Pari hyvää sivustoa/keskustelupalstaa

http://forum.ubuntu-fi.org/

sekä heille jotka taitaa myös Lontoon kielen:

http://ubuntuforums.org/

Tänne S24:lle ei juurikaan kannata laitella mitään Ubuntuun liittyviä kysymyksiä, vaikka onkin siihen alunperin tehty. Täällä saa vastauksiksi vain haistattelua, vittuilua, täysin asiaan liittymättömiä kommentteja tai muuten asian vierestä mutta itse asiaan tai ongelmaan ei juuri löydy asiallisia neuvoja. Rohkaisenkin menemään noille kahdelle Ubuntu-foorumille, niitä ainakin moderoidaan ja ylilyönnit poistetaan ja voikin olettaa yleisen linjan pysyvän asiallisena.
8433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tällä palstalla on annettu ja saatu valtavasti hyödyllisiä ohjeita ja neuvoja aikojen saatossa. Täällä ei ole tällä hetkellä moderaattoria eli "seriffiä" jostain syystä Saggen jälkeen ei ketään ole tehtävään asetettu ja se näkyy valitettavasti tekstin laadussa. Se ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa etteikö täältä saisi neuvoja, varmaankin vähemmän kuin ulkomaisilla foorumeilla koska käyttäjäkuntakin on pienempi, populaation kasvaessahan mahdollisuudet paranevat, mutta silti.

Asiaan liittymättömät kommentit kannattaa sivuuttaa olankohautuksella, ainahan jollekulle tulee jotain herätemietteitä, ei niistä tarvitse loukkaantua. Eikä pidä olettaa että kaikkiin kysymyksiin saa yks-yhteen rautalankaohjeet, se on mahdotonta eikä toteudu edes ubuntu-foorumilla kovin usein. Vittuilu tietenkin on sopimatonta täällä missä samanhenkisten pitäisi auttaa toisiaan mutta koska kukaan ei modaa tekstejä niin ai auta kuin vittuilla takaisin tai sietää. Ja jos kysymykseen ei vastata heti niin kannattaa koettaa seuraavana päivänä uudestaan sillä vastaamaton kysymys valuu nykyään aika pian ulos "etusivulta".

Äänestä
  • Edellinen ei siis tarkoita että yrittäisin estää ketään menemästä sinne ubuntu-foorumille ;D ei tietenkään. Puolustin vain tämän palstan oikeutusta olemassaoloon ja kaikkia jotka täällä ovat neuvoja yrittäneet antaa, sopimatonta mitätöidä toisten auttamistyötä tuollaisilla kirjoituksilla.

    Äänestä

..täällä esitetyt kysymykset mielletään, ikäänkuin arvosteltaisiin lukijoiden vaimoja. Hetkessä nousevat niskakarvat pystyyn vastaajilla ja rupeaa tulemaan tällaista tekstiä, oleppa hyvä:

WTF?
Kirjoittanut: .kike. / Tänään / klo 00:05 Mikäs paskanjauhaja sä olet?

Kerrohan....
Kirjoittanut: .kike. / Tänään / klo 00:57 ...mitä saatanan latinan kielisiä sanoja kaipaat ja missä? Ubuntussa eikä muissakaan linuxkäyttöjärjestelmissä ei ole latinan kielisiä komentoja!

Ainoa mitä voin neuvoa, että lopeta kovien huumeiden käyttö... siinä polla ja todellisuudentaju katoaa.

komentorivikö
Kirjoittanut: exergy / Tänään / klo 07:40 Tämä lienee parodioi komentoriviä?

Et tarvitse linux-komentoja mihinkään, menehän takaisin windows-keskusteluihin trolli, silleen kato nax-nax-nax-nax.

Minkä helvetin takia???
Kirjoittanut: ------> / Eilen / klo 22:42 Lue sinäkin tuo:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Ohjelmien_asentaminen_ja_pakettivarastot

Olisit yksinkertaisesti avannut Lisää/poista... ja laittanut hakuun VLC:n tai kirjoittanut Päätteelle "sudo apt-get install vlc"

Miksi yrität tehdä asiat vastakarvaan ja kerjäät ongelmia?

Suosittelen kyllä hieman opiskelua ubuntun suhteen, homma toimii paljolti eri tavalla kuin WIndowsissa joten joudut unohtamaan kaiken mitä olet windowsissa oppinut silloin kun käytät linuxia. Sullehan annettiinkin jo linkki ubuntun ohjeisiin joten en enää toista sitä.

Että tämmöstä.

Äänestä

Testaan, voiko tämän viestin nostaa ylös, vaikka on näinkin vanha.

Äänestä
  • Tienkin voi nostaa, kun keskustelua ei ole suljettu.

    Äänestä

  • Ei niitä kaikkia vanhoja ketjuja voi nostaa ylös. Mikähän sen määrittää, onko viestiketju suljettu? Ikä ei ainakaan.

    Äänestä

  • Testi_alkaa kirjoitti:

    Ei niitä kaikkia vanhoja ketjuja voi nostaa ylös. Mikähän sen määrittää, onko viestiketju suljettu? Ikä ei ainakaan.

    Varmaan määrittää hidas suomi24 ylläpito. Monessa ketjussa olen lukenut jotain "tämä keskustelu on suljettu", eikä siihen voi vastata(eikä edes kiinnostaisi).
    Parempi onkin ettei sairas wintrolli nostele vanhoja, että kaikkia ei voi nostella.

    Äänestä

Vittumitäidiootteja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joista kysellä neuvoa kirjoitti:

http://forum.ubuntu-fi.org/

sekä heille jotka taitaa myös Lontoon kielen:

http://ubuntuforums.org/

Tänne S24:lle ei juurikaan kannata laitella mitään Ubuntuun liittyviä kysymyksiä, vaikka onkin siihen alunperin tehty. Täällä saa vastauksiksi vain haistattelua, vittuilua, täysin asiaan liittymättömiä kommentteja tai muuten asian vierestä mutta itse asiaan tai ongelmaan ei juuri löydy asiallisia neuvoja. Rohkaisenkin menemään noille kahdelle Ubuntu-foorumille, niitä ainakin moderoidaan ja ylilyönnit poistetaan ja voikin olettaa yleisen linjan pysyvän asiallisena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu