APUA!!

väkkärähyrrä

Mulla on 2-vuotias, möhkälemäinen nöffipoika Uska, joka on tooosi innokas lenkkeilijä =).
En tosin tiedä onko se kovin hyvä asia, sillä Uska kiskoo ja kiskoo ja KISKOO perässään kuin höyryveturi. Se kaahaa menemään hihna piukalla, ja milloin kukakin perheestämme, jopa isäni, ei meinaa pysyä sen tahdissa millään.
Olemme kokeilleet kuristuspantoja, kuonoremmejä ja vaikka mitä erikoisvaljaita ja hihnoja mutta ei tehoa! Koirakouluun on nyt ilmoitettu meidän Uska, mutta enpä tiedä saako nekään siihen mitään kuria =(.
Uska on kyllä koulutettu ja opetettu pentuna kulkemaan, ja noin 6 kk- 2 v meni hyvin, Uska kulki rauhallisesti vierellä ja totteli. Mutta nyt tilanne on muuttunut. Ja naapurimme narttukoiran kiiman aikoina tapahtuu katastrofeja. Uskaa ei ole kastroitu. Olemme myös harkinneet kastroimista.

Mikä tähän ongelmaan auttaisi? Siihen kouluunkin on kumminkin vielä vähän aikaa! Kohta emme voi käyttää Uskaa enää yhtään lenkillä, jos se on vaan tuommoinen!
Kertokaa kokemuksia kiskovista koirista jotka eivät tottele. Mikä auttaa?

Ja muuten, Uska on sisäoloissa tosi rauhallinen, kiltti, viaton ja yleensä tottelevainen.
Kiitos vastauksista =)

5

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .k.k.k.

      ...kastraatio.

    • kokeillleet

      lenkitystä namien avulla? Jos Uskan saisi kulkemaan vierellä namipalojen avulla, heti kun kulkee hyvin, kehua ja nami. Myöhemmässä vaiheessa namien vähentämistä ja siirtymistä äänen käyttöön. Pelkkä myönteisen kannustava äännähdys tepsii, koira reagoi äänensävyyn, eli koiralle voi "puhella" äännähdyksin lenkillä, ei liiaallisesti mutta jonkin verran.

      • mutta kuitenkin

        meillä loppu vetämiset kun ostettiin tavalliset kevyt valjaat, pannassa,vaikka kuristus semmoisessa ja vedonesto valjaissakin veti älyttömästi.


      • väkkärähyrrä
        mutta kuitenkin kirjoitti:

        meillä loppu vetämiset kun ostettiin tavalliset kevyt valjaat, pannassa,vaikka kuristus semmoisessa ja vedonesto valjaissakin veti älyttömästi.

        Tuota täytyy kyllä kokeilla tuota äännähdys-namitalutusta! Kiitos vastauksista.
        Kastraatio on varattu ensi viikolle, jospa olisi apua! Kirjoittelen tänne jos nämä kaksi keinoa ei auta. Normaaleja valjaita olemme kokeilleet, ei auta. Tällä hetkellä ulkoilutamme Uskaa keskipitkällä, paksulla nahkahihnalla ja kuristavalla pannalla.


      • Hukka-Musti
        väkkärähyrrä kirjoitti:

        Tuota täytyy kyllä kokeilla tuota äännähdys-namitalutusta! Kiitos vastauksista.
        Kastraatio on varattu ensi viikolle, jospa olisi apua! Kirjoittelen tänne jos nämä kaksi keinoa ei auta. Normaaleja valjaita olemme kokeilleet, ei auta. Tällä hetkellä ulkoilutamme Uskaa keskipitkällä, paksulla nahkahihnalla ja kuristavalla pannalla.

        Sanot lenkeillä >>paikka>> ja pysähdyt äkillisesti, etkä anna koiran viedä sinua mukanaan, vaan olet paikoillasi niin pitkään kuin itse huvittaa. Koira oppii sillain, että sinun mukaasi mennään. Unohda namit, sillä jos alat niitä antaa, koira loppujen lopuksi luulee, että saa aina namin, kun tottelee pysäköinnissä ja mikäli tahdot sen jatkavan tottelemista, saat jakaa nameja sille koko sen iän ajan lenkeillä, joka alkaa varmasti hermostuttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      101
      4646
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3172
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2909
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1680
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1470
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1264
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      911
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      900
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      884
    Aihe