utelias

ja kiintoisa kysymys

Tuolla alemmissa viestketjuissa on mainittu siitä , että Hypnoosiliitto olisi lähentymässä SHY:n "tajunnalisuuden oppeja". Totta on että eräs Hypnoosilliton ex-aktivisti kävi pitämässä luennon SHY:n vuosikokouksessa. Hänen aihensa siellä oli lavahypnoosi, johon Hypnoosiliit suhtautuu muutenkin negatiivisesti. Kuten sanottu, tuo oli hänen omaa henkilökohtaista bisnestään. Ei siis Hypnoosiliiton linjanvetoa.
Hypnoosiliiton eettiset säännöt ovat kaikkien nähtävillä liiton sivuilla.

Olisi siis kiintoisa tietää, mistä nuo "tiedot" ovat peräisin? Ja onko kellään kirjottajista tuoda esiin mitään konkreettista näyttöä tuosta!

Tarvittaessa voin esittää koviakin väitteitä esiintulleita väittämiä vastaan.

Tämä siis omissa nimissäni, ei liiton kannanottona!

Tapani Hentttonen
Nummela

3

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poika.tuntureilta

      Kyllähän totuus on se, että tällä foorumilla jauhetaan hypnoosista valtaosin täyttä soopaa. Todelliset hypnoosin asiantuntijat täällä voidaan laskea yhden käden sormilla ja niistäkin osa joutaa muuhun käyttöön. Kirjoittajat ovat lähinnä niitä, joilla ei ole minkäänlaista käsitystä hypnoosista ja hypnoosin mahdollisuuksista ja niinpä viestintä on lähinnä hypnoosiasiantuntijoiden solvaamista ja muuta turhaa jaarittelua.

      Tämän foorumin tarkoitus on kaiketi keskustella hypnoosin mahdollisuuksista terveydenhullon ja hyvinvoinnin palveluksessa, mutta yhtäkään tällaista keskustelua täällä ei synny. Jauhetaan vai puoskarilakia ja mollataan niin shy:tä kuin hypnoosiliittoakin, jotka keskustelut eivät tälle foorumille ensinkään kuuluisi.

      Toiveeni onkin, että löytyisi/syntyisi sellainen keskustekukanava, jota kaikki voi lukea, mutta kirjoittaa voivat vain rekisteröidyt asiantuntijat. Näkisin, että tällä tavoin saataisiin kaiken kansan tietoisuuteen ne valtavat mahdollisuudet, joita hypnoosiin liittyy. Sekä informaatiota myös siitä, mihin hypnoosi ei sovellu.
      Mitä enemmän ihmisillä on asiallista tietoa, sitä vähemmän tulee pettymyksiä.

    • nyt ja huommenna

      Hypnoosiliitossa on vuosien aikana tapahtunut ns. tajunnallistumista. Se on näkynyt esim. erilaisten henkimaailmaterapioiden lisääntymisenä. Myös lavahypnoosin liitto on hyväksynyt, jos se on tehty hyvällä maulla. Taannoin tässä oli kokonainen lavashow Tampereen Näsineulassa, jossa oli mukana monia liittolaisia. Koko ohjelma näytettiin televisiossa.
      Joten tarkkuuta kirjoituksiin....!!!!

      • nimi oli

        Katso Pois


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      108
      9763
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      66
      4759
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      5
      3243
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1487
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1451
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1414
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe