Seuraa, hoivaa, kevyehköjä kotitöitä

susa9999

Olen 35-v eronnut nainen, ja tällä hetkellä virallisesti asunnoton ja työtön. Olen tehnyt hoitotyötä ja teollista tuotantotyötä aiemmin. Olen savuton, raitis, kohtuullisen sisäsiisti (en pedantikko), seurustelutaitoinen, mutta perusluonteeltani varsin hiljainen ja rauhallinen.

Jos joku kaipaa seuraa ja apua kevyehköihin normaaleihin kotitöihin ja vastaaviin, niin majoitusta vastaan voin tulla. Se on itselleni hermolepoa, koska asuinjärjestelyni ovat tällä hetkellä kovin monenkirjavia. Olen aika hentorakenteinen, joten talven polttopuita tuskin pystyn kellekkään tekemään, mutta liiteriin voin niitäkin pinota, jos valmiina tulevat.

Ehdottaa voi vaikka tilapäisiä omaishoitajatyyppisiä tehtäviä, jos seurattava ja hoidettava ihminen ei ole liian vaativa. Siis virallista tai pitkäaikaisesti sitovaa hoitotyötä en halua ja jaksa tässä elämäntilanteessa tehdä, mutta jokin tilapäinen vapaaehtoistyyppinen projekti käy hyvin.

Olen allerginen kissoille ja koirille. Ainakaan kissan kanssa en pysty olemaan samassa asunnossa. Kotityöt ovat mieleisempiä kuin ruuanlaitto, itse olen kasvissyöjä, ja siltä osin rajoittunut. Virallisesti asun Helsingissä, mutta liikun paljon Savon suunnalla. Voin tulla melkein mihin päin Suomea tahansa.

Yhteydenotot mieluiten sähköpostitse [email protected].

7

1081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • svetari10

      Hei!
      Olen 60-vuotias eläkeläismies Lahdesta. Olen ehdottoman kunnollinen, rehellinen ja hienotunteinen. Liikun tällä hetkellä huonosti, paitsi autolla. Eläkkeellä olen ammatistani johtuen, en vaivoistani. Odotan leikkaukseen pääsyä , jossa vaivani pitäisi poistua. Olen myös kohtalaisen mukavaa seuraa. Asun kaksiossa kerrostalossa. Se voi olla mielestäsi este( tilan ahtaus), mutta sopu sijaa antaa. Töitä ei olisi paljon mitään. Kaveriksi sairaalareissuille, kauppaan ja pienimuotoista siivoilua yhdessä. Ei mitään pilkunviilausta. Asumista vastaan. Käytän pyörätuolia vain sairaalareissuilla mutta kelaan itse apuna.

    • onkohantastaapua

      Olen itsekkin ollut koditon ja talvia viettänyt välillä ulkona, eli pakkaskeleillä 24h huoltoasemilla, rautaieasemilla ym. ja välillä ihmisten nurkissa.
      Tilanteesi ei ole kovin hyvä ja koska olen työtävailla oleva mies ei minulla ole mahdollisuuttta sinua auttaa., vaikka tahtoisinkin.
      Minulla on naisystävä asumme erillään koska tulomme pieninisivät huomattavasti jos meillä olisi sama osoite tässä nyky järjestelmässä.
      Toivon sinun löytävän vanhuksen, mielellään naishenkilön joka tarvitsee lääkeannostelu vahdin aamiaspuuron laittajan ja seuraa kaipaavan mobiilihenkilön.
      Ehkä sellanen löytyy jos osaat hakea vaikkapa lähiseutusi vanhusten hoitolaitoksilta, TE-toimistolta tuskin löytyy mutta, kysy kuitenkin.
      Pahimmassa pakkasyö tapauksessa mene poliisilaitokselle ja pyydä yösian putkasta.
      Poliisi ei sinua heitteille voi laillisesti jättä joten toimittavat sinut todennäköisesti johonkin nukkumaan sisätiloihin.
      Mahdollisesti naisille tarkoitetut paikat eivät ole niin läpi-kustuja haisevia betonilattioita jossa majottuminen on täysi mahdottomuus. Uuupuneena jos sinulla riittä huumoria sen verran, niin pyydä poliisilta pullo viinaa kun ei tuota hajua voi selvinpäin sietää mitenkään.

    • Anonyymi

      Toimiva sähköpostiosoite voisi auttaa...

    • Anonyymi

      Kommentoin kommentoiojaa 09.08.2019.
      Voi olla että hän on kymmenessä vuodessa jo saanut asiat paremmalle mallille, niin ei ehkä enään pidä sähköpostiosoitettaan toimivana.

      • Anonyymi

        Oot kyllä hurjan terävä ja fiksu kun huomasit tuon.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      131
      3125
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2971
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1378
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      137
      1091
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1057
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1047
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      987
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      969
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      787
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      773
    Aihe