Hei! mistähän johtuu että autossani on alkanut tuleen älytöntä liekkiä pakoputkesta ja paukkuu välissä samanmoin kuin ampuis haulikolla? Sytty on tismalleen oikeen, mutta epäilen bensiinin liikasyöttöä (kaikki anturit kunnossa) Suuttimet tarkistettu ettei kuse. Bensa Pumppu/paine kunnossa. Puristukset paremmat ku uudessa moottorissa. Ihmetyttää kyllä että mistä moinen voi johtua yhtäkkiä. Kiitos vastauksista.
liekkiä pakoputkesta
kulkeepistefi
129634
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ne tulpanjohdot oikeisiin tulppiin.
Juu kyllä ovat oikeissa paikoissa. En kuitenkaan ihan ensimmäistä kertaa ole moottoreiden kanssa tekemisissä. Kiitos kuitenkin.
Vika edelleen sama.
Polttoaine syttyy vasta pakoputkessa eli jostain syystä palaminen ei tapahdu sylinterissä kuten pitäisi. Todennäköisesti sytkä pieles, tai jako hypännyt.
Sytytys ok! Jako ok. Kaikki ok, mutta ei.
Auton malli ja vm oli mikä?
golf cabrio 91
Tarkista viel seokset. Koska ei voi olla mitään muuta syytä enään
Itselläni on ja oli sama ongelma joka korjautui kasi rempalla mutta tuli takaisin kun kansi jostain syystä alkoi vuotaa uusiksi
Kiitos vihjeestä, täytynee viel irrotella uudestaan kansi ja tarkistella.
ota se liekinheitin pois sieltä pakoputkesta.
Paljon on autossa tehoja? jos autoa on viritetty niin se voi ehkä johtua siitäkin jossakin tapauksissa.
Efektejä-tulta,mustaa pakokaasua,mahtavia larmeja jotka kuuluu toiselle puolelle kaupunkia ja kohdalla jysähtäessään melkein särkee korvat BANG...BÄNG...PUM parimetrinen lieska singahtaa ja paksu musta pakokaasupilvi,käyntiääni on kuin ralliautossa jonka äänenvaimennin on klesana eli kyllä kuuluu kun ollaan liikenteessä hehhei kunnon kiesi saatana.