Menkat on myöhässä, eikä mitään tuntemuksia, että olisi alkamassakaan.
Kuumia aaltoja on ollut nyt kesän ajan.
Onko se mummutauti, myomat, vai millä todennäköisyydellä voi 49-vuotiaana tulla raskaaksi vahingossa?
On ollut vaikeuksia ehkäisyn kanssa kun kierukka poistettiin keväällä myomien kasvun takia.
Osaako kukaan fiksu vastata?
Olisiko syytä hommata raskaustesti vai joko "rättisulkeiset" on kerralla ohi?
Äidilläni loppui menkat vasta 55 vuotiaana, samoin siskoillani.
Voiko 49-v tulla raskaaksi vai vaihdevuodetko
17
13722
Vastaukset
- 52-vuotiaana
äidiksi tulleesta suomalaisnaisesta.
On se otettava huomioon, vaikka riski on tietysti pieni.
Omien lasteni isoisoäiti sai poikansa 48-vuotiaana, ihan täystaitoisen pojan teki. - siltä mitä...
aloittaja uumoileekin. Kuumat aallot vihjaavat vaihdevuosiin. Aika epätodennäköistä tulla raskaaksi, mutta tietysti mahdollistakin. Mielenrauhan saa apteekin raskaustestillä. Vaihdevuodet voivat enteillä monta vuotta ennen kuin rysähtävät kunnolla päälle, ne ovat yhtä monimuotoiset kuin naisetkin.
- jos menkat toimivat
Ovatko menkkasi olleet tähän asti säännölliset ja oletko ollut yhdynnässä ilman ehkäisyä? Jos niin mielestäni on enemmänkin todennäköistä että olet raskaana. Kyllähän raskaaksi voi tulla niin kauan kuin munasolu irtoaa ja menkat toimivat. Itselläni ainakin vielä ihan säännöllinen kierto ja olen 52-vuotias. Oletan että tulisin myös raskaaksi ilman ehkäisyä.
Mummuni muuten sai nuorimman lapsensa 49-vuotiaana.- Ei kai sentään
Menkat alkoi tänään onneksi en ehtinyt raskaustestiä ostaan.
... Kondomit tahtoo liukua pois kesken(vanha mies, vai väärä merkki?) ja ajattelin, että jos olisi valunut jotain vahingossa.
Kierukan poiston jälkeen on ollut menkat säännölliset, mutta laskeskelin juuri kalenterista, että kierron väli on pidentynyt pari päivää joka kerta, eli nyt väli on 35 päivää.
Harveneeko ne tuolla tavalla ennen kun loppuu kokonaan ja mistä sen tietää, että ne ei enää tule? - Tarpeeksi ikää
Gynegologini kertoi juuri että menkat voivat tulla vielä "vanhasta muistista" vaikka ovulaatiota ei enää tapahdukaan. Eli pelkät kuukautiset eivät ole raskaaksi tulemisen juju vaan se ovulaatio jne... Kuukautiset voivat jatkua pitkäänkin.
- halukas, halukkaampi..
Tarpeeksi ikää kirjoitti:
Gynegologini kertoi juuri että menkat voivat tulla vielä "vanhasta muistista" vaikka ovulaatiota ei enää tapahdukaan. Eli pelkät kuukautiset eivät ole raskaaksi tulemisen juju vaan se ovulaatio jne... Kuukautiset voivat jatkua pitkäänkin.
Tätä mieltä olen itsekkin ollut. Olen 54 v ja viimeiset menkat näiltä keleiltä heinäkuussa. Viimeiset pari vuotta, vaikka menkat ovat tulleetkin suht säännöllisesti, niin en tosiaankaan ole tuntenut ovulaation ajankohtaa. Eli sellaista ei ole enää vuosiin tapahtunut. Joku "asiantuntija" täällä palstalla aina vetoaa siihen, että viimeisistä mensuista pitää olla vuosi aikaa ennen ehkäisyn poisjättöä. Vuosi sitten jätimme ehkäisyn pois kokonaan. Kondoomia on tullut käytettyä iät ja ajat. Enää ei ole olleet seksin jälkeen limakalvot rikki. Kuten ne aina kortsujen kanssa oli. Vissiin kumiallergiaa..
- epätodennäköistä
"Oletan että tulisin myös raskaaksi ilman ehkäisyä. "
- Luulet vaan! - kaikki erilaisia
Periaatteessa on hyvinkin mahdollista tulla raskaaksi, kun sitä näin kysyt ja kehoitetaan käyttämään vielä ehkäisyä varmuudeksi. Silloin, kun haluaisit tulla raskaaksi tässä iässä, niin sulle sanotaankin, että ei ole enää mahiksia. Muuten se ei ole tae, että munasolu vielä kypsyisi, vaikka mensut tuleekin. Itsellänikin vielä vuotoja tulee, vaikka olen 5kympin paremmalla puolella. Mitään munasolua ei kyllä enää muutamaan vuoteen ole kypsynyt. Mulla vaan jotenkin kohdun limakalvo vielä kasvaa ja sitten tulee välillä tyhjennysvuotoa. Ei taida enää elimistössäni olla estrogeenit ja progesteronit olla tasapainossa.
- eäs
epätodennäköistä kirjoitti:
"Oletan että tulisin myös raskaaksi ilman ehkäisyä. "
- Luulet vaan!mä olen nyt 50 ja olo vastaa odotus aikaa olin kuukausi sitten yhdnnässä heti sen jjälkeen 2 päivää eteenpäin tuli kuvioon paha olo väsymys ja olsetta olo sitä on jatkunut kuukausi.mielihalujakin on tullut.
