Suunnittelemme matkaa Kanarialle kera perheen, johon kuuluvat 3- ja 4-vuotiaat lapset. Olen Suomessa uimahallissa huomannut, että lapset juovat tai ainakin ottavat suuhunsa ja purskauttavat ulos aika reippaastikin uimahallin vettä - ja mitä enemmän kiellän, sitä enemmän sitä tapahtuu. Tämä mietityttää nyt kovasti mahdollisen vatsatautiriskin takia, kun Kanarian vesijohtovettähän ei pöpöjen vuoksi saa juoda. Mieheni väitti, että altaan kloori tappaa juuri nämä pöpöt. Haluaisin kuitenkin tietää, tietääkö/epäileekö joku, että itse tai lapsensa olisi saanut vatsataudin juuri uima-altaan vedestä Kanarialla? Varteenotettava vaihtoehto tietysti on, että buukkaamme itsemme hotelliin, jossa ei ole uima-allasta.
Vatsatauti hotellin uima-allasvedestä?
7
1223
Vastaukset
- mieti nyt vähän
Ne tenavat voi saada vatsataudin siis ihan mistä tahansa. Joko kotona, koulusta tai matkalta. Totta kai niitä pitää kieltää juomasta vettä altaasta, se ei ole mitenkään terveellistä. Ja lisäksi pesetät niitten kädet kaikissa mahdollisissa käänteissä kuumalla vedellä ja saippualla. Meidän tenava ui kaikissa mahdollisissa altaissa lapsuusaikanaan eri puolilla maailmaa eikä ikinä tullut mitään. Eikä varsinkaan Kanarialla. Juu, sinne vaan hotelliin missä ei ole allasta ja saatte kuulla 24/7 huutoa että miks me ei päästä uimaan. Sorry, mutta viestisi vaikuttaa aika hysteeriseltä. Ja miten niin just Kanarialla, mistä yleensä ei mitään tauteja edes tule. Vieppä ne tenavat Egyptiin ja vaikka et edes päästä altaisiin, paskatauti on takuuvarma.
- kaikkea sitä...
Saattaa miehesi olla oikeassa? Klooraus on juuri bakteerien tappamista varten, muttei sekään allasvedestä juomakelpoista tee - päin vastoin, kloori jos mikä aiheuttaa todennäköisesti vatsanväänteitä (Suomessa ja Kanarialla). Kanarian vesijohtovettä ei suositella juotavaksi, ei suinkaan pöpöjen, vaan sen erilaisuuden (liekö ph?) vuoksi. Se ei siis ole likaista, vaan usein merivedestä puhdistettua ja siksi pohjoisen valkoisten apinoiden vatsan hyvälle toiminnalle sopimatonta. Tauteja siitä ei siis saa!
Seuraavaksi tietysti kysyt, että tappaako kloori altaassa mahdollisesti uiskentelevat siittiösolut. Sitä en tiedä, mutta pidä varmuuden vuoksi ehkäisysi kunnossa!
Hyvää matkaa! - matkustelijat
meiltä monta lomaa. Sitten opimme, että sopii syödä vain kuumia ruokia, ja kieltäytyä jääkuutioista juomalasiiin. Juotavat pullotavaraa avaamattomista pulloista. Näin on pysytty terveinä.
- lapsesi
ovat jo niin isoja jotta voit oikein hyvin heille kertoa että uima-altaan tai uimahallin vettä EI saa juoda eikä ottaa suuhunsa!!! Tuon ikäiset kyllä jo asian ymmärtävät ja aika pitkälle muistavatkin.
Toki vahinkoja sattuu ja aikuisellekin voi vettä suuhun mennä, mutta onko parempi vaihtoehto kieltää lapsilta uimisen ilot?
Maailmassa ui päivittäin miljoonat lapset uima-altaissa ja halleissa eivätkä he siitä sairastu. Mieluummin kannattaa huolehtia käsihygieniasta varsinkin ennen ruokailua ja syödä vain hyvin kypsennettyä ruokaa.
Mutta kloorin toinen vaihtoehto on uiminen merivesialtaassa joita joissain Kanarian kohteissa on, jopa lämmitettyjäkin. Ainakin Puerto de la Cruzin merivesialtailla on lämmitetty lastenallas jossa oma 3-vuotias viime tammikuussa rakasti uida. - Anonyymi00005
Tiedoksi vaan, Kanarialla voi uima-allasvedessä olla giardiaa, mikä leviää jyrsijöiden tai lintujen ulosteen mukana. Kloori ei tahoa tämän alkueläimen kystoihin, koska ovat erittäin kestäviä. Kannattaa tutkia verkosta sanalla giardia.
Giaedian aiheeuttama vatsatauti on kamala. Meillä on epäilys giardiasta ja tällä hetkellä veikkaan uima-allasta enkä hana- tai ravintolavettä, sillä taudin tuskissa kamppailee altaassa pulikoinut henkilö. Minä vain tässä odottelen, mahtoiko minulle tulla tartunta hänestä.- Anonyymi00006
Aloituksesta on 16v jo aikaa vierähtänyt ja kysymys ei liene enää ajankohtainen tälle perheelle.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Aloituksesta on 16v jo aikaa vierähtänyt ja kysymys ei liene enää ajankohtainen tälle perheelle.
Käyttäkää kondomia niiden ei tule tauteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-195955Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite855572Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin983578- 1253574
- 1211321
- 571267
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301192- 38999
- 45983
- 26959