Toimiiko keskustan läheisyydessä nettitikut ja mokkulat, vai onko paras ottaa suosiolla lankaliittymä?
Laajakaista
Miten on?
8592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tarviit? Mitähän eroa mahtaa olla nettitikulla ja mokkulalla? Eikö yksi riittäisi? Miksi et kysy operaattorilta? Oletko sinä jättänyt aivosi Heilin narikkaan?
Luepas tuolta tietotekniikka -osaltolta, että miten paljon on ongelmia langattomissa yhteyksissä. Taidat olla sellainen myyntimiehen unelma-asiakas.
Jos operaattorilta kysyy tai liittymämyyjältä niin takuuvarmasti pelaa! Kun yhteys ei toimikaan odotetusti myyjä kertoo että ei voi mitään kysy=jonota operaattorille joka taas sysää vian koneeseen ja asetuksiin jotka tietysti jokainen netinkäyttäjä osaa tehdä itse kun on uuden koneen juuri ostanut..et sillee ):
Sinuna ottaisin yhden megan mokkulan Dna:lta. Edullinen ja toimiva paketti.
käytät esim. mokkulaa. Sijainnilla iso merkitys.
sai yhdeksi päiväksi kokeiltavaksi dna:a,sen jälkeen sain oman mokkulan.
http://kuuluvuus.dna.fi/Peittokartta_fi/mapviewer.jsf?width=300&height=300
Ahdistuneelle nuorelle tsemppiä. Kyllä se vielä iloksi muuttuu.
Itse olen huomannut, että ainakin arkisin noin klo 17-21 nopeus ei monesti ole sitä mitä pitäisi, mutta yhteys kuitenkin pelaa. Eli tuohon aikaan taitaa olla niin paljon käyttäjiä ettei operaattorilla (DNA) riitä kaistaa. Minulla on 384 kbit/s-yhteys ja usein nopeus tippuu hitaimpaan eli GPRS:ään (56 kbit/s ?) Toisaalta lähellä asuvalla kaverilla pysyy kuulemma yleensä vähintään EDGEssä (220 kbit/s ?), mutta hänellä onkin DNA:n 1 Mbit/s-yhteys. Tämä on tilanne ainakin etu-Jyrängössä.