tosi urheilijat joutuneet, kyllä muistan kaipauksella Haku Veikkoa, Eero Mäntyrantaa,Lasse Vireeniä, joka vielä kaaduttuaankin voittaa kilpailun, siinä nähtiin silloin pilkahdus Suomalaisesta sisusta.

Muistan myöskin monia muita urheilijoita, jotka eivät lähteneet pistesijoja metsästämään, he läksivät silloin metsästämään mitaleita. Tuo Olli -Pekka Karjalainen on kanssa yksi "Vätys", pyörähdykset ovat kuin vanhan miehen kusireissuja, on sellainen saapa nähdä meininki.

Jumakauta kun katsoo paljon "mahakkaampia", ja lihavampia Puolalaisheittäjiä, niin pyörähdykset ovat kuin salaman iskuja, niissä on kyllä tekemisen meininki.

Olli pekka on tuon Mikaeli Limperin kanssa samaa luokkaa kunhan vaan päästään sinne porukkaan. Tosin Suomen aikakauslehdet, aina tekevät näistä "lällyistä" jo ennen kisoja aina välmiita mitalimiehiä.

Minua raistelee se, kun Suomessa on ehkä maailman kallein valmentajajärjestelmä, jokaisella "kyläkilpailunkin" voittajalla on Urheiluliiton palkattu valmentaja. Kuitenkin tulokset ovat meidän kaikkien nähtävissä.

Kyllä näitä Evilöitä, on Suomen urheiluporukka täynnään, järjestelmässä täytyy olla jotakin pahasti pielessä. Miksi Suomalainen Mies, taikka nainen olisi noin paljon huonompi muitten maiden urheilijoita.?

No sitähän ne hokee, että suurissa väkirikkaissa maissa on massaa mistä valita, kyllä ne muutamat huiput myöskin Suomesta löytyisivät, oikealla valmennuksella. Siellä valmennuksessa sen vian täytyy piillä.

Oletteko muuten huomanneet, että sen 75-metrin Limperin on aina päästävä joka naisten keihäänheitto pilaamaan, siitä pitää Tapio Korjus huolen. Uusitaan ja uusitaan koeheittoja, niin kauvan että Limperi karsintarajan vaivoin ylittää, olen aina seurannut tuota Korjuksen souta näissäkin Naisvalinnoissa.?

2

1805

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uusi-Ukki

      Piti olla 57-metrin Limperi, eikä suinkaan 75-n metrin, kuten erehdyksissäni kirjoitin. 75-metriä olisi Limperille sula mahdottomuus, koska 60-nen ei enää ole vuosiin mennyt rikki.

    • Valmentajina ovat

      yleensä ammattitaidottomat sukulaiset. Ovat kielitaidottomia ja yhteistyökyvyttömiä.
      Ei ole mitään yhteistyötä muun maailman valmentajien kanssa. Pääasia on saavuttaa tarvittava tulos ennen kisoja. Sinne ajoitetaan huippukunto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe