10-vuotiaan allun huolto

Mites kannattais toimia tämän ikäisen bensa-almeran kanssa, kun ei huvittais muutaman tonnin autoa viedä muutaman satasen määräaikaishuoltoon. Viimeksi käytin viimekesänä määräaikaishuollossa ja useemman satasenhan se maksoi.

Eli Jos veisin jonnekin pajalle auton öljynvaihtoon, niin onko muita tärkeitä osia mitä pitäisi kanssa vaihtaa? Jotain suodattimia ehkä? Osaatteko sanoa mitä noista sitten kannattais maksaa, pelkän öljynvaihdonhan näköjään saa alta 50euroa.
3638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

allu 1.4 tänä kesänä merkkihuolto 350e makso.Mitä mä sitä listaa kattelin niin aika monta kohtaa ne käy läpi.Vuosihuolto siis ja isompi.Aina ne muistaa sanoa että joku huopasuodatin taas vaihdettu,onkohan kovinkin tärkeä,vähemmän tärkeältä rahastukselta vaikuttaa toi raitisilmasuodattimen vaihto alkuperäinen kun olevinaan pitää olla jäishän sen vaihto ainaski pois noissa nyrkkipajoissa.Muutenhan tän allun pitäis olla aika yksinkertanen huollettava ihan perus vanhanaik auto.En mielellään veis minäkään enää näin vanhaa autoa merkkiliikkeeseen,mutta toisaalta autokin pelannut kuin unelma,johtuneeko asiantuntevasta huoltomiehestä,kenties.Uskallatko antaa vielä hyvän mutta halvan autosi kaikenmaailman räpeltäjien käsiin.Eikä niillä taida semmosia kalliita testereitäkään olla,kysymysmerkkiä riittää.

Äänestä

Jos ei ilmene mitään vikaa. Vaihda öljyt ja putsaa tulpat. Ei se auto niillä korjaamo-tarkastuksilla parane, kun ne tehdään jo katsastuksessa. Vanhemman, yli 200000km ajetun auton viat ei kuitenkaan synny 15000km välein vaan ne syntyy esim. 203674,2km kohdalla ja on korjautettava silloin.

Äänestä
  • Mut kori ei kestä kunnos niin kauan. Onhan niillä ja Sunnyilla joku ajanu tosiaan
    500 -600 tkm:kin !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


autoreiska kirjoitti:

Mites kannattais toimia tämän ikäisen bensa-almeran kanssa, kun ei huvittais muutaman tonnin autoa viedä muutaman satasen määräaikaishuoltoon. Viimeksi käytin viimekesänä määräaikaishuollossa ja useemman satasenhan se maksoi.

Eli Jos veisin jonnekin pajalle auton öljynvaihtoon, niin onko muita tärkeitä osia mitä pitäisi kanssa vaihtaa? Jotain suodattimia ehkä? Osaatteko sanoa mitä noista sitten kannattais maksaa, pelkän öljynvaihdonhan näköjään saa alta 50euroa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu