Kuinka voin hakeutua vartijaksi? Kauanko menee koulutuksiin ennen kun pääsen töihin? Olen juuri tullut intistä au spolista, mutta todennäköisesti joudun vielä kouluja käymään ennen kun vartijaksi pääsen. Mistä taistelulajeista tulisi olla kokemusta? Voiko olla este kun olen käynyt vasta peruskoulun?
Kuinka vaativa fyysisesti on kuntotesti? n 2500 kuupperissa menee, että tuskin riittää.
Vastatkaa pliide nopeesti, haluun tehdä jotain kunnon työtä.
Kuinka vaativa fyysisesti on kuntotesti? n 2500 kuupperissa menee, että tuskin riittää.
Vastatkaa pliide nopeesti, haluun tehdä jotain kunnon työtä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä sä pääset vartijaksi melko nopeastikin, mutta sitten joudut tyytymään kärryntyöntö- kohteisiin. Itse valmistuin ensimmäisten joukossa vartijan ammatutkinnosta ja tätä kautta kannattaa lähteä. Opiskelin täysipäiväisesti 8 kk ja sitten tuli paperit. Koulun tahti on melko tiukka ja kokeisiin saa todella lukea, mutta kyllä se kannattaa mielummin, kun työn ohella. Pääset nopeammin työelämään ja kunnon hommiin. En nyt voi vaitiolovelvollisuuteni nojalla kertoa tarkemmin kohdettani, mutta hommat on aivan eri tasolla, kun perus vartijan. Ja palkka tietenkin myös. Tästä jatkan muutaman vuoden päästä erikoistutkintoon, johon pääsee vasta monen vuoden kokemuksen jälkeen. Erikoistutkinnolla pääsee jo aivan eri hommiin, johdat sitten jo suurta organisaatiota.
Saat valmiudet työhön jo 40 tunnin koulutuksen jälkeen, mutta olemme orkanisaatiossani kutsuneet kyseisiä vartijoita ankoiksi. Ammattilaisesta ei ole todellakaan kyse.
Tämä ammattitutkinto on verrattavissa poliisin tutkintoon ja käsittääkseni saat hyväksiluettua tämän avulla poliisikoulun kursseja.
Joten alalle vain.
juurikin näin :D
on jumissa taas, menepäs nyt hoitamaan se kuntoon, ja sitten keräät koreja.
t. boss