Hei,
Voisiko joku selittää, miten tämä wikipedian esiemerkki flood fill-algoritmista toimii?
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Recursive_Flood_Fill_4_(aka).gif
Scrpti on tällainen:
sub FloodFill4
{
my ($x, $y) = @_;
if ($im->getPixel ($x, $y) == $colfill)
{
$im->setPixel ($x, $y, $colpen);
WriteImage ();
FloodFill4 ($x, $y 1);
FloodFill4 ($x, $y-1);
FloodFill4 ($x 1, $y);
FloodFill4 ($x-1, $y);
}
}
Miksi täyttö lähtee esimerkissä alaspäin, vaikka ensimmäinen rivi koodissa on x, y 1?
Entä miksi algoritmi päättää jatkaa juuri aloitussolun vasemmasta solusta, kun vasemman alalaidan neliö on väritetty?
Rekursiivinen flood fill?
Miten toimii?
2
922
Vastaukset
- pelkkää päättelyä
1) y 1 on yleensä alaspäin, bittikartat alkavat yleensä vasemmasta yläkulmasta.
2) Koska kun alussa kuljetaan alas, ei päästä muualle kuin vasemmalle. Siitä täytetään alas. Kun vasemmanpuoleinen lohko on täytetty kokonaan, jatketaan ylös (aloituskohdan vasemmanpuoleinen pikseli). Tällöin päästään rekursion juuressa toiseen FloodFill4:ään ja jatketaan ylös. - metodi
kannattaa käyttää scanline-floodfill algoritmia, huomattavan paljon nopeampi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1007532Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3666616Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613954Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293699Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1942175Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os201887- 621650
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181596Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11480Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11477