Eli minulla on tuo tietoturva tullut koneen mukana. Lueskelin niitä vähiä ohjeita mitä tuossa on koneella ja tuli mieleen yksi kysymys. Siinä kun on enimmäisaika jonka saastuneet tiedostot on karanteenissa ja sitten ne "varoittamatta poistetaan" niin entäs jos poistettu tiedosto onkin koneen toiminnalle tärkeä, tilttaako koko kone. Ei käynnisty tai jotain muuta yhtä katastrofaalista aloittelijalle.
Norman Security Suite
Aasis
10248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos örkki on tärkeässä järjestelmä tiedostossa ja se tiedosto poistetaan örkin mukana menee myös tärkeä järjestelmä tiedosto jota saattaisit jatkossa tarvita.
mitä koneellesi lataat. "Ilmaisilla" tuppaa olemaan hintansa.
"Netti" on vaan sellainen.
Vertaus: Menetkö New yorkin reissulla harlemiin takki auki, rahavyö näkyen?
minä ole mitään ilmaista koneelleni ladannut. Jos tarkoitat tuota Normania niin se tuli mukana kun koneen ostin. Kerroin sen kyllä aloitusviestissä.
"Siinä kun on enimmäisaika jonka saastuneet tiedostot on karanteenissa ja sitten ne "varoittamatta poistetaan" niin entäs jos poistettu tiedosto onkin koneen toiminnalle tärkeä, tilttaako koko kone."
Kun virus on jo karanteenissa, ja jos sen tiedosto olisi koneen toiminnalle tärkeä, häiriö tulisi esiin jo ennen sen lopullista poistamista.
Jos haluat itse tyhjennellä karanteenia, mitä kauemmin niitä siellä roikutat, sitä suurempi on todennäköisyys, että lopullinen poisto on vaaraton.
Askartelet varsin filosofisen kysymyksen parissa.
PS. Jos ostit koneen uutena, piakkoin Norman heittäytyy ikäväksi kokeiluajan loputtua ja vaatii maksua.
Harkitse ilmaisia, jotka ovat aivan riittäviä ja luotettavia:
http://www.free-av.com/en/download/index.html (oma suosikki, kevyt)
http://free.avg.com/download-avg-anti-virus-free-edition
http://www.avast.com/eng/download-avast-home.html
minä koneen ostin. Kuinkahan hankalaksi se mahtaa heittäytyä kokeilujakson jälkeen. Kai sen saa sentään poistettua sovinnolla. Tarviiko kenties etsiä joku poistotyökalu.
Eivät ne ole ilmaisia. Ostin tämän viimeisen koneen Keskiseltä tyhjänä niin sain alennusta pakettiin sisältyneiden ohjelmien verran.
ohjauspaneelin kautta, lisää poista sovellus.
Kun sen ensin on sammuttanut.
Kiitoksia. Pidetään mielessä kun sen aika tulee. Jospa vielä muistaisi sammuttaakin sen, ettei ihmettele miksei se poistu.
Kun se tiedosto on karanteenissa, se on käyttökelvoton. Eli suomeksi: jos tiedoston siirto karanteeniin ei tehnyt konetta käyttökelvottomaksi, niin ei sen lopullinen poistaminenkaan sitä tee.
tiedosta, huojensi mieltä suuresti. Niimpä tietysti se asia on noin kun joku sen sanoo. Olimpas tyhmä, hetihän se vaikuttaisi asiaan.