utelias

ja kiintoisa kysymys

Tuolla alemmissa viestketjuissa on mainittu siitä , että Hypnoosiliitto olisi lähentymässä SHY:n "tajunnalisuuden oppeja". Totta on että eräs Hypnoosilliton ex-aktivisti kävi pitämässä luennon SHY:n vuosikokouksessa. Hänen aihensa siellä oli lavahypnoosi, johon Hypnoosiliit suhtautuu muutenkin negatiivisesti. Kuten sanottu, tuo oli hänen omaa henkilökohtaista bisnestään. Ei siis Hypnoosiliiton linjanvetoa.
Hypnoosiliiton eettiset säännöt ovat kaikkien nähtävillä liiton sivuilla.

Olisi siis kiintoisa tietää, mistä nuo "tiedot" ovat peräisin? Ja onko kellään kirjottajista tuoda esiin mitään konkreettista näyttöä tuosta!

Tarvittaessa voin esittää koviakin väitteitä esiintulleita väittämiä vastaan.

Tämä siis omissa nimissäni, ei liiton kannanottona!

Tapani Hentttonen
Nummela

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poika.tuntureilta

      Kyllähän totuus on se, että tällä foorumilla jauhetaan hypnoosista valtaosin täyttä soopaa. Todelliset hypnoosin asiantuntijat täällä voidaan laskea yhden käden sormilla ja niistäkin osa joutaa muuhun käyttöön. Kirjoittajat ovat lähinnä niitä, joilla ei ole minkäänlaista käsitystä hypnoosista ja hypnoosin mahdollisuuksista ja niinpä viestintä on lähinnä hypnoosiasiantuntijoiden solvaamista ja muuta turhaa jaarittelua.

      Tämän foorumin tarkoitus on kaiketi keskustella hypnoosin mahdollisuuksista terveydenhullon ja hyvinvoinnin palveluksessa, mutta yhtäkään tällaista keskustelua täällä ei synny. Jauhetaan vai puoskarilakia ja mollataan niin shy:tä kuin hypnoosiliittoakin, jotka keskustelut eivät tälle foorumille ensinkään kuuluisi.

      Toiveeni onkin, että löytyisi/syntyisi sellainen keskustekukanava, jota kaikki voi lukea, mutta kirjoittaa voivat vain rekisteröidyt asiantuntijat. Näkisin, että tällä tavoin saataisiin kaiken kansan tietoisuuteen ne valtavat mahdollisuudet, joita hypnoosiin liittyy. Sekä informaatiota myös siitä, mihin hypnoosi ei sovellu.
      Mitä enemmän ihmisillä on asiallista tietoa, sitä vähemmän tulee pettymyksiä.

    • nyt ja huommenna

      Hypnoosiliitossa on vuosien aikana tapahtunut ns. tajunnallistumista. Se on näkynyt esim. erilaisten henkimaailmaterapioiden lisääntymisenä. Myös lavahypnoosin liitto on hyväksynyt, jos se on tehty hyvällä maulla. Taannoin tässä oli kokonainen lavashow Tampereen Näsineulassa, jossa oli mukana monia liittolaisia. Koko ohjelma näytettiin televisiossa.
      Joten tarkkuuta kirjoituksiin....!!!!

      • nimi oli

        Katso Pois


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15241
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10166
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9381
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7119
    5. 182
      6557
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6248
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      1912
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1707
    Aihe