Mikä on paras rappauspinnoite jota suosittelette Leca talon julkisivun pinnaksi?
Paras rappauslaasti
harkkotaloon
2814389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
1. Helpoin tehdä?
2. Halvin?
3. Paras pysyvyys seinässä?
4. Tasaisin väri?
Sokkeliin vai ylemmäs seinälle? Onko talossa räystäät? Valkoinen vai tumma väri?
pysyvyys seinässä ja tasainen väri
En koskaan käytä Sto Finexter OY:n pinnoitetta huonon pysyvyyden takia. Tässä muutama kuva rappauspinnasta: http://personal.inet.fi/palvelu/rappaus/
Itsellä on myös sto-kamaa seinässä. Valitettavasti. Rappauksen jälkeen tajusin, että pysyvyys seinässä ei ole paras mahdollinen. Ei onneksi vielä ongelmia.
Tuotteessa on myös väriongelmaa. Eri purkeista tulee ihan eri väriä, vaikka värin pitäisi olla samaa..
Kalliista hinnasta huolimatta sto:n kamat taitaa olla huonoja ;(
Totta. Oma kokemukseni STO-kamasta: huono pysyvyys seinässä, väriongelma ja hinta on laatuun nähden päätähuimaava. En suosittele kenellekään.
ihme juttu, nyt haastateltu n.10rapparia ja kaikki sanovat Ston kamojen olevan parasta laadullisesti ja varsinkin laatu on tasaista.
Sto juottaa, syöttää ja kouluttaa.. mutta se ei muuta sitä tosi asiaa, että kama pysyy huonosti seinässä ja siinä on runsaasti väriongelmia..
Kaman vahvuus on tekemisen helppous. Toinen vahvuus on runsaat jatkotyöt.. Sokkeleissa uusintarappaus ~10 vuoden päästä..
Minä keskustelin usean ammattilaisen kanssa keväällä 2008, kaikki tarjosivat oletuksena Fesconin aineilla. Sto oli ainakin silloin kuulemma kalliimpaa, eikä Sto myyjä edes lähettänyt hintatietoja vaikka lupasi. Uudestaan en sitä viitsinyt kysyä ja ulkorappaus tehtiin fesconin kamoilla. Hyvin on ainakin toistaiseksi seinäsässä pysynyt. Ja välihiontoja tehdessä tuntui olevan kovasti kiinni :)
Weberin kamat pysyny jo 12 vuotta ja vielläkin kuin uusi,
Perinteinen kalkkisementtilaasti 3-kerrosrappauksena jalolaastilla pinnoitettuna on edelleen paras vaihtoehto kivitalojen rappaukseksi. Tällätavoin saadaan täysin tasainen lopputulos sekä pinnaltaan että väriltään.
Millä tahansa aineella saadaan huonokin lopputulos aikaiseksi jos ei ole ammattitaitoa tai sitä ei käytetä(kiire).
Kenellä on paras hinta/laatu? Ovatko Kiviran, SF-LAASTI OY:n tuotteet OK?
Kaikkien tunnettujen laastivalmistajien perusrappauslaastit on ihan ok. Eikä niissä hinnoissakaan ole ikäväkyllä suuria eroja.
Sto taitaa suosia aika paljon näitä silikonihartsipinnoitteita. Onko mahdollista että onneton pakkasenkesto johtuu juuri siitä. Teoriassa rappauksen alle ei vettä saisi mennä, mutta käytännössä hiushalkeamista ym. sitä vaan pieniä määriä menee. Onko kuivuminen silikonihartsipohjaisilla tuotteilla oleellisesti hitaampaa. Lähteekö rappaus irti pohjia myöten vai irtoaako vain pinnoite?
Kaikkien tunnettujen valmistajien rappauslaastit eivät ole hyviä, surkeimmasta päästä juurikin yleisimmin käytetty OPTIROC-nykyään Maxit/Weber tms.
Työläs, surkea tarttuvuus...
Sitten Sto; silikonihartsipinnoitteen alle ei saa jäädä yhtään kosteutta! Kosteus pullistutta ja ampuu pinnoitteen irti, se siitä hengittävyydestä:)
Eli --> Mikä on hyvä ja helppo ja pysyy seinässä sekä hengittävyys on kohillaan ?
