Viivakoodi exceliin?

Artsi

Tietääkö kukaan mistä saisi imuroitua viivakoodiohjelman tai -makron Exceliin? Pitäisi saada tulostettua viivakoodi laskun alalaitaan. Kaupalliset firmat pitävät turhan kovaa hintaa pienellä koodinpätkällä.

8

23782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SwanFly

      Mikset itse tee moista ?

      Helpointahan se on itse tehdä, jos vain tiedät, että minkä viivakoodin tarvitset. ja hiukan aikaa moinen vie, tarkistuksineen. (Itse olen juuri moista firmani laskutukseen vääntämässä, ja kun saan valmiiksi, niin hyväksytän sen pankkiyhdistyksellä)

      Aika epävarmaa on ottaa joku tuntematon viivakoodi scripti, jos et ole varma mitä
      viivakoodi-standardia se tulostaa. Esim suomalainen pankkiviivakoodi on muistaakseni code128 ja siitä c versio. Tarkemmat tiedot voit tarkistaa pankkiyhdistyksen sivuilta.

      Mutta eipä ne kaikki kaupalliset viivakoodi kaavat/ vast. ole kalliita. Esim itse myyn omaa koodiani pilkkahintaan yrtyksille (huomattavasti halvempi kuin joku laskutus ohjelma)kunhan sen saan valmiiksi nyt viikonloppuna

      • Nero! Nero!

        Tarvitsen auton. Siispä teen sellaisen itse!


      • Kiinnostunut

        Hei.
        Minulla on yritys ja olisin kiinnostunut viivakoodiohjelmastasi. Toimiiko se esim. laskujen alalaidassa olevan viivakoodin tavalla. Eli asiakas voi laskun maksaa lukijalla, näppäilemättä viitenumeroa.

        Vastaa [email protected]


    • jarmo_m

      Etsin myös viivakoodeja firmani Excel-taulukoihin, ja törmäsin tähän ketjuun. Kun homma näytti turhan vaikealta selvittää itse, tilasin lopulta homman täältä:
      http://www.lgm.fi/viivakoodit-exceliin

    • ..oooOOOooo...

      Katsoin tuolta sivulta ja huomasin että tekevät makrojen avulla sen viiva koodin.
      Jos mahdollista niin älä vaan sorru makrojen käyttöön kun niitä on "mahdotonta" muokata jos et ole ikinä tehnyt makroja.

      Viivakoodin tekeminen onnistuu ilman makrojakin ja niitä pystyy muokkaamaan helpommin kuin makroja.

      Itse tein pankkiviivakoodin ilman makroja joten suosittelisin tekemään niin.

      Makrojen avulla tulee vähemmän ohjelma koodia kuin taulukkoon tekemällä.
      Mutta taas pankkiviiva koodin tarvitsema taulukkoon tehty lisäys ei vaadi kuin yhden lisä välilehden.
      Siitä saa silloin paljon selvemmän ja helposti muokattavan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2871
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      61
      2470
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      22
      1961
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      68
      1673
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      143
      1433
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      169
      1384
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      109
      1367
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1294
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      113
      1274
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      121
      1052
    Aihe