lm
aski??????????????????????????????????????????????
lmlmlmlmlmlmlmlmlmlmlmlm
2504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tupakka-aski tai savukeaski on neliskanttinen, yleensä ohuesta pahvista valmistettu rasia, joka on suunniteltu savukkeiden myyntipakkaukseksi ja niiden säilömistä varten. Askit on suunniteltu savukkeiden pitkäaikaiseen säilömiseen varastotiloissa, joten ne on suojattu läpinäkyvällä ilmatiiviillä muovilla ja vuorattu sisältä alumiinifoliolla, joka estää kuivumisen ja aromien haihtumisen.
Kovat tupakka-askit ovat uudelleensuljettavia. Yleisin kovien askien koko on 20 savuketta. Suomessa myydään savukkeita ainakin 10, 17, 18, 20, 27, 28 ja 30 savukkeen askeissa. Tupakka-askeja kutsutaan koon mukaan mini- (puhekielessä myös zip, 10 savuketta), normaali (18 tai 20) ja maxiaskiksi (28 tai 30). Pehmeät tupakka-askit on tehty paperista ja ne eivät ole uudelleensuljettavia. Pehmeiden askien koko on usein 20 savuketta.
Savukkeita myydään pakattuna myös metallisiin koteloihin. Kotelot maksavat kuitenkin yhtä paljon kuin tavallinen aski joten kotelon valmistusmateriaali ei vaikuta hintaan.
Tupakka-askeja myydään myös 10 tai 20 askin tukkupakkauksissa, joita puhekielessä kutsutaan kartongeiksi tai kartsoiksi
TERÄVÄ OIVALLUS SULTA!