Onko jollain suositella etelä-Ranskasta jotain kivaa kaupunkia ihan vain 5 henkisen lapsiperheen rantalomakohteeksi ?
Rodokset, Kreetat,Salout ja Mallorcat on nähty mutta tarkoitus olisi lentää Ryanairilla johonkin Perpignan-Montpellier-Nice alueelle ja ottaa aurinkoa 1-2vko ensi kesänä. Onkohan tuo Nice kovinkin kallis nykyään ? Tai yleensäkin Ranskan hintataso ?
Vielä kun olisi jotain hotellia suositella jossa lisäksi uima-allas ja perhehuoneita niin apu olisi todella suuri.
Rantaloma Ranskan etelärannikolla
6
2207
Vastaukset
- vuotta sitten
Nizzaan ja vuokrasimme talon Juan-les-Pinsistä. Siellä on hienot rannat ja hyvät yhteydet lähialueille mm Antibesiin (lisää hienoja rantoja), Cannesiin (tylsä), Grasse (hajuvesiä) yms yms. Talomme oli Villa Casita, löytyy netistä esim www.homelidays.comin sivulta (muistaakseni, tai abritel.fr). Viikon hinta oli 850€ kesäkuun lopussa.
Uima-allasta ei talossa ollut, mutta naapurikylässä (n 4km) oli lähin vesipuisto ja todella nuo rannat riitti ainakin meille.
Nizzan- Antibesin alue ei ole Hesaa kalliimpi - päinvastoin: meidän 7 hengen seurueemme söi ravintolassa 2-3 ruokalajia viineineen ja limuineen päivittäin eikä koskaan lasku ollut kahtasataa!! Keskustan kävelykadullakin on ihan normaalihintaisia (vrt H&M) vaatteita, jos menee lähemmäs rautatieasemaa hinnat tavarataloissa vieläkin edullisemmat. Ja jos ajelee kaupunkien ulkopuolella niin kenkä outleteistä saa nahkakenkiä n. 20-80€ - viimeistä muotia.
Toisella viikolla meillä oli 5 hengen rivari St Maximessa (Tropezia vastapäätä) ja recidensiin kuului uima-allas - viikko 450€. Rantoja löytyi joka makuun, mutta yllättäin vesi oli kylmempää kuin Juan-les-Pinsissä. - Vakiokävijä
Perheemme on viettänyt kesälomalla muutaman viikon Antibesissa jo 15 kertaa. Nizzan lentokentältä alle puoli tuntia autolla (esim. paikallisbussilla pääsee). Antibesissa on vain vähän hotelleja, mutta paljon kivoja vuokrakämppiä. ks. esim. www.holidaylettings.com Löytyy rantaa, muutamia museoita, fantastinen ja ainutlaatuinen vanha kaupunki, ihania ravintoloita, leppoisaa tunnelmaa.
- utelias36000
mitä tietä menee alle puoli tuntia väli antibes nitsa
- hyvät
ihmiset aina jääkö siihen Provenseen pyörimään. Muutakin Etelä-Ranskaa on olemassa. Esimerkiksi Setestä Espanjan rajalle asti on mahtavat uimarannat ja paljon edullisempi hintataso, kuin turistirysä Nizzan seudulla. Päälliskaupaksi jopa ystävällisemmät ihmiset (vertaa suomessa Helsinki-Savonmaa ;))
Lapsiperheillekkin sopivampaa.
Lennot tulee myös huomattavasti edullisemmaksi,. kun lentää joillekkin Espanjan rajalla oleville kentille- lentää
Hahnin tai Bremenin kautta Gironaan, Espanjassa on todella halvat autonvuokrat eikä siitä ole kuin 45min. matka ranskaan. Myös lennot sinne on huomattavasti halvemmat kuin esim. Montpellieriin.
Meidän liput oli 83€ edestakaisin Frankfurtin kautta. Hinnassa kaikki maksut.
Kannattaa tarkastaa myös reitti: Air Berlinillä Düsseldorfiin ja sieltä kentän vaihdon jälkeen Ryanilla Beziersiin (Cap d'Agde) . Tämä aikataulu sopii myös loistavasti, ja on kukkaroystävällinen ;)
- Niippe
Mentoniin! Kaunista ja rauhallista! Mukavia uimarantoja hiekalla tai pikkukivillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244666- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483105- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522328
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539