onko avioehto

laillinen.....

jos sen tekee keskenään ja vaikka kaksi todistajaa vai pitääkö olla lakimies mukana. ajateltiin vain tehdä näin paperille :eron tullessa kummallakaan ei ole oikeutta toisen omaisuuteen. yhdessä hankitut varat/tavarat puolitetaan. ja kaksi todistajaa ja me allekirjoitetaan. vai?? kuinka homma menee...

6

1292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen noinkin

      Voihan sen noinkin tehdä, mutta loppupeleissä sillä ei ole kuin paperin arvo, jos erimielisyyttä tulee.

      Avioehto kannattaa ainakin tarkistuttaa lakimiehellä ja se pitää ehdottomasti rekisteröidä maistraatissa. Maksaa alta 50€.

      http://www.maistraatti.fi/avioehto.html

      • minäkin olen ihmetellyt

        minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??


      • voi toki
        minäkin olen ihmetellyt kirjoitti:

        minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??

        tehdä itsekin ja viedä rekisteröitäväksi maistraattiin. Lakimiestä ei välttämättä tarvita. Silloin täytyy tietenkin ymmärtää itse , mitä on on tekemässä.


    • Omatoiminen toimija

      Netistä löytää kyllä googlettamalla hyviä valmiita pohjia joissa on oikeanmuotoinen sanamuoto. On helppoa laittaa siihen omat nimet tilalle. Yksinkertaisissa tapauksissa ei todellakaan lakimiestä tarvita.

      Avioehto ON rekisteröitävä maistraattiin jotta sillä olisi lain voima. Rekisteröiminen ei ole vaikeata. Viette paperin sinne (me allekirjoitimme omamme siellä paikanpäällä, ja saimme todistajatkin talon puolesta) Ja maksatte pyydettävän maksun. Siinä se.

      • lakihemmo

        Yllä kaikki oleellinen jo tulikin mainittua, mutta tässä tärkeimmät yhteen kerättynä:

        - Avioehto PITÄÄ rekisteröidä maistraatissa, jotta siitä tulee lainvoimainen. Muuten kysymys on vain keskinäisestä sopimuksesta, josta kiinni pitäminen onnistuu vain jos ero tapahtuu sulassa sovussa.

        - Avioehdossa TULEE olla: kummankin henkilötiedot, kahden esteettömän todistajan allekirjoitukset, päiväys sekä itse sopimusteksti (kuka luopuu avio-oikeudesta ja miten).

        - Avioehdossa VOI olla: eriteltynä kuinka toimitaan eron sattuessa ja kuolemantapauksessa erikseen tai tarkempi luettelo siitä mitkä asiat kuuluvat avio-oikeuden piiriin ja mitkä eivät. Suosittua on esim. jättää tulevat perinnöt avio-oikeuden ulkopuolelle, vaikka muuten päädyttäisiinkin tasajakomalliin.

        Tässä alla linkki hyvään avioehtoesimerkkiin, jossa on siis kyseessä täysin poissulkeva avioehto, jolloin kummallakaan ei ole mitään oikeutta toisen omaisuuteen sen enempää erottaessa kuin kuollessakaan. Sitä on helppo täydentää halutessaan keskinäisellä testamentilla.

        http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/mallit/rtf/avioehtosopimus.rtf


      • Törkylän asukas

        Tamperelaisten asiakaspalvelioiden persehän ei nouse senttiäkään enempää kuin toimikuva määrää.
        Todistajat pitää hankkia itse, maistraatin henkilökunnan vastaus siihen voivatko he todistaa avioehdon allekirjoitukset oikeaksi on, että todistajien täytyy olla yksityishenkilöitä eivätkä he maistraatissa voi viran puolesta toimia yksityishenkilöinä... Toisin sanoen heitä ei huvita tehdä mitään, mitä ei ole työn puolesta pakko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      209
      4640
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      108
      3390
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1887
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1450
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1346
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1273
    7. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      260
      1240
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      52
      1210
    9. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      13
      1159
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      55
      1099
    Aihe