Bokserit koirapuistoissa

Kumpi

Aloitin oman ketjun tälle aiheelle, kun unohdin kysyä asiasta aiemmassa aloituksessa. :-o

Eli käyttekö koirapuistoissa bokserinne kanssa ja miten on puistoilu sujunut?

Olen kuullut että urosboksut eivät niin tulisi helpolla toimeen muiden urosten kanssa, mutta niinhän se on vähän muidenkin rotujen ja eläinten kanssa; saman sukupuoliset tuppaavat enempi mittelemään. Täällä lähipuistossa ei boksuja juuri näy, yksi boksu-uros käy ja suhtautuu iloisesti muihin, pienempiäkään koiria ei hätyytä eikä boksaa.

Kyselen mielenkiinnosta. Mietinnässä on bokseriuros/valkkariuros.

7

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bb

      En koskaan koirapuistoile eikä koirani pääse tutustumaan vieraisiin koiriin muuallakaan. Niille riittää toistensa ja muutaman tutun koiran seura. Urosboksuni ei kertakaikkiaan siedä yhtään vierasta koiraa oli se sitten uros tai narttu, pieni tai iso, sen vieminen koirapuistoon olisi koiralle itselleen kidutusta. Narttu sietää vieraat jos ne eivät tunkeile ja saattaa jopa tykästyäkin johonkin, mutta en usko että sekään viihtyisi puistossa.

      Jostain boksusta saattaa saada koirapuistokoiran, mutta parempi on varautua siihen että puistoilu ei sovi boksulle. Kuinka vanha on lähipuistossa käyvä urosboksu? Jos alle 1,5-2v niin sopuisa puistokäyttäytyminen voi vielä muuttua muuksi. Ei toki välttämättä.

      • Kumpi

        Muistaakseni se urosboksu on just tuossa sun antaman ikähaarukan rajamailla, oliskohan ollut 1,5 vuotta, en ole ihan varma.

        Harmi ettei yleisesti ottaen ole puistokoiriksi, olisi tuttuja koirapuistosta. Mutta koirien parhaaksi tässä ajatellaan. Vaikka itseä koirapuistoiluttaisi :D, niin koiranhan takia sinne puistoon mentäisiin ja jollei se olisi hyväksi, niin sitten ei puistoja.


      • bb
        Kumpi kirjoitti:

        Muistaakseni se urosboksu on just tuossa sun antaman ikähaarukan rajamailla, oliskohan ollut 1,5 vuotta, en ole ihan varma.

        Harmi ettei yleisesti ottaen ole puistokoiriksi, olisi tuttuja koirapuistosta. Mutta koirien parhaaksi tässä ajatellaan. Vaikka itseä koirapuistoiluttaisi :D, niin koiranhan takia sinne puistoon mentäisiin ja jollei se olisi hyväksi, niin sitten ei puistoja.

        Jos boksu näkee pennusta asti samoja tuttuja koiria usein, se saatta kyllä ystävystyä niihin syvästikin. Tietty uros-uros ja narttu-narttu suhteista voi tulla aikuistumisen kynnyksellä tulenarkoja, mutta ei aina. Eli jos puistolet tietyllä porukalla niin homma voi sujua sellaisenkin boksun kanssa joka ei siedä vieraita koiria. Puistoissa on vaan se huono puoli että kaikki paukapäät ei aina tajua kysyä saako tulla vaan päästävät koiransa sisään muitta mutkitta.


      • Kumpi
        bb kirjoitti:

        Jos boksu näkee pennusta asti samoja tuttuja koiria usein, se saatta kyllä ystävystyä niihin syvästikin. Tietty uros-uros ja narttu-narttu suhteista voi tulla aikuistumisen kynnyksellä tulenarkoja, mutta ei aina. Eli jos puistolet tietyllä porukalla niin homma voi sujua sellaisenkin boksun kanssa joka ei siedä vieraita koiria. Puistoissa on vaan se huono puoli että kaikki paukapäät ei aina tajua kysyä saako tulla vaan päästävät koiransa sisään muitta mutkitta.

        Samaa mieltä, koirapuistoissa olisi hyvä olla porteilla semmoinen käytäntö, että kysyttäisiin ensiksi vähän millaista koiraa on paikalla, jos kyse vieraammista koirista. Lähipuistossa onneksi tämä käytäntö on vallannut alaa, jotkut ns. uudet tulijat saattavat koettaa luikkaa portista sisään mutta portti on niin esillä, että muut sitten jo kysyvätkin tulijalta ns. perustietoa koirasta.

        Koirapuistoissa tulisi myös olla turvallisuussyistä aina yksi portti, josta tullaan sisään ja ulos, jottei monista ovista päästä luikkaamaan sisälle ja sitten tulee ylläreitä...

        Ja pennusta asti kun tottuisi siihen lähipuiston jengiin, niin jos ei sitten alkaisi keekoilla testosteronihurmassaan eli murrosiän partaalla liikaa niille tutuille. Vaikea sanoa.


    • monstercars

      mun pappa on sanonut että boksu on ihan hyvä koira, vaikka se on pirun ruma. Ja me käydään useim meidän boksun kanssa koirapuistossa.

      lukiolainen

      • ?!?!

        Meillä on käyty koirapuistossa n.2-4 kertaa viikossa ensimmäisiin juoksuihin saakka (jotka on juuri päällä) ainakin ennen näitä ei puistossa juurikaan ongelmia ole ollut, ei ainakaan bokserin aiheuttamia, ja uros boksu (n.2,5v) joka siellä käy on myös sosiaalinen tapaus, ei tosissaan ole rähissyt kellekään, ja uroksethan aina kokoon katsomatta kukkoilevat enemmän tai vähemmän? Toki juoksut ovat tuoneet meidänkin nössö-apina boksusta sähäkkyyttä esiin, jää nähtäväksi mitä tapahtuu kun hormonit tasottuu...


    • tittt

      meijän bokseri poika on nyt melkein 2 vuotias tykkäsi todella paljon koirapuistossa leikkiä toisten koirien kanssa eikä ikinä tullut ongelmia toisten koirien kanssa muutenkuin kerran kun joskus toinen koira ei olis enää jaksana leikkiä eikä meijän ruttu ymmärtänyt leikkiä lopettaa niin toinen koira ärähti melko tujusti. mutta tiedä sitten onko se meijän vai naapurin piikkiin tollanen :'), meijän ruttuhan siitä kyllä säikähti ja jätti sitten toisen rauhaan eli aika vässykkä tapaus siis on. Mutta omistajan tulisi itse tietää miten oma koira tulee toimeen toisten koirien kanssa eli itse päätät miltä sinusta tuntuu että tullaanko kavreitten kanssa toimeen vai ei : )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      111
      6858
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      631
      4725
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3084
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      136
      1301
    5. 50
      1255
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      116
      988
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      50
      899
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      37
      897
    9. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      844
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      833
    Aihe