Hei,
minä otan matkalle mukaan vanhasta lakanasta tai muusta kankaasta leikkaamiani erikokoisia paloja. Yksi kangaspala toimii esim. mattona sängyn vieressä, toinen mattona kylpyhuoneessa, kolmannella voi pyyhkiä likaantuneet vaelluskengät, neljännellä siivota pölyistä parveketta... sitten kankaat roskiin. Samalla laukkuun tulee tilaa ostoksille.
Luksusmajoituksessa rättejä ei juuri tarvitse, mutta reppureissuilla esim. Intiassa sitäkin enemmän. Kangaspala käy vaikka rantapyyhkeestä tai pöytäliinasta...
Mukaan otan myös pois heitettäviä T-paitoja ym. vaatteita, joista luovun matkan aikana. Menomatkalla esim. Thaimaaseen hikeentyy jo 1. paita poisheittokuntoon ja helteessä kulkiessa vaatetta kuluu ainakin 1/päivä.
Jos aikoo pesettää vaatteita Aasian maissa katujen pyykkipalveluissa esim. kilohinnalla, ei kannata ottaa mukaan mitään liian hienoa tai uusia väriä päästäviä vaatteita. Vain sellaisia jotka voi kaikki laittaa samaan pyykkierään. Intiassa käsinpesussa pyykin käsittely on aika rajua. Hienommat vaatteet säästän iltakäyttöön ja pesen itse vasta kotona.
vanhaa lakanaa ja vanhat paidat
6
1799
Vastaukset
- Kestomurkku
Joka matkalla jää jotain roskiin heitettäväksi. Vanha pyyhe, t-paita tai lenkkarit. ehkä on väärin lisätä heidän jätemääräänsä, mutta uutta tavaraa lähtee mukanani ainakin paikallista viiniä.
Aasiassa käytämme paikallisia pesulapalveluja edullisten hintojen takia, samalla jätämme roposemme paikallisten käyttöön. Usein olen reissusta kotiin lähtiessä jättänyt vaelluskenkäni viimeiseen majapaikkaan, toivoen että niistä olisi vielä jollekin käyttöä. Indonesian reissulla 2006 sattui Jaavalla paha maanjäristys ja poislähtiessämme lahjoitimme rinkoista kaikki ylimääräiset vaatteet, pyyhkeet ja filtin järistyksen uhreille. Turhaa tavaraa meille, mutta tarpeellista monille kodittomiksi jääneille.
- tollero1
viimeisiään veteleviä kylpypyyhkeitä. 2-3 viikon (ja 1 pesun) jälkeen pyyhkeet onkin mukava jättää roskikseen - ja tästäkin tulee tilaa tuliaisille:)
- chittychees
kiitos siitä.
Lakananpalat painavat huomattavsti vähemmän kuin yhtä isot vanhat pyyhkeet tai tpaidat - matkamaijailija
ja ikkunaverhonakin kankaanpala toimii. Ja sidostarpeena jos tulee haava tms., on itse pestyä puhdasta kangasta.
Minä otan myös shampoot ym. jäminä tai ilmaisina näytepusseina joita saa kaupoista tai lehtien välistä.- Carvin
Otan matkalle mukaan myös vaatteita ja kenkiä, joita en aiokaan tuoda takaisin. Afrikan matkoilla mukana on myös valmiiksi printattu teksti "löytäjä saa pitää, kunhan ensin puhdistaa, sillä nämä ovat käytettyjä". Syksyn Etelä-Afrikan reissulla vaihdoin lentokentällä matkavaatteet ja päällä olleet laitoin siististi pussiin, jonka annoin siivoojalle. Hän oli ylen onnellinen selittäessäni, että voi pitää tai pistää kiertoon. Meinaan, ellei ole kenkiä, ovat käytetyt kengätkin paremmat kuin ei mitään. Tarkoitukseni ei ole kuormittaa kohdemaan jätevuorta, vaan ojentaa auttava käteni, kun en enää itse tarvitse ko. tuotteita. Samahan olisi laittaa ne UFFin laatikkoon, mutta kun jättää esim. hotelliin siistissä pinossa, saattaa se olla monesti parempikin kuin parin kolikon tippi. Aikuisten vaatteista voi taitava muokata parikin lasten vaatetta - ja lapsiahan Afrikassa riittää.
Palatessa matkalaukku painoi 4kg vähemmän kuin mennessä, vaikka olin tehnyt myös ostoksia eli tukenut paikallista elinkeinoelämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23210226Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen664763Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1524201Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1474134- 2214035
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik763317Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi122586Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL402469Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä12285Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa272061