Ulkomaalaisena opiskelijana..?

ulkosuomal83

Hei vaan Saksasta,

minua kiinnostaisi tietää,

- että pääseekö Taideteolliseen muotoilu-/sisustusarkkitehtiosastolle ulkomaalaisena opiskelijana kuka vain? Esim. saksalainen helpommalla eu:laisena?

- Millaiset ovat pääsyvaatimukset? Myös moniosainen testikoe eli täysin samat testit kuin suomalaisille (millä kielillä) ja muut vaatimukset (todistus, työkokemus yms?),

- Kielitaito (pitääkö osata suomea)?

- Kilpailevatko ulkomaalaiset suomalaishakijoiden rinnalla vai onko näille omat kiintiönsä?

- Ja opiskelukustannukset ulkomaal.opiskelijalle?

Itse olen suomalainen opiskelija Saksassa, enkä hae Taideteoll., vaan yhden tutun saksalaiskaverin saksalaiskaveri (17-18v tyttö) opiskelee reilut puoli vuotta suomea tarkoituksena aloittaa em. oppilaitoksessa opiskelut.
Mutta tyttö on heikko matikassa, eikö näitä taitoja tarvittaisi juuri muotoilun/ sisustusarkkitehtiopisk. puolella?
Muutenkin tytön tuleva yo-todistus jää hyvin heikoksi, ehkä se syynä miksi haluaisi Suomeen, kun ei Saksassa saisi opiskelupaikkaa.

Kiitos
"tiinuli"

1

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Joge-

      Hei vaan Espoosta,

      itse opiskelen TKK:lla (tie- ja liikennetekniikkaa) enkä kyllä tiedä Taikista nyt mitään sen tarkempaa, mutta ainakin nuo pääsykokeet taitavat mennä Suomessa yliopistotasolla kaikki jokseenkin samalla lailla. Eli

      - hakea voi kuka vaan, kunhan on ylioppilas. Se ei riipu siitä, tuleeko EU:sta tai jostain muualta päin maailmaa. Pitää vaan kääntää yo-todistus suomeksi, ja liittää se hakemukseen.

      - Taikki on sen verran pieni koulu, etten usko, että ulkomaalaisilla olis oma kiintiönsä. TKK:lla ulkomaalaiset hakevat erityisryhmänä erikoisvalinnan kautta (johtuen siitä, etteivät pääse mukaan paperivalintaan, koska ulkomaiset arvosanat yo-kokeista eivät mene yleensä yks yhteen suomalaisten arvosanojen kanssa), mutta en siis usko Taikissa edes olevan sellasta kun paperivalinta, joten kaikki hakijat ovat kyllä siinä samssa potissa.

      - PITÄÄ osata suomea, ainakin jos tyttö meinaa suorittaa koko tutkintonsa täällä, koska kanditasolla ei oo vielä mitään englanninkielisiä kursseja. Haun yhteydessä vaaditaan ulkomaiselta hakijalta sit yleensä kielitodistus riittävän korkealla tasolla, ja se kielitesti pitää luonnollisesti käydä suorittamassa ennen hakemista :)

      - Suomessa opiskelu on ilmaista KAIKILLE - onneksi!

      - Mitä matikkaan tulee, niin taitaa niissä pääsykokeissa olla myös jotain matemaattisia tehtäviä, mut jos ei osaa sitä niin hyvin, niin kyl sen voi sitten kompensoida sillä, että suoriutuu paremmin niistä muista osa-alueista. Tärkeintähän kun on vaan, että ylittää sisäänpääsyrajan kun pisteet lasketaan yhteen. Voi toki olla, että kaikissa osa-alueissa on joku vähimmäispistevaatimus, siitä en tiedä.

      Suurin ongelma ulkomaalaisille kuitenkin useimmiten just se kieli, koska kyllä sitä pitää nyt osata sen verran, että ymmärtää kokeissa tehtävänannot jne. Itse aloin opiskella suomea 16-vuotiaana, ja multa se vei about vuoden, että ymmärsin jotain tekstejä kohtuu hyvin, ja ehkä pari vuotta, että pystyin käymään mitä tahansa keskustelua ilman suurempia ongelmia. Ja oikeasti sitä oppiikin ihan kunnolla vasta täällä itse maassa, mutta jos se tyttö meinaa esim. mennä ensin vuodeksi töihin tänne tms, ja pyrkii vasta sitten opiskelemaan, niin kyllähän se vois sitten ihan hyvin onnistuakin.

      Eli tsemppiä vaan!

      t. Jakob 20v

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe