chi + hieronta

magneettipossu

Ennen ajattelin chi/ki :n olevan soopaa, mutta poikettuani itse hoidossa ajattelin kirjoittaa tänne hieman aiheesta.

Kärsin yläselän kivusta, joskus en saa edes kunnolla henkeä.Lihakset on jumissa johtuen työstäni ja olen nukkunut huonosti jo pitkään.

Hoito aloitettiin siten että istuin tuolille ja hoitaja oli parin metrin etäisyydellä minusta keskittymässä.Huone oli viileähkö, ikkuna oli auki ja vaimoni oli myös huoneessa katsomassa.

Hoitaja aloitti jonkin hengitysharjoituksen tekemisen ja keskittyi muutaman minuutin ajan.Etäisyyttä siis hoitajaan oli parisen metriä.Hän osoitti kämmenillään minua kohti ja aloin tuntea kuumuutta.

Hetkisen päästä oli jo niin kuuma että hiki virtasi joka puolelta.Hoitaja kyseli tuntemuksiani ja vastattuani että on hemmetin kuuma, hän lopetti harjoituksensa ja kertoi että nyt aloittaa hieronnan.

Jo pelkkä energiajuttu mitä hän teki sai minut hengittämään paremmin.Hieronta sitten käsitti akupisteitä ja muunmuassa tiettyjen jalkaterän osien hieronnan.

Lopuksi hän pisti käsiini kolme magneettia ja jalkaan yhden tiettyihin kohtiin, jolloin kipu katosi niskastani ja oli helppo käännellä päätä.Magneetit olivat hyvin pieniä ja kiinnitys tapahtui pyöreällä laastarimaisella tarralla.

Seuraavana aamuna otin laastarit pois ja pari kolme päivää olo oli mahtava.Vaimo sanoi että kuorsaus on loppunut öisin ja olen energisempi.

Sain hoitajalta parisen dvd:tä hengitysharjoituksia varten, kartan jalkapohjien meridiaaneista sekä ohjeet magneettien käytöstä.

Koko hoito maksoi euroissa parisen kymppiä.
Mielestäni hyvinkin hintansa väärti.

Olen vieläkin hieman "ulalla" koska en tosiaan ole aiemmin uskonut tällaiseen, mutta on kait pakko uskoa kun se kerran ainakin minulla toimi.

3

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saattaatoimia

      Kaikki on energiaa (vrt. lämpöenergia, liike-energia, valo, äänen värähtely eri taajuuksilla)
      En pidä mahdottomana, että jollakin voi olla lahja ja siitä jalostettu ja opittu taito energioita aistia ja jopa hieman valjastaa hoitotyöhönkin hieronnan kera.

    • Skepponen

      Eiks toi chi oo villakoirarotu?
      Onko kyseessä villakoira hieronta?

    • kremppojaolis

      Voisitko antaa tämän ihmehoitajan nimen ja osoitteen, sillä vaivoja olisi parannettavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe