olen saanut kunnian olla ystäväni kaasona heinäkuussa. häät ovat floridassa ja olenkin matkustamassa sinne jo hyvissä ajoin. kertokaahan mikä on kaason tehtävä? onko kaason tehtävillä eroa suomen ja usan välillä? mikä on kaason osuus? mitä minun pitää tehdä?
Vastaukset 2
- Janna
Kysy morsiamelta. Kaaso on hänen tukensa ja turvansa, ja yhdessä määrittelette mitä kukin tekee.
- Thoo
Heips!
Itse olin vasta kaasona.. en tiedä mitkä on usan ja suomen välillä erot kaason hommissa, mutta minä ainkin järjestin muutamia kivoja leikkejä hääparille. esim. tuttujuttu-tyylinen peli. eli kuinka hyvin hääpari toisensa tuntee.., tunnistustehtävä..esim.sulhasen pitää nilkasta tunnistaa morsian.. ja morsiuskimpun ja sukkanauhan heitto tietysti lopuksi.
(kannattaa selvittää,onhan morsiamella sukkanauha..)
ja pelejä/leikkejä on monia..netistä löytyy paljon hyviä ideoita.
Sit kaaso on myös apuna koristelemassa juhlapaikkoja ja hääauton(jos on auto käytössä). Bestamanin apua voi tarvita(jos siis tuntee bestmanin).
Myös hääparin hääyö paikan voi käydä koristelemassa.. hieman kuohuviiniä lasit, vaahtokarkkeja, kynttilöitä, ym. koristeita..=)mielikuvitus rajana. Ja varmasti keksit hyviä ideoita.
häissä morsiamen isä ja/tai bestman pitää puheen, mutta myös kaaso voi pitää.. ei siis tarvi olla pitkiä juttuja,vaan jotain kivaa, joka jää hääparin mieleen. Minä pidin kaasona ollessa häissä puheen. siinä ensin toivotin häävieraat tervetulleiksi ja sit sanoin pientä kivaa kauniista ja ihanasta hääparista.
jospa sait näistä joitain vinkkejä ja toivottavasti oli apua.. Nii, ja muista ottaa rennosti, ei liian tarkkaa aika-taulua..ja nauti häistä..ja Floridasta!! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561