Kysyn täältä viisaammilta hieman neuvoja..
Olen pitkästä aikaa (yli 10v tauon jälkeen) lähdössä Tukholmaan ja kyselisin ensinnäkin, että kannattaako rahat vaihtaa Hesassa esim rautatieasemalla Forexissa, satamassa vai vasta laivalla?
Entä onko Siljalla jonkinlaista bussi-kuljetusta satamasta keskustaan, ja jos on niin onko maksullista (hinta)? tarvitseeko se varat etukäteen ja onnistuuko laivalta?
Paljonko taksi maksaisi noin suurinpiirtein ihan ydinkeskustaan Siljan terminaalista?
Kiitos jos joku osaa ja viitsii neuvoa :)
Rahan vaihto ja Siljan
2
1552
Vastaukset
- morsis
Eka kysymykseen vastaus on että riippuu kuinka paljom meinaan vaihtaa, jos ero on vähäinen niin en tiedä onko 3 e sen vaivan vääri... tai sitten vaihdat vähän niin että pääset keskustaan koska siellä joka puolle käy kortti..
Siljalla on oma bussi joka vie cityterminaaliin (ihan keskustastaan) ja voit ostaa sen jo laivalta, oma vihje ,osta jo illalla koska aamulla on miljoonan kilometrin jono...Kysy infosta mutta meillä on aina onnistunut ongelmitta
Taksi on niin ja näin... Jos osut kokeneena oikeean taksiin niin hinta ei ole paha muuta jos löydät huijaajan niin hinta voi olla todella kallis ja yleisesti et voi tehdä mitään koska on vapaa hinnoittelu (ei toimi kaikissä kaupungeissa...)=) - Hiihto-HousuNainen
Hei Sinulle!
Siljalta on monia mahdollisuuksia mennä ihan keskustaan. Tuo bussi on tietenkin helpoin. Se ajaa muuten suoraan siitä Djurgårdenin sillan vierestä, kätevä jos haluaa siinä jäädä pois mennäkseen Junibackeniin tai muihin sen alueen juttuihin. Kysy laivan infosta lisää ja muista tosiaan tuo jo saamasi neuvo: hoida laivalla info-jutut jo heti illalla niin vältät ruuhkan.
Vesibussi lähtee ihan laivan vierestä keskustaan. Metro, Tunnelbana, on lähellä. Lähimmälle asemalle, Gärdet, on matkaa noin 500 metriä. Siitä kolmas pysäkki on T-centralet, eli keskusta. Metrolla takaisin tullessa ota linja Ropsten ja jää pois Gärdet-pysäkillä. Aseman löydät kyllä kun vain seurailet muita kulkijoita.
Minusta metro on kaikkein nopein mennä keskustaan. Kaikkiastaan terminaalista yleensä kestää keskustaan metrolla 15 - 20 minuuttia, tuo sisältää myös sen 500 metrin kävely osuuden. Metroliput, sellaisen liuskan eli rämsan, voi ostaa laivan infosta.
Jos Sinulla on jokin luottokortti tai vastaava niin niiden käyttö Tukholmassa voi olla suositeltavaa. Käteistä rahaa välttämättä ei niin kauheasti tarvitse kaupungilla, jos muuten on tottunut käyttämään kortteja. Monissa Tukholman kaupoissa käyvät myös eurot, mutta niissä kurssi yleensä voi olla epäedullinen.
Muista valuutassa nyrkkisääntö: 100 Kruunua on noin 10 Euroa kun arvioit Tukholmassa tuotteiden hintoja.
Hyvää Matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202081
- 1561977
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h281926Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue141192- 51987
- 85946
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23875- 114834
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell50811Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon33789