Kauhua kävelyllä....

....

Eilen illalla kävelyllä ollessamme(2 tipsun kanssa) koimme kauhun hetkiä :( Nuorella 11kk ikäisellä tipsullani on ensimmäinen juoksuaika menossa. Meidät yllätti yhtäkkiä irrallaan "vauhkoontuneena" juossut Irlanninsetteri uros, syöksyi suinpäin piirittään narttuani ja yritti "astua". Syntyi aikamoinen sekamelska kun tipsut yrittivät paeta urosta, uros piiritti vauhdikkaasti ja teki "syöksyjä" nartun päälle, hihnat kietoutui jalkoihini....narttuni olivat paniikissa ja yrityksen kohteena oleva "uikutti" moneen kertaan kun "jättiläinen" painoi päälle......
Uroksella ei ollut hihnaa eikä pantaa eikä puhettakaan että sitä olisi ehtinyt kiinni ottaa,niin luja oli vauhti...eikä siinä olisi kyllä uskaltanutkaan,käytös oli jotenkin pelottavaa ja uhkaavaa!

Onneksi ystäväni oli mukanani ja lähti hakemaan "miehistä apua" läheisestä talosta,itse kun en lähestulkoon voinut liikkua "koiratrion sekamelskassa"
Apua saatiin ja tilanne rauhottui. -onneksi!

Kysynkin nyt että mitä tehdä vastaavassa tilanteessa jos irrallaan oleva koira "uhkaa" omiani?
En kyllä olisi uskaltanut tipsuani syliinkään nostaa,pelkäsin vauhkoa koiraa... :(

Olisin kiitollinen asiallisista vastauksista! :)

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukaan...

      Eikö kukaan osaa vastata tähän, mitä tuollaisessa tilaanteessa tehdään? Eikö kenellekkään ole käynyt vastaavaa tilannetta vai eikö vain viitsitä vaivautua antamaan neuvoja????

      Mielestäni olisi osaavimpien hyvä neuvoa "aloittelijoita" koiraihmisiä ja antaa neuvoja, näillä palstoilla näkee usein ihan todellisia kysymyksiä mutta vastauksia ei anneta tai "haukutaan" vain.

    • Koirakuiskuri

      Yksi keino on se, että teet mahdollisiman korkean äänen, kirkaiset niin että raikaa tilanteen ollessa päällä jolloin saattaa olla, että hyökkäävä koira säikähtää tai joutuu hämilleen ja saat enemmän otetta tilanteeseen, samaan aikaan kun teet korkean ja erikoisen äänen (erikoisempi ääni hämmentää, tavallinen karjunta ei auta välttämättä) pyrit suojaamaan omia koiriasi astumalla niiden ja hyökkäävän koiran väliin, koetat saada koiriasi selkäsi taakse turvaan. Syliin ei kannata ottaa koiria, se voi laukaista hyökkäyksen syliäsi kohti ja iso koira voi saada sinut kumoon jne.
      Kun olet suojannut, sen mitä pystyt, omia koiriasi ja huutanut erikoisia ääniä, sitten koeta ottaa auktoriteettia vieraaseen koiraan nähden. Määrätietoisesti komennat sitä, joskus voi käydä niinkin, että holtitonkin koira yhtäkkiä tottelee jotain peruskäskyä ko tilanteessa. Itselleni kävi näin, vieras ja irrallaan ollut koira hyökkäsi koiraani kohti ja tilnne oli väistöliikettä ja ryminää, mutta komensin koiraa "paikka"-sanalla ja ja sehän istahti siihen paikkaan, hehe!

      Lisävinkkiä: voit pitää koiria lenkkeilyttäessäsi mukana kassissa esim. herkkuluuta, kolisevaa purkkia tai pientä vesisuihkepulloa. Nämä välineet saattavat auttaa sinua vaikeassa tilanteessa. Herkkuluu kassista ja hyökkäävän koiran suuhun, niin saattaa jäädä siihen sitä jyystämään koiriesi sijaan. :D Tai kolinapurkkia kun kolistat niin hyökkäävä koira siitä hämmentyy ja luikkii muualle hötkyilemään.

    • ...

      Meillä on käynyt jonkun verran samalla tavalla. Oltiin erään tutun kanssa koirapuistossa, oltiin juuri lähdössä kun sinne tuli isokokoinen sekarotuinen (taisi olla ainakin irlanninsusikoiraa) uros joka oli hyvinkin kiinnostunut koirastani (7kk narttu, 50cm~ säkä). Neiti sitten kaiketi pelästyi isompaa ihailijaansa ja jotain huusi. Voi olla myös niin että isompi koira astui vahingossa koirani tassun päälle ja siksi pikkuneiti huusi.
      No, enempiä ajattelematta kävin soveltamaan niitä keinoja mitä olen ite käyttänyt koirani torumisessa ja muutenkin johtopaikan selvittelyssä.
      Hiukan etunoja asento, hartiat eteen. Näytetään hampaita ja muristaan. Ja se sekarotuinen perääntyikin aika vauhdilla. Vasta myöhemmin tuli ajateltua että mitä jos se olisikin alkanut haastaa riitaa tjsp.. Onneksi omistajansa tajusi tilanteen ja kutsui koiransa pois. Katsoi kyllä vähän kieroon kun mentiin ohi - "mikähän hullu toi omistaja on, noin kun murisee" :'D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      3063
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1799
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1754
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1600
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1532
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      334
      1418
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1251
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1248
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1082
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1045
    Aihe