10-vuotiaan allun huolto

autoreiska

Mites kannattais toimia tämän ikäisen bensa-almeran kanssa, kun ei huvittais muutaman tonnin autoa viedä muutaman satasen määräaikaishuoltoon. Viimeksi käytin viimekesänä määräaikaishuollossa ja useemman satasenhan se maksoi.

Eli Jos veisin jonnekin pajalle auton öljynvaihtoon, niin onko muita tärkeitä osia mitä pitäisi kanssa vaihtaa? Jotain suodattimia ehkä? Osaatteko sanoa mitä noista sitten kannattais maksaa, pelkän öljynvaihdonhan näköjään saa alta 50euroa.

3

635

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10v...

      allu 1.4 tänä kesänä merkkihuolto 350e makso.Mitä mä sitä listaa kattelin niin aika monta kohtaa ne käy läpi.Vuosihuolto siis ja isompi.Aina ne muistaa sanoa että joku huopasuodatin taas vaihdettu,onkohan kovinkin tärkeä,vähemmän tärkeältä rahastukselta vaikuttaa toi raitisilmasuodattimen vaihto alkuperäinen kun olevinaan pitää olla jäishän sen vaihto ainaski pois noissa nyrkkipajoissa.Muutenhan tän allun pitäis olla aika yksinkertanen huollettava ihan perus vanhanaik auto.En mielellään veis minäkään enää näin vanhaa autoa merkkiliikkeeseen,mutta toisaalta autokin pelannut kuin unelma,johtuneeko asiantuntevasta huoltomiehestä,kenties.Uskallatko antaa vielä hyvän mutta halvan autosi kaikenmaailman räpeltäjien käsiin.Eikä niillä taida semmosia kalliita testereitäkään olla,kysymysmerkkiä riittää.

    • diplinssi

      Jos ei ilmene mitään vikaa. Vaihda öljyt ja putsaa tulpat. Ei se auto niillä korjaamo-tarkastuksilla parane, kun ne tehdään jo katsastuksessa. Vanhemman, yli 200000km ajetun auton viat ei kuitenkaan synny 15000km välein vaan ne syntyy esim. 203674,2km kohdalla ja on korjautettava silloin.

      • Pitkään

        Mut kori ei kestä kunnos niin kauan. Onhan niillä ja Sunnyilla joku ajanu tosiaan
        500 -600 tkm:kin !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      112
      1394
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      519
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      100
      482
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      52
      462
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe