Olen jäämässä äitiyslomalle vuoden lopussa, ja tarkoituksena oli, että lasketan äippärahan 6 kuukauden tulojen mukaan. Valmistuin ammattiin tänä keväänä, ja aloitin työt huhtikuussa. Minut kuitenkin irtisanottiin yllättäen, ja olen tällä hetkellä työtön. Jos kuitenkin saan jotain työtä, edes osa-aikaista, niin voinko laskettaa rahan 6 kuukauden tulojen mukaan, vaikka työskentelisin sinä aikana useammassa työpaikassa? Entä jos olen työtön vaikka kuukauden ennen äitiyslomakauden aloittamista??
Lisäksi olen sellaisessa tilanteessa, että minut irtisanottiin laittomasti, ja luultavasti tulen jonkinlaisen korvauksen saamaan tämän takia. Jopa kolmen kuukauden palkan. Tämähän olisi minulle veronalaista tuloa, laskeeko Kela sen minulle palkkatuloksi?
Äitiyspäiväraha, monta kysymystä!
3
602
Vastaukset
- että kela
makasaa ä-rahasi sen 6kk tulojen mukaan, niin ne laskee sun tulot 6kk taakseppäin siitä päivästä kun jäät ä-lomalle!
- !
jos on sairaslomalla ennen ä-lomaa, se aika voidaan "hypätä yli"
- ålöl
edelliseltä 6:lta kuukaudelta vain jos tulosi ovat olleet jatkuvasti vähintään 20% suuremmat kuin verotuksessa vahvistetut ja palkkakertoimella korotetut työtulot.
Tällöin Kela laskee tulosi 6 kuukauden ajalta välittömästi ennen vanhempainpäivärahakauden alkamista ja kertoo ne kahdella vuosituloksi. Näin lasketusta vuositulosta tehdään samat vähennykset kuin verotetusta vuosityötulosta, mutta niitä ei koroteta palkkakertoimella. Ratkaisevaa ei ole palkan maksupäivä vaan se, että tulot (esimerkiksi urakkatyön) on ansaittu tuona aikana. Kasvaneiden tulojen tulee olla jatkuvia (ei esim. kertaluontoinen bonuspalkka), mutta tulot voivat olla vain osalta 6 kuukauden aikaa.
6 kuukauden tulojen laskemiseksi sinun tulee toimittaa Kelaan palkkatodistus, josta käy ilmi myös luontoisedut ja maksetut lomarahat.
kelan sivuilta löydät nämä tiedot, ja kannattaa sieltä mieluummin kysellä henk. koht. kun täältä, jos haluat kysymyksillesi varmasti oikean vastauksen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522095
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3321293Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.921199- 1521094
- 68941
- 35928
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31869Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta24814Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59807Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46779