heti ensi vuoden alusta. Jos menee nyt syksyllä alkavalle kurssille (160 kurssipäivää) ja ansiosidonnaisesta on jäljellä vain 80 päivää tarkoittaako se että kesken kurssin putoaa työmarkkinatuelle?
Kuluttaako kurssipäivät siis
500 päiviä
9212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Työvoimapolittiset toimenpiteet pysäyttävät laskurit.
Ennen vanhaa työkkärin kurssit päin vastoin lisäsi päiviä lisää. En muista milloin tuli voimaan säädös, ettei enää päivien kannalta hyödytä kursseilla olot muuten kun että laskuri pysähtyy, lisäpäiviä ei siis enää tule sen aikana.
Taitaa olla joko 1980-luvun loppupuolen tai aivan 1990-luvun alkupuolen juttuja. Ei ainakaan enää 1990-luvun puolivälissä noin ollut.
Riippuu ja roikkuu siitä, tuleeko suunniteltu ja kolmikannassa sovittu muutos voimaan. Minulla on se käsitys, ettei vielä ensi vuoden alusta. Vaan asiastahan ollaan oltu aika hiljaa, että mistäpä tuota vielä tietää. Joka tapauksessa lainmuutoksia on taas tietääkseni tulossa. Ja nehän eivät yleensä tiedä työttömälle hyvää.
Tämän vuoden puolella kurssipäivät eivät joka tapauksessa kuluta päiviä ja sinullahan taitaa leijonanosa päivistä osua tämän vuoden puolelle.
Mielestäni siinä suunnitelmassa oli kyse ansiosidonnaisista, että heiltä päivät kuluisivat ja ei voi venytellä liiton rahoilla pidempään sen varjolla, mutta peruspäivärahalla/työmarkkinatuella olevien laskuri pysähtyisi kuten tekee nytkin. Hehän saavat jo muutenkin sitä alinta tukea.
Päivärahasta siinä on kyse. Koskee siis sekä peruspäivärahaa että ansiosidonnaista.
Kyllä kyse oli ansiosidonnaista nauttivista eli heillä päivät saattaa kurssin aikana tulla täyteen ja tippua kurssin päätyttyä suoraan työmarkkinatuelle. Peruspäivärahoilla ja työmarkkinatukea nostavilla tuki on tietenkin sama kun ennen kurssiakin.
itse menin kurssille viime vuonna ja se päättyi tän vuoden puolella. Olin oikeutettu ansiosid. t.turvaan ja tän kurssin aikana sain tota koulutustukea( sama määrä kuin ansios. päiväraha) 8€. Päivät ei kuluneet tänä aikana. Itse kuulun vain työttömyyskassaan. Hae koulutustukea aikanaan t.kassasta. Ensi vuoden jutuista en tiedä mitään.
Voipi olla tietysti, että kolmikannassa on sovittu vain ansiosidonnaisen osalta, muustahan ei oikeastaan voitaisikaan sopia silloin kun ay on mukana sopimassa. Vaan ansiosidonnainen ja peruspäiväraha ovat naimisissa keskenään, joten jos toista muutetaan, tullaan varmasti muuttamaan toistakin. Peruspäiväraha voidaan muuttaa sitten vain laintasolla, ei siihen ay:tä tarvita.