Tilanne on tämä:
Keväällä 2007 aloin odottamaan esikoista. Työsuhde oli 06.12.06 - 30.05.08. Lapsi syntyi 28.11.07. Tällöin sain paremman vanhempainpäivärahan, kuin että olisin ollut työtön. Kotona olin työttömänä lapsen täytettyä 9kk:tta vuoden 2008 loppuun.
Sain esikoisen ollessa 1v. sijaisuuden, joka kesti 07.01.09 - 29.05.09. Tämän jälkeen ollut jälleen työttömänä.
Odotan nyt toista lasta mitä todennäköisimmin, jolloin laskettu aika olisi 03.05.2010. Mikäli käy niin kurjasti, ettei sijaisuuksia ole tarjolla, niin minkä mukaan minulle maksetaan äitiyspäivä- ja vanhempainpäivärahaa?
Esikoinen olisi vauvan syntyessä 2v5kk, joten olen kuullut että jos kaksi lasta syntyy 3vuoden sisällä, määräytyisi ensimmäisen päivärahapäätöksen mukaan? Mutta päteekö tämä silti, vaikka en ole vakituisessa työssä?
Uutta päivärahapäätöstä tuskin pystyy tekemään tämän kevään sijaisuuden perusteella, vaikkakin siinä jo paremmat tulot suhteessa kuin ennen esikoisen syntymää (yleiskorotukset).
Vanhempainpäiväraha
Ninnaliinuska
2
421
Vastaukset
- Ninnaliinuska
En ole hakenut kodinhoidontukea ja lapsella ollut tammikuusta päivähoitopaikka, josta luonnollisesti ollut nyt toukokuun jälkeen kanssani kotona, minun ollessa työtön.
- hmm...
Mikäli ensimmäisestä lapsestasi tehdyssä äitiyspäivärahapäätöksessä, päätös on tehty työtulojen mukaan saat saman äitiyspäivärahan tulevasta lapsestasi, kuin sait ensimmäisestäkin. Sillä oletko ennen äippärahan alkua töissä vai et, ei ole vaikutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712993
- 522638
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322255- 792168
- 951976
- 321732
- 121556
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171507Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301330Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319