Kuinka lähelle pääsee tuollaisilla pitkäzoomisilla objektiiveillä? Siis paljonko niissä on tuota zoomkerrointa? En tajua mitään esim, 18-180mm paljonko tuo zoomaa? nuo numerot ei sano mitään.
Zoom apua.
zoom))
9277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos et oikeasti tiedä, 180/18 = 10x "zoom". Zoomilla ei pääse kohdetta lähemmäksi, koska perspektiivi pysyy samana, eli zoom vain rajaa. Ainoa tapa saada kuva läheltä on kävellä lähelle ja ottaa kuva.
Ei muuten ollu mikään trolli. En tosiaan älynnyt mitä nuo numerot meinas. Eikä aina ole todellakaan mahdollista kävellä lähelle ja ottaa sitä kuvaa. Mutta tattista vaan kuitenkin :)
Vaihdoin corollaani 175/55/14 kesärenkaat. Huippunopeus ei näyttänyt kasvavan yhtään vaikka vanhat renkaat oli 165/65/14. Ostinko paskat renkaat? Miten noista numeroista lasketaan huippunopeus. Vaikuttaako ralliratti ja wunderpaumi yhtään?
Ralliratti ja katkennut pakoputki vaikuttaa erittäin paljon.
Palstat ovat sitä varten että asioista kysytään ja kysymyksiin vastataan asiallisesti.
Joten mene muualle viisastelemaan.
Zoomkerroin lasketaan tuossatapauksessa 180:18=10 eli kerroin on 10x. Zoomkerroin ei itsessään kerro yhtään mitään kuvakulmasta. Vastaava 10x zoomkerroin voi olla myös 28-280mm objektiivissa tai 35-350mm.
Kuvakulma taas riippuu siitä minkäkokoiseen kennoon tai filmiin tuo polttovälialue on yhdistetty. Mitä suurempi kenno/filmi, sen laajelmpi kuvakulma. Kinokokokoisessa noin 50mm on ns. normaali, aps-c kokoisissa järkkäreissä se taas on noin 30mm, keskikoon kameroissa 80mm. Pokkareiden mikroskooppisen pienen kennon takia yleensä noin 6mm on niissä normaali. Polttoväli vaihtelee mutta kuvakulma pysyy samana.
Siinä olet oikeassa että ne numerot ei sano mitään. Ainoastaan polttovälin.
"Kinokokokoisessa noin 50mm on ns. normaali..."
...ei kuitenkaan vastaa ihmissilmän antamaa kuvakulmaa n. 60°, jota vastaa kinokennolla pikemminkin 31mm ja croppikennoisilla Nikon/Pentax/Sony malleilla 20mm ja Canonilla 19mm.
http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_field
http://www.dcviews.com/lenses/Digital-SLR-lenses.htm
Tuonkohan vuoksi esim. Pentaxilta löytyy 31mm normaalilasi?
Tuota silmien kuvakulmaa merkittävämpi tieto on ihmisen muistiin jäävän kuvan kuvakulma joka lienee n. 80mm kinovastaava.
Lähempänä näkökentän reunoja olevalla informaatiolla ei juurikaan ole merkitystä
Kiitos, tuo selvensi asiaa hiukan.
"Tuota silmien kuvakulmaa merkittävämpi tieto on ihmisen muistiin jäävän kuvan kuvakulma joka lienee n. 80mm kinovastaava. Lähempänä näkökentän reunoja olevalla informaatiolla ei juurikaan ole merkitystä."
..tuo ihmisen muistin kuvakulma oikein lasketaan? Itse en oikein enää muista mitään tärkeää mikäli jäkikasvuska on uskominen.