Richard Powers: Laulut joita lauloimme

siivetonserafi

Kyseinen kirja on ehdottomasti lukemisen arvoinen! Lukijalta voi kysyä kärsivällisyyttä käydä läpi liki tuhatsivuinen järkäle, mutta se kärsivällisyys palkitaan.

Powersin kirja kertoo juutalaisen (valkoisen) miehen ja mustan naisen rakkaustarinan ja heidän lastensa tarinat. Kolmattakin polvea päästään kurkistamaan. Yhdysvaltojen kipeä rotuhistoria aina 40-luvulta näihin päiviin tuodaan esille. Kaksi kirjan teemaa ovat klassinen musiikki - kotimaa kodittomille - ja teoreettinen fysiikka, ajan tutkiminen.

Kiehtovaa lukea ihmisistä, jotka tuntuvat aina jäävän ulkopuolelle. Jonah ja Joseph Strom eivät ole tarpeeksi juutalaisia kuuluakseen isänsä viiteryhmään, mutta he eivät myöskään ole tarpeeksi mustia - he ovat muukalaisia.

Suosittelen kaikille, joita kiinnostaa perinteinen lukuromaani. Sellaiset alkavat olla harvinaista herkkua näinä päivinä!

2

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...Päivi1

      Odottelen hänen uusinta käännöstään, ensi kuussa pitäisi suomennos ilmestyä. Muistin kaiku.

      • siivetonserafi

        Varasin sen "Muistin kaiun" muuten kirjastosta!! Mutta enpä silloin tiennyt, että se tulee vasta ensi kuussa. :( No ei kai auta kuin odotella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4911
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3384
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3278
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      49
      2582
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1620
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      12
      1227
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1025
    Aihe