Haering P7100 silikonipinnoite. Väri pysynyt kirkkaana nyt 10 v ja vesi juoksee kuin hanhen selästä. Makso puolet STO:n hinnasta. Ostin tarmatradesta
Nyt puhut puutaheinää weberin tuotteista. Oletko edes kokeillut serpo 410 ohutrappauslaastia. Olen rappaillut lähestulkoon kaikilla markkinoilla olevilla tuotteilla, ja tähän asti paras on ollut weber. Paras tarttuvuus, ehdottomasti. Lujuus, aivan toista luokkaa kuin kilpailijoilla. Silikonihartsipinnoite on sitä aitoa, ei mitään keinohartsi tai akrylaattipinnoitetta joita monella muulla valmistajalla on ja ovat liian tiiviitä. Tarttuvuus on todellakin 410 sitä luokkaa että suojaukset kannattaa tehdä kunnolla. Enkä ole weberin kauppamies vaan haluan vain vastata kysymykseen jonka aloittaja laittoi. Eli mikä on paras? vastaus: Weber, ei halvin mutta kaikki on suhteellista. Irronneet rappaukset eivät todellakaan ole mitään halpoja. Kannattaa tehdä kerralla kunnolla.
Parit nimeltämainitsematta olevat rappaustuotteet ovat osittain tippunut alas seiniltä, ja se pistää harmittamaan sekä tekijää että tilaajaa. Sen vuoksi käytän weberin tuotteita, ei ole ollut ongelmia.
Terv. Rappari
Ihan liian kovaa materiaalia... Missä elastisuus???
Kyllä kaikki laastit seinässä pysyy, jos on pohjat kunnossa ja oikein tehty. Tarttuvuudessa, käsiteltävyydessä, laastien liima-aineissa ja kiviaineksessa on eroa. Itse suosin saksalaisia pinnotteita. Saksalaisilla pitkät perinteet näissä hommissa. esim Corefix pysyy EPS:ssäkin niin, että styroksi hajoaa ennenkuin laasti irtoaa. Testattu on. Tilaan eestiläiseltä maahantuojalta saksalaiset tavarat. Hinnaksi jää ehkä puolet STO:n ja weberin hinnoista.
Laittaisitko "Tasoitemies Oy" tuotenimiä esille jotta vois tutustua.. hintoja / ostopaikkoja ei tarvitse.. ainoastaan käyttämäsi tuotteet kiinnostaa tällä hetkellä.. julkkari aineistahan on kysymys..
googlaa "tarmatrade"
Tää on taas tyypillinen Suomi24 viestiketju. Perättömiä väitteitä suuntaan ja toiseen, informaatiosisältö mitätön.
Kiistaton fakta: noissa aineissa ei juurikaan ole eroja, ainakaan sellaisia joilla olisi merkitystä. Rappareissa sen sijaan on. Huono rappari pilaa hyvätkin aineet.
Taas tyypillinen Suomi24 viestiketju. Paskapuhetta suuntaan ja toiseen, myyntimiehet haukkuu toistensa tuotteita.
Kiistaton fakta: Tuotteissa ei juurikaan ole eroja, rappareissa on. paska rappari rappaa laadukkaatkin tuotteen seinään siten, että ne eivät siinä pysy. Piste.
Otat minkä tahansa valmistajan tavaran kunhan saat päätettyä jalorappauksen/silikaan välillä, ja sitten maksat valvojalle joka kyttää niitten rapparien selän takana joka sekunti etteivät fuskaa.
Kiitos, näkemiin.
totuus vaan joskus satuttaa, varsinkin kun esson baarissa ammattimiehe on sulle kertonut faktat jo ennestään!
Tuosta: http://www.alseccofinland.fi/
Hyvästä ei kannata liikaa maksaa. Tilasin virosta saksalaista pinnoitetta. Rappari sanoi, että saksalaiset laastit on "valovuoden edellä muita" ja parempaa kuin sto ja weber ( ei menny ruisku tukkoon)
Ston pinnoitteet on valmistettu saksassa.
https://www.ukkowork.fi/tyopaikat/avoin-tyopaikka-laasti-laadunvalvoja-fescon-oy-2/
Töihin varmistamaan tuotteiden laatua? :DDD