Opiskelen lähihoitajaksi.
Mulla paloi pinna ja löin yhtä naista ja sehän meni sitten yleiselle syyttäjälle ja käräjät on tulossa.
Joo, olen syyllinen. Siinä oli todistajia paikalla.
Nyt mua huolestuttaa, että saanko tämän takia kenkää koulusta, vaikka viiminen vuosi mennossa? Ja saako ne koulussa tietää, jos en kerro?
Mullehan tulee tästä rikosrekisteri?
Mulla paloi pinna ja löin yhtä naista ja sehän meni sitten yleiselle syyttäjälle ja käräjät on tulossa.
Joo, olen syyllinen. Siinä oli todistajia paikalla.
Nyt mua huolestuttaa, että saanko tämän takia kenkää koulusta, vaikka viiminen vuosi mennossa? Ja saako ne koulussa tietää, jos en kerro?
Mullehan tulee tästä rikosrekisteri?
Vastaukset 5
Vanhimmat
tule merkintää rikosrekisteriin jos selviät sakoilla. Sakot ei näy rikosrekisterissä. Tuskin koulu saa tietää jos et kerro. Meneehän siihen aikaa ennen kuin käräjät tulee ja sitten voit valittaa hoviin jos et sakolla selviä. Merkintä tulee vasta hovin päätöksen jälkeen, kerkiät käydä koulun loppuun kun kerran viimeinen vuosi menossa. Kokemusta löyttyy =))
sopiva alalle, jos opiskeluvaiheessa jo noin päreet palavat.
Sinuna mä en olisi huolissani opiskelupaikan pysymisestä vaan siitä, että oletko käynyt turhaa tuota koulua, tuon perusteella et sovi alalle...lähihoitajat saavat kaikenlaista paskaa niskaansa ja välillä mennään henkilökohtaisuuksiin.
Sinuna kehittelisin nopeasti muita ongelmaratkaisukeinoja tai sitten jättäisin koulun ja alan sikseen.
Tuota varten kannatan nyt kovin julkisuudessa puhuttavaa lakiehdotusta.
Jos sulle tulee rikosrekisteriin merkintä esim pahoinpitelystä, niin se vaikuttaa huomattavasti työpaikan saantiin. Et voi vedota edes, että olit nuori ja tyhmä, kun tapahtuma on juuri sattunut ja pian jo valmistut/haet töitä.
Eipä tuo käytännössä vaikuta mitenkään elämääsi tässä kohtaa, mikäli et mene töihin yksikköön, jossa taustojasi katsotaan- ja näitä paikkoja on aika harvakseltaa. Koululla taas ei ole mitään sanktiojärjestelmää, vaikka asian ilmoittaisit kuinka julkisesti- onhan mm lääkkiksessäkin reseptiväärennöksiin ja huumausainerikoksiin yms syyllistyneitä jamppoja, jotka saavat täydet lääkärioikeudet ongelmistaan riippumatta olivat ne kuinka tiedossa tai eivät.
Toisin sanoen voit hoitaa koulusi täysin rauhassa loppuun ja hakeutua töihin täysin normaalisti riippumatta siitä, saatko rekisterimerkinnän tästä vai et- tarkistuksia kun tehdään hyvin harvoissa työpaikoissa.
Se, kuinka soveltuva alalle olet, noh, siihen en osaa sanoa yhtään mitään. Tiedän vaan, että alalla on jo nyt aivan liikaa sinne sopimattomia, joilla on todella paljon raskaampaa taustaa kontollaan, eikä töistä ole näinä työvoimapulan aikoina pätkääkään pulaa.
EHDOTTOMASTI!