Seuraa, hoivaa, kevyehköjä kotitöitä

susa9999

Olen 35-v eronnut nainen, ja tällä hetkellä virallisesti asunnoton ja työtön. Olen tehnyt hoitotyötä ja teollista tuotantotyötä aiemmin. Olen savuton, raitis, kohtuullisen sisäsiisti (en pedantikko), seurustelutaitoinen, mutta perusluonteeltani varsin hiljainen ja rauhallinen.

Jos joku kaipaa seuraa ja apua kevyehköihin normaaleihin kotitöihin ja vastaaviin, niin majoitusta vastaan voin tulla. Se on itselleni hermolepoa, koska asuinjärjestelyni ovat tällä hetkellä kovin monenkirjavia. Olen aika hentorakenteinen, joten talven polttopuita tuskin pystyn kellekkään tekemään, mutta liiteriin voin niitäkin pinota, jos valmiina tulevat.

Ehdottaa voi vaikka tilapäisiä omaishoitajatyyppisiä tehtäviä, jos seurattava ja hoidettava ihminen ei ole liian vaativa. Siis virallista tai pitkäaikaisesti sitovaa hoitotyötä en halua ja jaksa tässä elämäntilanteessa tehdä, mutta jokin tilapäinen vapaaehtoistyyppinen projekti käy hyvin.

Olen allerginen kissoille ja koirille. Ainakaan kissan kanssa en pysty olemaan samassa asunnossa. Kotityöt ovat mieleisempiä kuin ruuanlaitto, itse olen kasvissyöjä, ja siltä osin rajoittunut. Virallisesti asun Helsingissä, mutta liikun paljon Savon suunnalla. Voin tulla melkein mihin päin Suomea tahansa.

Yhteydenotot mieluiten sähköpostitse [email protected].

7

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • svetari10

      Hei!
      Olen 60-vuotias eläkeläismies Lahdesta. Olen ehdottoman kunnollinen, rehellinen ja hienotunteinen. Liikun tällä hetkellä huonosti, paitsi autolla. Eläkkeellä olen ammatistani johtuen, en vaivoistani. Odotan leikkaukseen pääsyä , jossa vaivani pitäisi poistua. Olen myös kohtalaisen mukavaa seuraa. Asun kaksiossa kerrostalossa. Se voi olla mielestäsi este( tilan ahtaus), mutta sopu sijaa antaa. Töitä ei olisi paljon mitään. Kaveriksi sairaalareissuille, kauppaan ja pienimuotoista siivoilua yhdessä. Ei mitään pilkunviilausta. Asumista vastaan. Käytän pyörätuolia vain sairaalareissuilla mutta kelaan itse apuna.

    • onkohantastaapua

      Olen itsekkin ollut koditon ja talvia viettänyt välillä ulkona, eli pakkaskeleillä 24h huoltoasemilla, rautaieasemilla ym. ja välillä ihmisten nurkissa.
      Tilanteesi ei ole kovin hyvä ja koska olen työtävailla oleva mies ei minulla ole mahdollisuuttta sinua auttaa., vaikka tahtoisinkin.
      Minulla on naisystävä asumme erillään koska tulomme pieninisivät huomattavasti jos meillä olisi sama osoite tässä nyky järjestelmässä.
      Toivon sinun löytävän vanhuksen, mielellään naishenkilön joka tarvitsee lääkeannostelu vahdin aamiaspuuron laittajan ja seuraa kaipaavan mobiilihenkilön.
      Ehkä sellanen löytyy jos osaat hakea vaikkapa lähiseutusi vanhusten hoitolaitoksilta, TE-toimistolta tuskin löytyy mutta, kysy kuitenkin.
      Pahimmassa pakkasyö tapauksessa mene poliisilaitokselle ja pyydä yösian putkasta.
      Poliisi ei sinua heitteille voi laillisesti jättä joten toimittavat sinut todennäköisesti johonkin nukkumaan sisätiloihin.
      Mahdollisesti naisille tarkoitetut paikat eivät ole niin läpi-kustuja haisevia betonilattioita jossa majottuminen on täysi mahdottomuus. Uuupuneena jos sinulla riittä huumoria sen verran, niin pyydä poliisilta pullo viinaa kun ei tuota hajua voi selvinpäin sietää mitenkään.

    • Anonyymi

      Toimiva sähköpostiosoite voisi auttaa...

    • Anonyymi

      Kommentoin kommentoiojaa 09.08.2019.
      Voi olla että hän on kymmenessä vuodessa jo saanut asiat paremmalle mallille, niin ei ehkä enään pidä sähköpostiosoitettaan toimivana.

      • Anonyymi

        Oot kyllä hurjan terävä ja fiksu kun huomasit tuon.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      3
      1468
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1137
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1120
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      950
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      110
      855
    Aihe