toisen vuoden datanomi opiskelija, minnekkäs työharjoitteluun..?
työharjoittelu datanomi
1
3539
Vastaukset
- Kannattaa yrittää
Lähes joka yrityksessä tarvitaan mikrotukeen ja tietohallinnon tehtäviin työntekijöitä ja myös harjoittelijoita, jotka voivat tulevaisuudessa olla niitä vakituisia työntekijöitä. Työharjoittelujakso on hyvä keino osoittaa työnantajalle oma asenteensa työntekoa kohtaan. Työnantaja arvostaa usein enemmän työntekijän/työharjoittelijan asennetta, kuin taitoja. Työtaitoja pystyy aina opettamaan helpommin, kuin muuttamaan asenteita.
Kannattaa yrittää jaksaa laittaa hakemuksia moneen eri yritykseen, koska yleensä oikeaan aikaan, oikeaan paikkaan laitettu hakemus tuottaa tulosta. Tässä on monesti sattumallakin osuutensa. Ole avoin äläkä vähättele yrityksiä työharjoittelupaikkana oman aiemman mielikuvasi perusteella. Kuuntele myös muiden kokemuksia työharjoittelupaikoista.
Parhaiten työharjoitteluun hakija jää mieleen, jos hakija laittaa itsestään esim. sähköpostilla esittelyn ja omaa jotain erityistaitoja tai mielenkiintoisen pitkäaikaisen harrastuksen. Suoraan työpaikalle ei kannata ilman sopimista mennä esittäytymään. Jätetyn hakemuksen perään ei kannata myöskään heti kysellä. Liian usein tehdyt puhelinsoitot tai sähköpostikyselyt eivät hirveästi nosta työharjoitteluun pyrkivän markkina-arvoa työnantajan silmissä.
Jos sinulla on vanhempien, sukulaisten, ystävien, kummien, harrastusten, naapurien tms. kautta tuttuja henkilöitä, jotka voivat auttaa harjoittelupaikan saamisessa, niin älä arkaile käyttää sitä hyödyksesi. Näin suurin osa harjoittelupaikoista aukeaa.
Tsemppiä ! Datanomin koulutus antaa yleisvalmiuksia moneen tehtävään niin, että yleensä se on itsestä kiinni mihin rahkeet riittävät ja mihin itsellä motivaatiota riittää, jos työharjoittelupaikkaa tai työpaikkaa etsii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 805519
- 1263887
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj423675- 663384
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262848Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72369- 242141
- 2022055
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4431727Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91638