Miksi aikuinen koira annetaan/myydään yleensä sijoitukseen?
Miksi aikuinen koira annetaan sijoitukseen
2
991
Vastaukset
- sw
siis sijoituskotia
- olen selvillä asiasta
Esim. aikuinen n 1,5 v uros, tuotu ulkomailta " tuomaan uutta verta kennelin nartuille". Olisi sijoituskotipaikkaa vailla, puolet koiran hinnasta joutuisi maksamaan ja toinen (alkuperäinen) omistaja ja maahantuoja käyttäisi urosta astumassa narttuja ajoittain. Näyttelyssä käynti velvollisuus tulisi myös.
Aikuinen narttu, joskus on palautunut sijoituskodista kasvattajalle.
Esim. siinä tapauksessa käytetään pennutukseen ja parin pentueen jälkeen joko emä jää sijoituskotiin tai pentueesta uusi pentu tulee "palkkioksi".
Tässäkin tapauksessa sijoituskodin antaja maksaa osan koiran hinnasta kasvattajalle/maahantuojalle. Näyttelyvelvollisuus tietysti.
Sijoituskoiran saa näin pienemmällä rahalla, mutta vaatii myös paljon. Pitää olla sitoutunut näyttelyjuttuihin ja hoitamaan koiraa niin, että se myös pärjäisi siellä näyttelyissä.
No, onhan tämäkin tapa ottaa koira.
Itse en innostunut asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824787- 1862103
- 1321782
- 1751415
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161291- 351106
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj171103- 78993
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh302989- 52976