jos sen tekee keskenään ja vaikka kaksi todistajaa vai pitääkö olla lakimies mukana. ajateltiin vain tehdä näin paperille :eron tullessa kummallakaan ei ole oikeutta toisen omaisuuteen. yhdessä hankitut varat/tavarat puolitetaan. ja kaksi todistajaa ja me allekirjoitetaan. vai?? kuinka homma menee...
onko avioehto
6
1310
Vastaukset
- Sen noinkin
Voihan sen noinkin tehdä, mutta loppupeleissä sillä ei ole kuin paperin arvo, jos erimielisyyttä tulee.
Avioehto kannattaa ainakin tarkistuttaa lakimiehellä ja se pitää ehdottomasti rekisteröidä maistraatissa. Maksaa alta 50€.
http://www.maistraatti.fi/avioehto.html- minäkin olen ihmetellyt
minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??
- voi toki
minäkin olen ihmetellyt kirjoitti:
minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??
tehdä itsekin ja viedä rekisteröitäväksi maistraattiin. Lakimiestä ei välttämättä tarvita. Silloin täytyy tietenkin ymmärtää itse , mitä on on tekemässä.
- Omatoiminen toimija
Netistä löytää kyllä googlettamalla hyviä valmiita pohjia joissa on oikeanmuotoinen sanamuoto. On helppoa laittaa siihen omat nimet tilalle. Yksinkertaisissa tapauksissa ei todellakaan lakimiestä tarvita.
Avioehto ON rekisteröitävä maistraattiin jotta sillä olisi lain voima. Rekisteröiminen ei ole vaikeata. Viette paperin sinne (me allekirjoitimme omamme siellä paikanpäällä, ja saimme todistajatkin talon puolesta) Ja maksatte pyydettävän maksun. Siinä se.- lakihemmo
Yllä kaikki oleellinen jo tulikin mainittua, mutta tässä tärkeimmät yhteen kerättynä:
- Avioehto PITÄÄ rekisteröidä maistraatissa, jotta siitä tulee lainvoimainen. Muuten kysymys on vain keskinäisestä sopimuksesta, josta kiinni pitäminen onnistuu vain jos ero tapahtuu sulassa sovussa.
- Avioehdossa TULEE olla: kummankin henkilötiedot, kahden esteettömän todistajan allekirjoitukset, päiväys sekä itse sopimusteksti (kuka luopuu avio-oikeudesta ja miten).
- Avioehdossa VOI olla: eriteltynä kuinka toimitaan eron sattuessa ja kuolemantapauksessa erikseen tai tarkempi luettelo siitä mitkä asiat kuuluvat avio-oikeuden piiriin ja mitkä eivät. Suosittua on esim. jättää tulevat perinnöt avio-oikeuden ulkopuolelle, vaikka muuten päädyttäisiinkin tasajakomalliin.
Tässä alla linkki hyvään avioehtoesimerkkiin, jossa on siis kyseessä täysin poissulkeva avioehto, jolloin kummallakaan ei ole mitään oikeutta toisen omaisuuteen sen enempää erottaessa kuin kuollessakaan. Sitä on helppo täydentää halutessaan keskinäisellä testamentilla.
http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/mallit/rtf/avioehtosopimus.rtf - Törkylän asukas
Tamperelaisten asiakaspalvelioiden persehän ei nouse senttiäkään enempää kuin toimikuva määrää.
Todistajat pitää hankkia itse, maistraatin henkilökunnan vastaus siihen voivatko he todistaa avioehdon allekirjoitukset oikeaksi on, että todistajien täytyy olla yksityishenkilöitä eivätkä he maistraatissa voi viran puolesta toimia yksityishenkilöinä... Toisin sanoen heitä ei huvita tehdä mitään, mitä ei ole työn puolesta pakko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652252Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2222127- 1191441
Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj171196En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711190- 1041061
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102959Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73949Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78899Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933875