Miten Finnairin iso Airbus (NYC) eroaa MD-11-koneista ? Onko paremmat penkit ja "viihdejärjestelmät" ? Onko väliä missäpäin konetta istuu turistiluokassa? MD-11 koneissa taitaa ainakin etupään turistiluokka olla penkeiltään vähän parempi kuin takaosa - onko airbussissa eroja? Penkit taitaa olla 2 4 2 ? Kellään kokemuksia?
MD-11 >< Airbus
New Yorkiin
16713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
15 vuotta vanha autosi eroaa uudesta? Siten se eroaa ja kohtahan tuon näet? Ja reitti lentokoneissa ei itse määritellä paikkaa vaan sen saat sitten lähtäselvityksessä.
Reittilennoillahan voi itse tehdä lähtöselvityksen netissä, joten kyllähän siinä pääsee itse määrittelemään paikkansa sen mukaan, mitä on vapaana. Ei lomalennoillakaan kaksi ihmistä istu samalla paikalla, joten tietyn paikan voi valita vain ensiksi ehtivä.
Kyllä nimenomaan reittilennolla itse voi valita paikkansa jo heti matkavarausta tehdessään. Ainakin itse olen aina tehnyt niin kun olen varannut Finnairin nettisivuilta lennon. Tietysti sitä voi sitten (vapaiden paikkojen puitteissa) muuttaa joko nettilähtöselvityksessä tai tiskillä, mutta itse ainakin merkitsen itselleni jo sopivimman paikan varausvaiheessa. Eli NYC:n koneeseenkin olen jo varannut itselleni tietyn paikan, ja menossa olen joka tapauksessa olipa kone millainen tahansa, mutta ihan uteliasuuttani kuulisin etuäteen millainen kone on tuo Airbus, kun aikaisemmin olen lentänyt laajarunkokoneista vain MD11:llä.
Lensin viime vuonna Japaniin MD11:llä ja palasin Airbusilla (en tiedä, onko sama konetyyppi kuin NY:iin). MD:ssä paikka oli aika takana ja tuntui todella ahtaalta, onneksi sain nukuttua n. puolet ajasta. "Viihdettä" näkyi alkumatkasta katossa olevista monitoreista. Airbusissa jokaisella oli oma viihdejärjestelmä, ja itse voi valita, katsoiko reittikarttaa vai elokuvia, vai kuunteliko musiikkia tai pelasiko erilaisia pelejä yms.
Plussat
- 2 4 2 penkkijako
- hiljaisempi kuin aiemmat koneet mm. MD-11 tai 747 jumbot
- monipuolinen viihdenäyttö, elokuvat, musiikit, pelit, joita voit
käyttää silloin kuin haluat
- uusi vaalean sininen lime sisustus on tyylikkäämpi kuin aiempi, samoin mm. ledivalojen käyttö tekee koneesta edukseen erottuvan edellisistä jo iäkkäistä malleista.
Miinukset
- hattuhyllytilan koko sekä jalkatilassa olevat viihdejärjestelmän? pömpelit, jonka vuoksi standardin kokoinen matkalaukku ei mahtunut jalkatilaan eikä hattuhyllylle kuin poikittain.
mutta miten liki 300 henkeä saadaan samalle penkille istumaan...siis sille parhaimmalle paikalle? Kyllä se koko täytetään oli sitten mitä mieltä paikasta tahansa.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Hyvä tietää tuo käsimatkatavaratilan pienuus, joten en turhaan ota mukaan liian iso käsipakaasia.
Ne jalkatilan pömpelit sisältävät mm. pelastusliivit ym. hätätilanteessa jokaiselle matkustajalle tuiki tarpeellista tavaraa...
näköiset pömpelit ovat pelastusliivejä, jotka on ruuvattu penkin toiseen jalkaan kiinni lattiaan saakka, jotka rajoittavat jalkatilaa. Eiköhän ne pelastusliivit ole niinkuin ennenkin siellä heti penkin istuinosan alla, eikä ne häiritse mitenkään.
Ei kannata verrata lentokonetta ja autoa keskenään missään olosuhteissa. Parhaimminkaan ylläpidettyä autoa ei voi verrata lentokoneen lukuisiin huolto-ohjelmiin sen eliniän aikana. 15-vuotias auto voi olla vanha mutta lentokone on usein tuossa vaiheessa vasta puolivälissä elinikäänsä.
homma mene eikä ole kovin vaikeaa erottaa 15 vuotta vanha ja upouusi lentokone. Kyllä tekniikka pidetään kunnossa mutta vain siltä osin kuin se on ollut alkuperäisessäkin eli ei sinne mitään uusia juttuja laiteta kuten uusissa koneissa. Kyllä ero on valtava kun lensi Nykistä Md-!1 koneella ja nyt heinäkuussa Airbussin 330-200 koneella. Tunne oli kuin papan 12 vuotta auto ilman mukavuuksia verrattuna ihan uuteen vastaavaan jossa on kaikki mitä rahalla saa. Ja papankin auto on aivan hyvässä kunnossa...käsitätkö?
kyllä eron huomaa uuden eduksi.
Tosin lentokoneiden elinikä on pitkä, 747 jumbojet lensi ensikerran 60-luvulla ja malli on käytössä vieläkin. Pelkkä uuden lentokoneen sunnittelu ja testauskin kestää vuositolkulla. Uusia Tojotoita pukataan markkinoille 4 vuoden välein, mutta uusia koneita kymmenien vuosien välein.
näin se on
mutta ei enää 60-luvun 747 koneet lennä ja onhan Toyota Corallakin jo 50 luvulta ja saa edelleen? Ei vaan ole enää sama kone eikä auto ei edes tekniikaltaan.
Kyllä lentokoneitakin tulee lähes joka vuosi tuutista se uusin malli.
Matkustimme heinäkuussa ensimmäistä kertaa tällaisella Finskin uudella airbussilla ja matka meni erittäin nopeasti viihdejärjestelmän ansiosta. Viihdetarjonta oli tosi monipuolinen ja lapsikin löysi sieltä puuhailtavaa. Miinuksena oli se, että koneessa oli monia paikkoja, joissa viihdejärjestelmä ei toiminut ja matkustajien paikkoja jouduttiin tämän takia vaihtelemaan kesken matkaa. Toinen miinus verrattuna MD-11 koneeseen oli se, että istuinten käsinojia ei pysty nostamaan täysin ylös. Se haittaisi lapsemme nukkumista koneessa koska penkillä ei voinut maata poikittain. Lisäksi kun istuimen kallistaa taka-asentoon, tila tuntui ahtaammalta kuin MD-11 koneessa. En huomannut, että istumapaikan sijainnilla olisi merkitystä siihen miten tilava paikka on, jos ei oteta huomioon exittejä ja bisnessluokkaa.
varmaan vielä sanomista. Myös meidän lennolla oli joissakin ongelmia, mutta paikkoja ei pahemmin vaihdeltu kun kone oli täysi. Myös minun näyttöni meni juntturaan. Emo kävi tekemässä jonkun buuttauksen koneen etuosassa ja sitten homma taas toimi.
Oletettavaa on, että jos ja kun koneet on jatkuvasti non-stop lennossa niin tuskin niitä yksittäisiä näyttöjä voidaan/ehditä pahemmin korjailla kuin vasta isoimmissa huolloissa? Ikävää niille, joille tällainen paikka sattuu.