- Nainen Pohjois-Karjalasta
Hei kyl siulla on jo alkanu vaihdevuodet jos on kuumia aaltoja koska ne ovat ainakin eka oireet. Ja varsinkin jos menkat alkavat reistailla silleen et väli pitenee tai tulee miten sattuu. Mulla itselläni alkoivat vaihdevuodet 44v:na kuumilla aalloilla ja sit rupes menkkojen väli pitenemään, pisin väli oli jopa puoli vuotta kun vielä tulivat yhden kerran eli ne loppuivat mulla kerralla n. vähän alle 46v:na. Kylhä miekii kävin tekemässä raskaustestin varmuuden vuoksi kun ne menkat alkoivat reistailla ja kiun en ollu varma et joko mulla alkoivat vaihdevuodet. Kannattaahan sitä oman mielenrauhan saamiseksi raskaustesti tehdä niin voi ainakin varmistua jos vaihdevuodet ovat alkaneet. Mut noi oireet kyllä viittaavat siihen. Ja kyl naiset yleensä taitavat vähän yllättyä kun alkaa tulla noita vaihdevuosioireita kun niitä ei tavallaan osaa odottaa vaikka ne tulevat kaikille naisille, toislle tulee enemmän oireita ja toisille vähemmän. Mut tässä sitä vaan ollaan räpelletty eteenpäin kuumissa aalloissa ilman hormoeja.
- erilaisi kaikki
Olen utelias tietämään vanhako olet nyt ja miestä tiedät, että ne olivat viimeiset menkat? Mulla itse alkoivat nivelvaivoilla ja limakalvojen(etenkin virtsarakon) kuivumisella. Menkat tulivat viimeisinä vuosina aivan ns.sairaan säännöllisesti. Mitä mulla ei nuorempanakaan koskaan ollut. Loppua kohden ensin välit lyhenivät jopa 19pv ja välillä tuli pari kertaa kk. Sitten alkoivat välit pidentyä ja samaan aikaan alkoi tulla myös hikoilu kuvioon mukaan. Mulla on ollut pisin väli 3kk ja tätä on jatkunut parisen vuotta. Olen muutaman vuoden päälle viiskyt. Luontaistuotteilla, liikunnalla ja ruokavaliolla(soija, pellava)mennään eteenpäin ja ainakin toistaiseksi pärjään. Saas nähdä sitten, kun hormoonitoimintani loppuu kokonaan, että pärjäänkö sitten vielä noilla edellisillä=D
- t.p.
itselläni ollut pahoinvointia n kuukauden ajan yhdynnässä olin silloin mies sano et voi tulla ,on tullut mielihaluja ja huono olo vahava taidan ventata
- Mitä ihmettä?
Vaihdevuodet? Vai niiden lääkitys?
Onko kukaan saanut raskausoireita (pahoinvointi, alavatsa kipee ja nipistelee, vatsan turvotus, menkat jää pois, rintojen kasvu& tummat nännit, allergiaihottuman paheneminen, maksaläiskät, alaselkä kipee, väsyttää yhtäkkiä) vaihdevuosiin tarkoitetuista hormonihoidoista? Mulla tuli oireet, mutta raskaustestit näytti negatiivista. Ja lääkäri sanoi että oireet johtuu hormonihoidoista, mut toinen sanoi ettei hormonihoidon pitäisi moista aiheuttaa. Tätäkö se tarkoittaa kun vaihdevuosissa olevat naiset luulee olevansa raskaina? Jos jätän hormonihoidon pois, yöhikoilu iskee taas jälleen. Miksei kukaan kerro näistä jutuista etukäteen?- Mitä ihmettä?
Ai niin ja unohdin vielä mainita yhen oudon oireen: makeanhimo on kadonnut. Oon normaalisti hirvee karkkihiiri, mut nyt ei tee yhtään mieli, himoitsen vain kunnon ruokaa. Miten voi olla aikuinen nainen näin sekaisin?
- Hele
Kyllä oli kaikki samat oireet ja lisää kaikenlaisia. Me ollaa yksilöitä, joten toisella ihmisellä saattaa olla ihan erilaisia oireita. Mulla kans makeahimo oli välillä pois, nyt taas maittaa... olen kans vähän ihmeissäni, että miksi näistä ei voida puhua enemmän. Onhan lehdissä juttuja kuumista aalloista ym. mutta ei läheskään kaikista oireita mitä voi kokea.
- Nainen6
Mäkin luulin,että oon tulos vaihdevuosiin,olen 48v.,mutta kun kävin kattoon verikokeella hormonit,arvo oli vain 5,vaihdevuosissa pitäis olla 12,lääkäri sanoi että vielä sulla hormonit hyrrää kuin nuorella tytöllä!
- VV:t jo ohi, 46 v.
Ei pidä unohtaa raskaudella spekuloidessa, että yli 40 v. naisella munasolut ovat jo niin vanhoja, että raskauden todennäköisyys on jo senkin vuoksi todella pieni. Eli vaikka ovulaatiokin tapahtuisi, raskauden alkaminen ja kestäminen on vanhojen munasolujen vuoksi erittäin vaikeaa.
Yleisesti ottaen yli 45 v. naiset pelkäävät raskautta liiallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273613- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362284Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72057Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431562- 381499
- 1271292
- 131289
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2651265Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451255