jos sen tekee keskenään ja vaikka kaksi todistajaa vai pitääkö olla lakimies mukana. ajateltiin vain tehdä näin paperille :eron tullessa kummallakaan ei ole oikeutta toisen omaisuuteen. yhdessä hankitut varat/tavarat puolitetaan. ja kaksi todistajaa ja me allekirjoitetaan. vai?? kuinka homma menee...
onko avioehto
6
1254
Vastaukset
- Sen noinkin
Voihan sen noinkin tehdä, mutta loppupeleissä sillä ei ole kuin paperin arvo, jos erimielisyyttä tulee.
Avioehto kannattaa ainakin tarkistuttaa lakimiehellä ja se pitää ehdottomasti rekisteröidä maistraatissa. Maksaa alta 50€.
http://www.maistraatti.fi/avioehto.html- minäkin olen ihmetellyt
minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??
- voi toki
minäkin olen ihmetellyt kirjoitti:
minkälaisen avioehdon voi rek.maistraatissa? meillä talvi häät2009 eli alkaa tulemaan kiire. ja jos rek.maistraatis niin sitten sen tekee vain lakimies??
tehdä itsekin ja viedä rekisteröitäväksi maistraattiin. Lakimiestä ei välttämättä tarvita. Silloin täytyy tietenkin ymmärtää itse , mitä on on tekemässä.
- Omatoiminen toimija
Netistä löytää kyllä googlettamalla hyviä valmiita pohjia joissa on oikeanmuotoinen sanamuoto. On helppoa laittaa siihen omat nimet tilalle. Yksinkertaisissa tapauksissa ei todellakaan lakimiestä tarvita.
Avioehto ON rekisteröitävä maistraattiin jotta sillä olisi lain voima. Rekisteröiminen ei ole vaikeata. Viette paperin sinne (me allekirjoitimme omamme siellä paikanpäällä, ja saimme todistajatkin talon puolesta) Ja maksatte pyydettävän maksun. Siinä se.- lakihemmo
Yllä kaikki oleellinen jo tulikin mainittua, mutta tässä tärkeimmät yhteen kerättynä:
- Avioehto PITÄÄ rekisteröidä maistraatissa, jotta siitä tulee lainvoimainen. Muuten kysymys on vain keskinäisestä sopimuksesta, josta kiinni pitäminen onnistuu vain jos ero tapahtuu sulassa sovussa.
- Avioehdossa TULEE olla: kummankin henkilötiedot, kahden esteettömän todistajan allekirjoitukset, päiväys sekä itse sopimusteksti (kuka luopuu avio-oikeudesta ja miten).
- Avioehdossa VOI olla: eriteltynä kuinka toimitaan eron sattuessa ja kuolemantapauksessa erikseen tai tarkempi luettelo siitä mitkä asiat kuuluvat avio-oikeuden piiriin ja mitkä eivät. Suosittua on esim. jättää tulevat perinnöt avio-oikeuden ulkopuolelle, vaikka muuten päädyttäisiinkin tasajakomalliin.
Tässä alla linkki hyvään avioehtoesimerkkiin, jossa on siis kyseessä täysin poissulkeva avioehto, jolloin kummallakaan ei ole mitään oikeutta toisen omaisuuteen sen enempää erottaessa kuin kuollessakaan. Sitä on helppo täydentää halutessaan keskinäisellä testamentilla.
http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/mallit/rtf/avioehtosopimus.rtf - Törkylän asukas
Tamperelaisten asiakaspalvelioiden persehän ei nouse senttiäkään enempää kuin toimikuva määrää.
Todistajat pitää hankkia itse, maistraatin henkilökunnan vastaus siihen voivatko he todistaa avioehdon allekirjoitukset oikeaksi on, että todistajien täytyy olla yksityishenkilöitä eivätkä he maistraatissa voi viran puolesta toimia yksityishenkilöinä... Toisin sanoen heitä ei huvita tehdä mitään, mitä ei ole työn puolesta pakko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 978624
- 474249
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371488- 241460
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341199Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121170Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31862Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837