Hei,
minä otan matkalle mukaan vanhasta lakanasta tai muusta kankaasta leikkaamiani erikokoisia paloja. Yksi kangaspala toimii esim. mattona sängyn vieressä, toinen mattona kylpyhuoneessa, kolmannella voi pyyhkiä likaantuneet vaelluskengät, neljännellä siivota pölyistä parveketta... sitten kankaat roskiin. Samalla laukkuun tulee tilaa ostoksille.
Luksusmajoituksessa rättejä ei juuri tarvitse, mutta reppureissuilla esim. Intiassa sitäkin enemmän. Kangaspala käy vaikka rantapyyhkeestä tai pöytäliinasta...
Mukaan otan myös pois heitettäviä T-paitoja ym. vaatteita, joista luovun matkan aikana. Menomatkalla esim. Thaimaaseen hikeentyy jo 1. paita poisheittokuntoon ja helteessä kulkiessa vaatetta kuluu ainakin 1/päivä.
Jos aikoo pesettää vaatteita Aasian maissa katujen pyykkipalveluissa esim. kilohinnalla, ei kannata ottaa mukaan mitään liian hienoa tai uusia väriä päästäviä vaatteita. Vain sellaisia jotka voi kaikki laittaa samaan pyykkierään. Intiassa käsinpesussa pyykin käsittely on aika rajua. Hienommat vaatteet säästän iltakäyttöön ja pesen itse vasta kotona.
vanhaa lakanaa ja vanhat paidat
6
1816
Vastaukset
- Kestomurkku
Joka matkalla jää jotain roskiin heitettäväksi. Vanha pyyhe, t-paita tai lenkkarit. ehkä on väärin lisätä heidän jätemääräänsä, mutta uutta tavaraa lähtee mukanani ainakin paikallista viiniä.
Aasiassa käytämme paikallisia pesulapalveluja edullisten hintojen takia, samalla jätämme roposemme paikallisten käyttöön. Usein olen reissusta kotiin lähtiessä jättänyt vaelluskenkäni viimeiseen majapaikkaan, toivoen että niistä olisi vielä jollekin käyttöä. Indonesian reissulla 2006 sattui Jaavalla paha maanjäristys ja poislähtiessämme lahjoitimme rinkoista kaikki ylimääräiset vaatteet, pyyhkeet ja filtin järistyksen uhreille. Turhaa tavaraa meille, mutta tarpeellista monille kodittomiksi jääneille.
- tollero1
viimeisiään veteleviä kylpypyyhkeitä. 2-3 viikon (ja 1 pesun) jälkeen pyyhkeet onkin mukava jättää roskikseen - ja tästäkin tulee tilaa tuliaisille:)
- chittychees
kiitos siitä.
Lakananpalat painavat huomattavsti vähemmän kuin yhtä isot vanhat pyyhkeet tai tpaidat - matkamaijailija
ja ikkunaverhonakin kankaanpala toimii. Ja sidostarpeena jos tulee haava tms., on itse pestyä puhdasta kangasta.
Minä otan myös shampoot ym. jäminä tai ilmaisina näytepusseina joita saa kaupoista tai lehtien välistä.- Carvin
Otan matkalle mukaan myös vaatteita ja kenkiä, joita en aiokaan tuoda takaisin. Afrikan matkoilla mukana on myös valmiiksi printattu teksti "löytäjä saa pitää, kunhan ensin puhdistaa, sillä nämä ovat käytettyjä". Syksyn Etelä-Afrikan reissulla vaihdoin lentokentällä matkavaatteet ja päällä olleet laitoin siististi pussiin, jonka annoin siivoojalle. Hän oli ylen onnellinen selittäessäni, että voi pitää tai pistää kiertoon. Meinaan, ellei ole kenkiä, ovat käytetyt kengätkin paremmat kuin ei mitään. Tarkoitukseni ei ole kuormittaa kohdemaan jätevuorta, vaan ojentaa auttava käteni, kun en enää itse tarvitse ko. tuotteita. Samahan olisi laittaa ne UFFin laatikkoon, mutta kun jättää esim. hotelliin siistissä pinossa, saattaa se olla monesti parempikin kuin parin kolikon tippi. Aikuisten vaatteista voi taitava muokata parikin lasten vaatetta - ja lapsiahan Afrikassa riittää.
Palatessa matkalaukku painoi 4kg vähemmän kuin mennessä, vaikka olin tehnyt myös ostoksia eli tukenut paikallista elinkeinoelämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425831Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714565Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464332SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564111SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873710Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613235SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502423Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?342315Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422069En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81144