turhaa keskustelua työllistämisen haitoista. itse olen päässyt kaksi kertaa työllistettynä aloille joihin en muuten olisi koskaan voinut päästä alle kuutosen keskarilla yläluokalta ja kun ei oo koulut kiinnostanu koskaan eikä oikein työtkään. sain uutta intoa elämään ja pääsin mukaan työporukoihin kyllä se kotiolot voitti. mitä sitte vaikkei koulutusta ollukkaan mut sain hetken olla jotain ja kuulua työ-yhteisöön. ja taas on paperit vetämässä mutta tunkua niin paljon että jo aiemmin päässeenä joudun odottamaan vuoroani taas kotona
Työllistetty
minäkin,,
9437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
oppisopimuskoulutusta?
mieleistä ei oo löytyny ja sit pitäs käyä niitä teoria jaksoja muuhalla paikkakunnalla eikä lasten takia voi lähtee..
olin huippu hyvän puolivuotta työkkärin työllistämistuella vanhustyössä ja vaikkei minulla koulutusta olekkaan. sain kokemusta ja ei tiedä vaikka lähtisin lukemaan vielä vanhoilla päivillä että oisin oikeesti joskus oikee hoitaja enkä vaan apulainen ilman vastuita ja mukana vähän niinku kasselemassa.
oliko hienoo näyttää olevansa enempi ku on??? varmaan jotku mummot ei erottanu samannäkösistä hoitajista sua lainkaa et menit täyestä ku väärä raha....on varmaan ihmisestä hienoa näyttää muulta mitä oikeesti on ja mihin ei oo mitään rahkeita tosielämässä.
jäipi mulla kouraan ku kotiin ollessani työkkärin kautta "töissä" ei multa mitään vaadittukaan eikä hommat ollu häävejä niitä juoksupoijjan hommia mitä muut ei viissiny tehhä. mut köyhälle iso raha joka sentti enempi ku kotia ois saanu ku ei oo koulutusta mihinkään. eipä nuilla työkkärin kautta käydyillä kursseilla tee mitään ku töitä hakee se on nähty. aikanaan ois pitäny kiinnostaa koulut enempi nysse on myöhästä ku ikää jo keski-iän verran
Eipä mua ainakaan huvita olla vuodesta toiseen kuntouttavalla työtoiminnalla töissä, ensinnäkin, kuntouttava työtoiminta on tarkoitettu vajaakuntoisille, vammaisille, syrjäytyneille jne. Ei tällaisille täysipäisille kansalaisille, eli työvoimatoimisto tekee lain vastaisesti laittaessaan nuoria työttömiä kuntouttavaan työtoimintaan.
Sitten ne vaikeudet alkaa kun koitat hakea johonkin OIKEAAN työhön, jos mainitset työnantajalle, että olet ollut kuntouttavassa, niin ne miettivät heti, että okei, tuossa on jotain vikaa, ja pisteet laskee.
Kunhan joskus tästä työtoiminta-kierteestä pääsen pois, niin en enää koskaan lankea tällaiseen loveen. Pakottamisen makua, kun jos kieltäydyt, niin sitten keksitään selityksiä, että miksi sinun on vähän niin kuin PAKKO ottaa se työtoiminta vastaan.
Mä oon ollu työtoiminnassa vuosikausia, en ymmärrä miten ne aina vaan voi mua niissä pitää, koska joku tietty kuukausiraja tässäkin on. Kunhan vain sais palkkatöistä kerrytettyä sen verta viikkoja, että pääsis liiton päivärahalle, niin en enää pierasiskaan työkkärin suuntaan.
Ei sieltä saa mitään apuja työnhakemiseen. Kumma ku eivät vaihda nimeensä työttömyystoimistoks.
kuntouttava työtoiminta eli mikä nimi nyt onkaan näille jotka saa parempaa päikkäriä ollessaan jossakin tai käyttääkö sit nimee työllisyysvaroin työllistetty ym...useimmiten alkoholistuneille ja normaalista elämästä syrjäytyneille annetaan näitä mahdollisuuksia. sosiaalisesti ongelmallisille ja ns. elämänsä "soosanneille" yksi hoitomuoto pitää jotenkin elämässä kiini ja yhteiskunnassa ettei tulisi vielä kalliimmaksi mielenterveys/psykologi ym sairaskulujen kautta tai jatkuvan sosiaalisen ohjauksen tarpeen kautta. EI KAIKKI MUTTA PALJON on nimenomaan näillä kriteereillä kiini näissä kuntouttavissa työtoiminnoissa, harjoittelijoina. työllistettynä ym. Useimiten jolla asiat ns. kunnossa ei edes pääse näihin suojatyöpaikkoihin. KOROSTAN EI KAIKKI MUTTA USEAT OVAT NÄITÄ KANSALAISIA JOTKA NE PAIKAT SAAVAT YMPÄRI VALTAKUNNAN!
olin 13v samassa työssä kunnes jouduin työttömäksi. sen jälkeen en ole päässyt mihinkään työllistämisvaroinkaan hakemiini paikkoihin koska en ole ns. pitkäaikaistyötön.. johtuuko todella siitä vai ku on pää viel kunnossa eikä kuppikaan maistu liikaa ja talouden hoidan myös ilman sossujen höösäämistä tai tukiaisia. yhteiskunta kohtelee niin eritaval. tuntuu et rapajuopot ja pummit pääsee kaikist helpoimmalla. saavat mitä haluaa.
kusti tietää