Elikkäs koiran hommaaminen olisin nyt kiikarissa, mutta rotu on vielä hakusessa.
- rodun pitäisi olla keskikokoinen (ei chihuahua, eikä karhun kokoinen)
- ei kovin vaikea kouluttaa
- päivät se voisi olla maatalon pihassa irti ja iltaisin käytäisiin vielä lenkillä
- asustaisi sisällä, mutta joskus saattaisi joutua olemaan yön ulkona
- pitäisi tulla toimeen muiden eläimien (meillä nautoja, kissa, kaneja) ja ihmisten kanssa
- saatettaisiin kokeilla agilityä tai muita koiraharrastuksia
toki samanrotuisilla koirillakin on luonne eroja.
osaisiko joku neuvoa noihin kriteereihin sopivaa rotua?
lisäkysymyksiä voi laittaa.
- rodun pitäisi olla keskikokoinen (ei chihuahua, eikä karhun kokoinen)
- ei kovin vaikea kouluttaa
- päivät se voisi olla maatalon pihassa irti ja iltaisin käytäisiin vielä lenkillä
- asustaisi sisällä, mutta joskus saattaisi joutua olemaan yön ulkona
- pitäisi tulla toimeen muiden eläimien (meillä nautoja, kissa, kaneja) ja ihmisten kanssa
- saatettaisiin kokeilla agilityä tai muita koiraharrastuksia
toki samanrotuisilla koirillakin on luonne eroja.
osaisiko joku neuvoa noihin kriteereihin sopivaa rotua?
lisäkysymyksiä voi laittaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuinka paljon olette valmiita satsaamaan koiran turkkiin? Ihan vain että osaa sitten ehdotella joko lyhyt- tai pitkäkarvaisia rotuja.
voi olla lyhytkarvainen tai puolipitkä, ei kauhean pitkä sillä siinä olisi jatkuvasti jotain roikkumassa (maalla kun asutaan). ja "lampaan" turkkia ei jaksaisi koko ajan olla selvittelemässä ja harjaamassa.
Kyllä koirien turkit eroavat toisistaan mussakin suhteessa kuin pituudessa, kuten esimerkiksi näitä vertailemalla huomaa: http://porsk.com/kuvat/valio/stella_valio.jpg, http://pixdaus.com/pics/1234877940kWl667W.jpg, http://www.actaeon.company.org.uk/Oakleafa.jpg, http://www.freewebs.com/vahtimassun/Oskari07.jpg, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/Irlandzki_spaniel_wodny_676.jpg, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Keeshond_Majic_standing_cropped.jpg
http://users.atw.hu/kiralytelki/images/puli/Nyalka Legeny.jpg
Ja vaikka nämä: http://www.jolieafghans.com/WoodyNatlOrigPicclose.jpg, http://www.elisanet.fi/kerry_mette/kuvat/meten sivu2.jpg, http://sarplaninac.deshautsdemalforet.levillage.org/tam 2.JPG
ei liian kiharakarvaista, eikä muutenkaan liian "hienoa" rotua esim. jotain puudelia (ei ole tarkoitus haukkua mitään rotua, älkää suuttuko :)
parhaita noista oli:
http://www.actaeon.company.org.uk/Oakleafa.jpg
http://www.freewebs.com/vahtimassun/Oskari07.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Keeshond_Majic_standing_cropped.jpg
(toinen linkki ei toiminut)
parhaita noista oli -lisäys:
http://sarplaninac.deshautsdemalforet.levillage.org/tam 2.JPG
ei myöskään rastaturkkista.
Katsokaas picardienpaimenkoira: http://fi.wikipedia.org/wiki/Picardienpaimenkoira, http://www.koirat.com/rotu.phtml?id=14
Se tarvitsee paljon tekemistä, mutta teillähän on nautoja? Koira nauttisi, jos pääsisi paimennushommiin. Olisiko teillä tarjota koiralle mahdollisuus paimentamiseen?
Tai samasta syystä ehdottaisin katselemaan entlebuchinpaimenkoiraa: http://sennenkoirat.net/site/entlebuchinpaimenkoira
Paimenkoira olisi kyllä kiva, mutta meidän naudat eivät ole tottuneet paimenkoiriin. Mutta luulisin että nopeasti naudat siihen tottuu, silloin ei vaan ole ihminen paimentamassa vaan koira.
rakastuin tuohon rotuun aivan mielettömästi! nyt pitää ottaa kaikki tieto irti. :)
Ulkona pitäisi viettää joskus öitä, muutenkin suuresti ulkokoira, mutta ihmisille ja muille eläimille ystävällinen?
-Minäpä luulen, että teidän olisi syytä ottaa sisäkoira, mikäli haluatte kaikille ystävällisesti käyttäytyvän koiran. Ulkona jatkuvasti yksin ollessaan koira karaistuu ja muuttuu varautuneeksi.
Mitä jos hankkisitte suomenpystykorvan tai jonkin muun metsästyspystykorvan tai laumanvartijakoiran, jos haluatte noin puhtaan ulkokoiran. Nuo muut kriteerit eivät kyllä oikein sovi yhteen näiden kanssa.
Ja kyllä koira enemmän lenkkeilyä vaatii kuin pelkän iltalenkin. Ainakin kolme pitkää lenkkiä on tarpeen. Pihalla yksin ollessaan koira kyllästyy ja stressaa.
Kyllä teidän on nyt hiukan joustettava kriteereissäsi. Parhaiten ystävällinen ja sosiaalinen koira viihtyy siellä missä perheensäkin, eikä yksin ulkona.
siis koira olisi meidän kanssa ulkona, piha- ja navettatöissä mukana. meillä on iso piha/tontti, joten leikittyäkin tulisi. kun olemme itse sisällä, koirakin olisi.
öitä ei tarvitsisi olla ulkona kuin vaan pakko tapauksissa, esim. jos ei saa hoitajaa kun menemme vanhempien luona käymään (asuvat melko lähellä, mutta yön olisimme poissa. illalla lähtö, aamulla takaisin kotiin).
en tainnut tarpeeksi ymmärrettävästi selittää :)
Suomenlapinkoira on ainakin yleensä helppo kouluttaa, on ystävällinen ja tottelevainenkin. Pärjää pihalla talvisinkin, mutta vaatii kyllä päivittäistä turkinhoitoa. Koira on keskikokoisen pystykorvan kokoinen, ei siis mikään "pikkutirrikkä" tai "valtava vasikka". :D Kaverilla ensimmäisenä koirana ja nyt jo 8 vuoden saumaton yhteiselo takana.
Suosittelen tutustumaan perusteellisesti eri rotuihin ennen lopullista päätöstä. :)
Meillä oli siis sama homma että mikä koira rotu olisi sopiva meilläkin maatalo ja eläimiä oli ja päädyimme helposti koulutettavaan ja yleisestä lempeään rotuun/rotuihin. vähän ajan päästä harkinnan jälkeen meille tuli labradorin ja kultaisen noutajan sekoitus poika ja pärjäsi ihanteellisesti,joten suosittelen labradoria tai muuta noutaja rotua. helppo kouluttaa (miellyttämisen haluinen) helppohoitoinen turkki ja ihanteellinen kumppani! :) (yleensä ei paimennusviettiä) eli sais ne teiän elukat olla ihan rauhassa :D