onko avioehto

jos sen tekee keskenään ja vaikka kaksi todistajaa vai pitääkö olla lakimies mukana. ajateltiin vain tehdä näin paperille :eron tullessa kummallakaan ei ole oikeutta toisen omaisuuteen. yhdessä hankitut varat/tavarat puolitetaan. ja kaksi todistajaa ja me allekirjoitetaan. vai?? kuinka homma menee...
61324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voihan sen noinkin tehdä, mutta loppupeleissä sillä ei ole kuin paperin arvo, jos erimielisyyttä tulee.

Avioehto kannattaa ainakin tarkistuttaa lakimiehellä ja se pitää ehdottomasti rekisteröidä maistraatissa. Maksaa alta 50€.

http://www.maistraatti.fi/avioehto.html

Äänestä
  • minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??

    Äänestä

  • minäkin olen ihmetellyt kirjoitti:

    minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??

    tehdä itsekin ja viedä rekisteröitäväksi maistraattiin. Lakimiestä ei välttämättä tarvita. Silloin täytyy tietenkin ymmärtää itse , mitä on on tekemässä.

    Äänestä

Netistä löytää kyllä googlettamalla hyviä valmiita pohjia joissa on oikeanmuotoinen sanamuoto. On helppoa laittaa siihen omat nimet tilalle. Yksinkertaisissa tapauksissa ei todellakaan lakimiestä tarvita.

Avioehto ON rekisteröitävä maistraattiin jotta sillä olisi lain voima. Rekisteröiminen ei ole vaikeata. Viette paperin sinne (me allekirjoitimme omamme siellä paikanpäällä, ja saimme todistajatkin talon puolesta) Ja maksatte pyydettävän maksun. Siinä se.

Äänestä
  • Yllä kaikki oleellinen jo tulikin mainittua, mutta tässä tärkeimmät yhteen kerättynä:

    - Avioehto PITÄÄ rekisteröidä maistraatissa, jotta siitä tulee lainvoimainen. Muuten kysymys on vain keskinäisestä sopimuksesta, josta kiinni pitäminen onnistuu vain jos ero tapahtuu sulassa sovussa.

    - Avioehdossa TULEE olla: kummankin henkilötiedot, kahden esteettömän todistajan allekirjoitukset, päiväys sekä itse sopimusteksti (kuka luopuu avio-oikeudesta ja miten).

    - Avioehdossa VOI olla: eriteltynä kuinka toimitaan eron sattuessa ja kuolemantapauksessa erikseen tai tarkempi luettelo siitä mitkä asiat kuuluvat avio-oikeuden piiriin ja mitkä eivät. Suosittua on esim. jättää tulevat perinnöt avio-oikeuden ulkopuolelle, vaikka muuten päädyttäisiinkin tasajakomalliin.

    Tässä alla linkki hyvään avioehtoesimerkkiin, jossa on siis kyseessä täysin poissulkeva avioehto, jolloin kummallakaan ei ole mitään oikeutta toisen omaisuuteen sen enempää erottaessa kuin kuollessakaan. Sitä on helppo täydentää halutessaan keskinäisellä testamentilla.

    http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/mallit/rtf/avioehtosopimus.rtf

    Äänestä

  • Tamperelaisten asiakaspalvelioiden persehän ei nouse senttiäkään enempää kuin toimikuva määrää.
    Todistajat pitää hankkia itse, maistraatin henkilökunnan vastaus siihen voivatko he todistaa avioehdon allekirjoitukset oikeaksi on, että todistajien täytyy olla yksityishenkilöitä eivätkä he maistraatissa voi viran puolesta toimia yksityishenkilöinä... Toisin sanoen heitä ei huvita tehdä mitään, mitä ei ole työn puolesta pakko.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laillinen..... kirjoitti:

jos sen tekee keskenään ja vaikka kaksi todistajaa vai pitääkö olla lakimies mukana. ajateltiin vain tehdä näin paperille :eron tullessa kummallakaan ei ole oikeutta toisen omaisuuteen. yhdessä hankitut varat/tavarat puolitetaan. ja kaksi todistajaa ja me allekirjoitetaan. vai?? kuinka homma menee...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu