Tietääkö kukaan mistä saisi imuroitua viivakoodiohjelman tai -makron Exceliin? Pitäisi saada tulostettua viivakoodi laskun alalaitaan. Kaupalliset firmat pitävät turhan kovaa hintaa pienellä koodinpätkällä.
Viivakoodi exceliin?
8
23982
Vastaukset
- joonas
joonas kirjoitti:
barcodefonts in excel Googlen hakusanoiksi, niin löytyy kaikenlaista. hintojakin.
- SwanFly
Mikset itse tee moista ?
Helpointahan se on itse tehdä, jos vain tiedät, että minkä viivakoodin tarvitset. ja hiukan aikaa moinen vie, tarkistuksineen. (Itse olen juuri moista firmani laskutukseen vääntämässä, ja kun saan valmiiksi, niin hyväksytän sen pankkiyhdistyksellä)
Aika epävarmaa on ottaa joku tuntematon viivakoodi scripti, jos et ole varma mitä
viivakoodi-standardia se tulostaa. Esim suomalainen pankkiviivakoodi on muistaakseni code128 ja siitä c versio. Tarkemmat tiedot voit tarkistaa pankkiyhdistyksen sivuilta.
Mutta eipä ne kaikki kaupalliset viivakoodi kaavat/ vast. ole kalliita. Esim itse myyn omaa koodiani pilkkahintaan yrtyksille (huomattavasti halvempi kuin joku laskutus ohjelma)kunhan sen saan valmiiksi nyt viikonloppuna- Nero! Nero!
Tarvitsen auton. Siispä teen sellaisen itse!
- Kiinnostunut
Hei.
Minulla on yritys ja olisin kiinnostunut viivakoodiohjelmastasi. Toimiiko se esim. laskujen alalaidassa olevan viivakoodin tavalla. Eli asiakas voi laskun maksaa lukijalla, näppäilemättä viitenumeroa.
Vastaa [email protected]
- jarmo_m
Etsin myös viivakoodeja firmani Excel-taulukoihin, ja törmäsin tähän ketjuun. Kun homma näytti turhan vaikealta selvittää itse, tilasin lopulta homman täältä:
http://www.lgm.fi/viivakoodit-exceliin - ..oooOOOooo...
Katsoin tuolta sivulta ja huomasin että tekevät makrojen avulla sen viiva koodin.
Jos mahdollista niin älä vaan sorru makrojen käyttöön kun niitä on "mahdotonta" muokata jos et ole ikinä tehnyt makroja.
Viivakoodin tekeminen onnistuu ilman makrojakin ja niitä pystyy muokkaamaan helpommin kuin makroja.
Itse tein pankkiviivakoodin ilman makroja joten suosittelisin tekemään niin.
Makrojen avulla tulee vähemmän ohjelma koodia kuin taulukkoon tekemällä.
Mutta taas pankkiviiva koodin tarvitsema taulukkoon tehty lisäys ei vaadi kuin yhden lisä välilehden.
Siitä saa silloin paljon selvemmän ja helposti muokattavan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1467459Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496031Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju594505Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko714037K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon344036Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta953594- 853444
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1553316Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö51744Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä181716