On todella surullista

Uusi-Ukki

Kun ajattelee tuota nykysuomen urheilutilannetta, nythän on niin, että ei yritetäkkään muuta kun jotenkin keplottelemalla, ja toisten urheilijan epäonnen myötä päästäisiin johonkin lajiin kilpailemaan.

Mertaranta kumppaneineen yrittää pitää Suomalaista urheilua jotenkin lietsomalla pystyssä. Ihmisille uskotellaan, jos pääsee karsinnan läpi, on melkein kuin mitalin olisi saanut.

Mihin ovat Suomalaiset tosi urheilijat joutuneet, kyllä muistan kaipauksella Haku Veikkoa, Eero Mäntyrantaa,Lasse Vireeniä, joka vielä kaaduttuaankin voittaa kilpailun, siinä nähtiin silloin pilkahdus Suomalaisesta sisusta.

Muistan myöskin monia muita urheilijoita, jotka eivät lähteneet pistesijoja metsästämään, he läksivät silloin metsästämään mitaleita. Tuo Olli -Pekka Karjalainen on kanssa yksi "Vätys", pyörähdykset ovat kuin vanhan miehen kusireissuja, on sellainen saapa nähdä meininki.

Jumakauta kun katsoo paljon "mahakkaampia", ja lihavampia Puolalaisheittäjiä, niin pyörähdykset ovat kuin salaman iskuja, niissä on kyllä tekemisen meininki.

Olli pekka on tuon Mikaeli Limperin kanssa samaa luokkaa kunhan vaan päästään sinne porukkaan. Tosin Suomen aikakauslehdet, aina tekevät näistä "lällyistä" jo ennen kisoja aina välmiita mitalimiehiä.

Minua raistelee se, kun Suomessa on ehkä maailman kallein valmentajajärjestelmä, jokaisella "kyläkilpailunkin" voittajalla on Urheiluliiton palkattu valmentaja. Kuitenkin tulokset ovat meidän kaikkien nähtävissä.

Kyllä näitä Evilöitä, on Suomen urheiluporukka täynnään, järjestelmässä täytyy olla jotakin pahasti pielessä. Miksi Suomalainen Mies, taikka nainen olisi noin paljon huonompi muitten maiden urheilijoita.?

No sitähän ne hokee, että suurissa väkirikkaissa maissa on massaa mistä valita, kyllä ne muutamat huiput myöskin Suomesta löytyisivät, oikealla valmennuksella. Siellä valmennuksessa sen vian täytyy piillä.

Oletteko muuten huomanneet, että sen 75-metrin Limperin on aina päästävä joka naisten keihäänheitto pilaamaan, siitä pitää Tapio Korjus huolen. Uusitaan ja uusitaan koeheittoja, niin kauvan että Limperi karsintarajan vaivoin ylittää, olen aina seurannut tuota Korjuksen souta näissäkin Naisvalinnoissa.?

2

1756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uusi-Ukki

      Piti olla 57-metrin Limperi, eikä suinkaan 75-n metrin, kuten erehdyksissäni kirjoitin. 75-metriä olisi Limperille sula mahdottomuus, koska 60-nen ei enää ole vuosiin mennyt rikki.

    • Valmentajina ovat

      yleensä ammattitaidottomat sukulaiset. Ovat kielitaidottomia ja yhteistyökyvyttömiä.
      Ei ole mitään yhteistyötä muun maailman valmentajien kanssa. Pääasia on saavuttaa tarvittava tulos ennen kisoja. Sinne ajoitetaan huippukunto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      196
      3959
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      56
      2807
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      87
      1401
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1276
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1219
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1011
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      974
    8. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      228
      924
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      48
      921
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      107
      706
    Aihe