Wellpur-sijauspatja (Tempur tms.)

Jäykkispäykkis

Onko näistä pur-tyyppisistä (Wellpur, Tempur tai muita vastaavia) memory-vaahtomuovia sisältävistä patjoista mihinkään? Lähinnä ongelmana on alaselän jäykkyys joka vaivaa hetken aikaa heräämisen jälkeen. Alustana oleva joustinpatja kun on liian kovan oloinen, mutta jos yritän pehmentää vuodetta esim. sijoittamalla tavallisen vaahtomuovipatjan ns. sijauspatjaksi, sitten selkäni vasta kipeytyykin ja sitä tökkii pitkin päivää. (Nuorempana oli iskiastyyppistä kipua viikkotolkulla.)

On taas joku tarjous jossakin, mutta hinta aika huima siltikin, joten ei viitsisi ihan sikaa säkissä ostaa. Olisiko siis kokemuksia?

3

15131

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RAAAH!

      Omistan Wellpur-patjan ja selälle se on ihan hyvä, tosin en kärsi selkävaivoista joten en ole juuri huomannut eroa normaaliin petariin verrattuna. Ongelmana patjassani on lähinnä se, että se muuttaa muotoaan myös pituus ja leveyssuunnassa huomattavasti. En tiedä johtuuko ongelma siitä että patja olisi tarkoitettu yhdelle nukkujalle kahden sijaan vai missä mättää mutta on aika ärsyttävää kun petari vääntyy toisesta reunasta ylös ja toisesta reunasta sisäänpäin.

      • Jäykkispäykkis

        Ostin sitten tuollaisen patjan ja pitkään se oli paskalle selälleni ok. Mutta vaikkei patja olekaan muuttunut materiaaliltaan miksikään, niin enää selkäni ei pidä siitä. Minulla tuntuu olevan selkä jonka pitää saada aina välillä vaihtelua, joten tämäkään ei nyt enää tunnu hyvältä vaikka alkuun oli parhaita viritelmiä (Wellpur joustinpatja) mitä eläissäni olen kokenut.

        Ja minullakin se petari vääntyilee miten sattuu, sillä tavalla että toiselta että se ikäänkuin "kaareutuu", ei pysy suorana. Ei myöskään ole täsmällisen suorakuution muotoinen, vaan reunoista ja kulmista mitä sattuu, varsinkin jos laitan kireimmän muotoonommellun lakanani.


    • Anonyymi

      Minulla on selkäongelmia ja mielestäni ainakin tämä wellpur merkki ei tee hyvää. Omistan well purr vaahtomuovipatjan, sekä sijauspatjan jota olen kokeillut eri patjayhdistelmillä, ja tulen siihen tulokseen koko ajan että aivan liian pehmeä enkä tule enää ikinä ostamaan tätä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      155
      1037
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      707
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      127
      651
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      43
      617
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      605
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      565
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      51
      547
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      544
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe