Banff kansallispuisto & Calgary ??

autolla

Olen menossa Calgaryyn viikon päästä. Annapa vinkkejä mihin kannattaisi ainakin käydä tutustumassa? Yhtenä päivänä tarkoius vierailla autolla Banff kansallispuistossa - onko siellä jotain muitakin huikeita paikkoja kuin gondolialue - vai kannattaako oleilla päivä siellä?

7

1365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maata nähnyt

      Taitaa olla itsensä herra pääministerin kotikaupunki. Yleensäkään Alberta ei ole parasta mitä Kanadalla on tarjota.

    • Cänädä

      ...suunnitteilla ensi keväänä autolla Vancouver-Calgary.
      Kerrothan kokemuksia matkastasi, kun olet sen tehnyt.
      Voitais vaikka vaihdella s-postiakin...

      • Sleapy

        Hei!

        Opiskelen talla hetkella Calgaryssa. Itse rakastuin Albertaan hetkessa. Ei paikkana mikaan erikoinen, mutta ihmiset ovat mielettomat ystavallisia.

        Olin muutama viikko sitten Banffissa, ja voin hyvin lammolla suositella sita paikkaa. Banffin kansallispuisto on jotain niin kaunista. Auto toki alle ja menoksi vaan. Mahtavaa on. Suosittelen esim Banffin nakemista, mutta ala unohda Jasperia, paikkana myos hyvin kaunis. Jos kaupungista puhutaan niin Vancouver on ilman muuta hienoin ja kaunein. Calgaryssa ei ole paljon nahtavaa ja sen mita haluaan nahda, nakee paivassa.

        Toivottavasti oli jotain apua.


    • vuoristot

      Älä unohda myöskään Lake Louisea. Ylipäätään Kalliovuoret ovat upea nähtävyys.
      Oletko kuullut Johnston Canyonista (Banffin alueella sekin)?

      Calgaryssahan on myös Olympic Park, jossa pidettiin olympialaiset v. 1988.
      Heritage Park Calgaryssa on myös mielenkiintoinen.
      Calgary Tower on näköalatorni keskustassa.
      Calgary Stampede -keskuksessa järjestetään vuosittain "karjatapahtuma".

      Banff itsessään on suht pieni, mutta kyllä vierailu siellä kannattaa. Käy ihastelemassa myös jylhää Fairmont Banff Springs -hotellia. (Vastaava hotelli Lake Louisella Fairmont Chateau Lake Louise)

      • let me be your teddy

        Täytyy muistaa että Kanadassa on paljon vaarallisia karhuja näissä kansallispuistoissa, paljon on ihmisten kimppuun hyökätty ja tapettukin vuosien varrella. Eli jos lähtee patikoimaan mukaan kannattaa ottaa ainakin karhuspray, itse en lähtisi ilman varsinaista asetta.


      • winnie the pooh
        let me be your teddy kirjoitti:

        Täytyy muistaa että Kanadassa on paljon vaarallisia karhuja näissä kansallispuistoissa, paljon on ihmisten kimppuun hyökätty ja tapettukin vuosien varrella. Eli jos lähtee patikoimaan mukaan kannattaa ottaa ainakin karhuspray, itse en lähtisi ilman varsinaista asetta.

        nuo punatakit[rattupolliisit] ei tykkaa revollia heiluttavista turisteista,ei edes karhuja varten,
        voi tulla noppee matka maasta pois--- yhden suunnan tiketti..
        karhuja suojellaan melekein enampi ,kun homo sapienssia,,,noita immeisiahan saa aina lissaa..


    • CanadianRockies

      On toki totta ettei Albertassa ehkä pitkiksi ajoiksi ole näkemistä.. mutta itse olin siellä muutama vuosi sitten kuukauden, ja olen menossa jouluksi taas.. kuten joku aikaisemmin tässä keskustelussa sanoikin.. että ihmiset siellä ovat kerrassaan ihania.. ja Lake Louise Banffissa on todellakin näkemisen arvoinen!! :) (http://www.banfflakelouise.com/) Calgaryssa riittää myös jonkin verran nähtävää.. voi myöskin ajella Edmontoniin.. kävin myöskin Drumhellerissä (joka on jonkin ajomatkan päässä Calgarysta), jossa on aika mielenkiintoinen dinosaurusmuseo ja myöskin joku vesipuisto.. Jos menee Albertaan, niin kannattaa vuokrata auto, sillä jos haluaa käydä muuallakin kuin Calgaryssa, niin välimatkat ovat aika pitkiä! (Niinkuin kaikkialla muuallakin Kanadassa ja Jenkeissä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe