Olen 35-v eronnut nainen, ja tällä hetkellä virallisesti asunnoton ja työtön. Olen tehnyt hoitotyötä ja teollista tuotantotyötä aiemmin. Olen savuton, raitis, kohtuullisen sisäsiisti (en pedantikko), seurustelutaitoinen, mutta perusluonteeltani varsin hiljainen ja rauhallinen.
Jos joku kaipaa seuraa ja apua kevyehköihin normaaleihin kotitöihin ja vastaaviin, niin majoitusta vastaan voin tulla. Se on itselleni hermolepoa, koska asuinjärjestelyni ovat tällä hetkellä kovin monenkirjavia. Olen aika hentorakenteinen, joten talven polttopuita tuskin pystyn kellekkään tekemään, mutta liiteriin voin niitäkin pinota, jos valmiina tulevat.
Ehdottaa voi vaikka tilapäisiä omaishoitajatyyppisiä tehtäviä, jos seurattava ja hoidettava ihminen ei ole liian vaativa. Siis virallista tai pitkäaikaisesti sitovaa hoitotyötä en halua ja jaksa tässä elämäntilanteessa tehdä, mutta jokin tilapäinen vapaaehtoistyyppinen projekti käy hyvin.
Olen allerginen kissoille ja koirille. Ainakaan kissan kanssa en pysty olemaan samassa asunnossa. Kotityöt ovat mieleisempiä kuin ruuanlaitto, itse olen kasvissyöjä, ja siltä osin rajoittunut. Virallisesti asun Helsingissä, mutta liikun paljon Savon suunnalla. Voin tulla melkein mihin päin Suomea tahansa.
Yhteydenotot mieluiten sähköpostitse [email protected].
Seuraa, hoivaa, kevyehköjä kotitöitä
7
1093
Vastaukset 7
- svetari10
Hei!
Olen 60-vuotias eläkeläismies Lahdesta. Olen ehdottoman kunnollinen, rehellinen ja hienotunteinen. Liikun tällä hetkellä huonosti, paitsi autolla. Eläkkeellä olen ammatistani johtuen, en vaivoistani. Odotan leikkaukseen pääsyä , jossa vaivani pitäisi poistua. Olen myös kohtalaisen mukavaa seuraa. Asun kaksiossa kerrostalossa. Se voi olla mielestäsi este( tilan ahtaus), mutta sopu sijaa antaa. Töitä ei olisi paljon mitään. Kaveriksi sairaalareissuille, kauppaan ja pienimuotoista siivoilua yhdessä. Ei mitään pilkunviilausta. Asumista vastaan. Käytän pyörätuolia vain sairaalareissuilla mutta kelaan itse apuna. - onkohantastaapua
Olen itsekkin ollut koditon ja talvia viettänyt välillä ulkona, eli pakkaskeleillä 24h huoltoasemilla, rautaieasemilla ym. ja välillä ihmisten nurkissa.
Tilanteesi ei ole kovin hyvä ja koska olen työtävailla oleva mies ei minulla ole mahdollisuuttta sinua auttaa., vaikka tahtoisinkin.
Minulla on naisystävä asumme erillään koska tulomme pieninisivät huomattavasti jos meillä olisi sama osoite tässä nyky järjestelmässä.
Toivon sinun löytävän vanhuksen, mielellään naishenkilön joka tarvitsee lääkeannostelu vahdin aamiaspuuron laittajan ja seuraa kaipaavan mobiilihenkilön.
Ehkä sellanen löytyy jos osaat hakea vaikkapa lähiseutusi vanhusten hoitolaitoksilta, TE-toimistolta tuskin löytyy mutta, kysy kuitenkin.
Pahimmassa pakkasyö tapauksessa mene poliisilaitokselle ja pyydä yösian putkasta.
Poliisi ei sinua heitteille voi laillisesti jättä joten toimittavat sinut todennäköisesti johonkin nukkumaan sisätiloihin.
Mahdollisesti naisille tarkoitetut paikat eivät ole niin läpi-kustuja haisevia betonilattioita jossa majottuminen on täysi mahdottomuus. Uuupuneena jos sinulla riittä huumoria sen verran, niin pyydä poliisilta pullo viinaa kun ei tuota hajua voi selvinpäin sietää mitenkään. - Anonyymi
Toimiva sähköpostiosoite voisi auttaa...
- Anonyymi
Kommentoin kommentoiojaa 09.08.2019.
Voi olla että hän on kymmenessä vuodessa jo saanut asiat paremmalle mallille, niin ei ehkä enään pidä sähköpostiosoitettaan toimivana.- Anonyymi
Oot kyllä hurjan terävä ja fiksu kun huomasit tuon.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.993141Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt492551Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.501351Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3351150- 411091
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154921Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi11901Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?587402 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk53704- 38675