Mielenkiinnosta kyselen mitä teidän 8 kk päivään kuuluu? Miten yöt menee, syödäänkö kuinka päivällä/ yöllä, päikkärit ym.ym... Meillä näin: aamulla herätään n. 6-7 aikaan, puuroa n. 1 dl 8 aikaan, ekat päikkärit ulkona klo 9-10 pituus 2-3 h. Perunaruokaa n. 1 -1.5 dl. Tokat päikkärit ulkona 14-15 nukkuu 1-2 h. Sittn välipalaks jotain pientä tai pelkää tissiä. Taas perunaa 17-18 aikaan. Iltapuuro n 1 dl n. klo 20. Nukkuun joskus 21 aikoihin. Joskus saattaa illalla ottaa lisäks 1/2 h torkut. Tissimaitoa aina ruokailujen välillä ja yölläkin vielä pari kertaa. Istutaan, ryömitään, pari hammasta... Yösyötöistä kun vaan pääsis eroon, muuten elämä hymyilee!!!
mitä kuuluu...
8 kk ikäiset...
194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
rytmi ja ruuat ovat hyvin samanlaiset. Paitsi, että yöllä ei ole syönyt 4 kk:n jälkeen (ollut koko ajan korvikkella, koska en voi imettää) ja aamulla herää vasta klo 8-9. Nania menee lisäksi nukahtaessa ja aamulla klo 6-7, jonka jälkeen siis nukahtaa kainaloon vielä pariksi tuntia (äidille mukavaa ;). Välipalalla harrastetaan sormiruokailua eli pyrin siihen, että ainakin kerran päivässä olisi jotakin sellaista ruokaa, jota neiti voi syödä ihan itse. Yöt on olleet 6 kk lähtien kovin levottomia, unissaan huudetaan kovasti ja sängyssä kontataan ja seistään. Nyt on ehkä aavistuksen alkanut helpottaa tuo yölevottomuus. Johtuu neuvolan ja lääkärin mukaan kuulemma siitä, että on oppinut kerralla/pienen ajan sisällä niin paljon uutta, että sitä sitten käsittelee yöllä unissaan..
Neiti on nyt kuukauden verran kävellyt tukea vasten, mutta pidemmät matkat konttaa. Saattaa seisoskella pitkiäkin aikoja ilman tukea, jos ei huomaa ettei pidä kiinni. Kun huomaa sen, putoaa heti pepulleen :) Neiti tykkää kovasti musiikista, jammailee ja taputtaa käsillään, hyppii polvillaan. Jaksaa nyt myös jo hetken katsella kuvakirjoja yms. Hampaita on juuri tulossa kaksi alas eteen. Pottailua ollaan alettu myös vähitellen treenaamaan eli vaipanvaihtojen yhteydessä istuskellaan potalla n. 5 min (tuli tulosta tai ei) ihan vaan totuttelumielessä. Aina välillä tulee tulosta, jota sitten yhdessä ihaillaan ja kehutaan ;)
Pituus 70 cm ja paino 7,8 kg