onko avioehto

laillinen.....

jos sen tekee keskenään ja vaikka kaksi todistajaa vai pitääkö olla lakimies mukana. ajateltiin vain tehdä näin paperille :eron tullessa kummallakaan ei ole oikeutta toisen omaisuuteen. yhdessä hankitut varat/tavarat puolitetaan. ja kaksi todistajaa ja me allekirjoitetaan. vai?? kuinka homma menee...

6

1289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen noinkin

      Voihan sen noinkin tehdä, mutta loppupeleissä sillä ei ole kuin paperin arvo, jos erimielisyyttä tulee.

      Avioehto kannattaa ainakin tarkistuttaa lakimiehellä ja se pitää ehdottomasti rekisteröidä maistraatissa. Maksaa alta 50€.

      http://www.maistraatti.fi/avioehto.html

      • minäkin olen ihmetellyt

        minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??


      • voi toki
        minäkin olen ihmetellyt kirjoitti:

        minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??

        tehdä itsekin ja viedä rekisteröitäväksi maistraattiin. Lakimiestä ei välttämättä tarvita. Silloin täytyy tietenkin ymmärtää itse , mitä on on tekemässä.


    • Omatoiminen toimija

      Netistä löytää kyllä googlettamalla hyviä valmiita pohjia joissa on oikeanmuotoinen sanamuoto. On helppoa laittaa siihen omat nimet tilalle. Yksinkertaisissa tapauksissa ei todellakaan lakimiestä tarvita.

      Avioehto ON rekisteröitävä maistraattiin jotta sillä olisi lain voima. Rekisteröiminen ei ole vaikeata. Viette paperin sinne (me allekirjoitimme omamme siellä paikanpäällä, ja saimme todistajatkin talon puolesta) Ja maksatte pyydettävän maksun. Siinä se.

      • lakihemmo

        Yllä kaikki oleellinen jo tulikin mainittua, mutta tässä tärkeimmät yhteen kerättynä:

        - Avioehto PITÄÄ rekisteröidä maistraatissa, jotta siitä tulee lainvoimainen. Muuten kysymys on vain keskinäisestä sopimuksesta, josta kiinni pitäminen onnistuu vain jos ero tapahtuu sulassa sovussa.

        - Avioehdossa TULEE olla: kummankin henkilötiedot, kahden esteettömän todistajan allekirjoitukset, päiväys sekä itse sopimusteksti (kuka luopuu avio-oikeudesta ja miten).

        - Avioehdossa VOI olla: eriteltynä kuinka toimitaan eron sattuessa ja kuolemantapauksessa erikseen tai tarkempi luettelo siitä mitkä asiat kuuluvat avio-oikeuden piiriin ja mitkä eivät. Suosittua on esim. jättää tulevat perinnöt avio-oikeuden ulkopuolelle, vaikka muuten päädyttäisiinkin tasajakomalliin.

        Tässä alla linkki hyvään avioehtoesimerkkiin, jossa on siis kyseessä täysin poissulkeva avioehto, jolloin kummallakaan ei ole mitään oikeutta toisen omaisuuteen sen enempää erottaessa kuin kuollessakaan. Sitä on helppo täydentää halutessaan keskinäisellä testamentilla.

        http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/mallit/rtf/avioehtosopimus.rtf


      • Törkylän asukas

        Tamperelaisten asiakaspalvelioiden persehän ei nouse senttiäkään enempää kuin toimikuva määrää.
        Todistajat pitää hankkia itse, maistraatin henkilökunnan vastaus siihen voivatko he todistaa avioehdon allekirjoitukset oikeaksi on, että todistajien täytyy olla yksityishenkilöitä eivätkä he maistraatissa voi viran puolesta toimia yksityishenkilöinä... Toisin sanoen heitä ei huvita tehdä mitään, mitä ei ole työn puolesta pakko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      147
      8294
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6121
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      60
      4516
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      44
      4078
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      71
      4037
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      95
      3594
    7. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3444
    8. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      158
      3333
    9. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      8
      2073
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      1956
    Aihe