Onko normaalia

Eli, kun puristan nännejäni niin sieltä tulee aina välillä pienen pieni tippa jotain nestettä (kirkasta ja vähä valkoista seassa) ? Raskaus on mahdollinen tilanteessani (menkkojen kuuluisi kylläkin alkaa vasta ensi viikon lopussa) Voisiko tämä olla jo raskausoire? Ovulaatiosta kulunut nyt kaiketi 5-6 päivää. Välillä myös alavatsaa juilinut ja eilen oli toispuoleista alavatsakipua. Ällöttävää oloa ollu myös..Onko mahdollista että raskausoireet tulisivat jo näin aikaisessa vaiheessa? Tänään tein testin joka näytti negaa. Vastauksia ja samanlaisia kokemuksia kaipaillaan :)
6172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voihan tuo johtua raskaudesta, varsinkin jos olet uudelleen synnyttäjä. Eritteen tulo rinnasta voi myös johtua hormonitasapainon häiriöstä, en nyt muista minkä hormonin, mutta joku sellanen se oli mikä vaikuttaa raskaaksi tuloon eli heikentää raskaaksitulon mahdollisuutta.

Äänestä
  • syönyt pillereitäkään vuoteen.. Joten ainakaan pillereistä johtuvaa tää ei voi olla!

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    syönyt pillereitäkään vuoteen.. Joten ainakaan pillereistä johtuvaa tää ei voi olla!

    jos siis viittasit mun kirjoitukseen niin hormonaalisella häiriöllä en viitannut mitenkään e-pillereihin. Tarkoitin prolaktiinin liiallista eritystä ja tämä siis saattaa aiheuttaa lapsettomuutta. Googletappa aiheesta niin löydät monia mahdollisuuksia vaivaasi. Prolaktiinin liikaeritys, kilpirauhasen toiminnan häiriöt, aivolisäkkeen toimintahäiriöt yms. esim. www.terveyskirjasto.fi

    Äänestä

Hei,

Olen jättänyt pillerit pois tämän kuun alussa ja siis menkkanikin olivat miimeksi silloin. Nyt minulla on ollut ma, ti, ke outoa nipistelyä alavatsassa ja huonoa oloa aamuisin. Uskon kuitenkin, että kyseessä voisi olli ovulaatio ?? Tein testin tänään ja en ole raskaana. Ja en oikein tajua tuota ovulaatio kiertoani, kun se tulee milloin sattuu. Terkkari sanoi, että aamulla on paras tehdä raskaustesti, kun virtsarakko on täynnä. Siitä saa parhaimmat tuloksen kuulemma.
Joskus mietin, että voiko oireita tulla senkin vuoksi, että stressaa sitä tuleeko raskaaksi vai ei..eihän minulla ole tässä hätää asian suhteen, kun kuukauttakaan ei ole vielä mennyt, mutta oireet ovat todella outoja ja poikkeavat normaalista kierrostani. Ja uskon, että ihmiset reagoivat hyvin eri tavalla raskauteen ja miksi siis sinulla ei voisi olla oireita..mietin vain että kuinka pian raskaus sitten näkyy testeissä? Eihän se heti näy..vai?? onko tietoa kellään?

Äänestä
  • verrata nykyhetkeä siihen, minkälainen "kiertosi" on normaalisti pillereitten aikaan. Pillereitten kanssa ei ole oikeaa kuukautiskiertoa.. Raskaus näkyy testissä luotettavasti yleensä sitten kun kuukautiset ovat myöhässä. Sinulla on nyt vasta menossa ensimmäinen kuukautiskierto sen jälkeen kun olet lopettanut pillerit etkä voi oikeastaan olettaa siitä yhtään mitään.. vasta sitten näet millainen kiertosi on kun kuukautisesi alkavat. Ja raskaustesti kannattaa tosiaan tehdä sitten aamuvirtsasta siksi, että silloin virtsa on ollut kauan rakossa (ja siinä on enemmän raskaushormonia), ei siksi että virtsarakko on täynnä..

    Raskausoireet alkavat harvoin noin aikaisin, tietysti jotkut voivat tuntea joitain outoja tuntemuksia, mutta yleensä esim. pahoinvointi alkaa raskausviikoilla 6-7..

    Äänestä

  • voi.. kirjoitti:

    verrata nykyhetkeä siihen, minkälainen "kiertosi" on normaalisti pillereitten aikaan. Pillereitten kanssa ei ole oikeaa kuukautiskiertoa.. Raskaus näkyy testissä luotettavasti yleensä sitten kun kuukautiset ovat myöhässä. Sinulla on nyt vasta menossa ensimmäinen kuukautiskierto sen jälkeen kun olet lopettanut pillerit etkä voi oikeastaan olettaa siitä yhtään mitään.. vasta sitten näet millainen kiertosi on kun kuukautisesi alkavat. Ja raskaustesti kannattaa tosiaan tehdä sitten aamuvirtsasta siksi, että silloin virtsa on ollut kauan rakossa (ja siinä on enemmän raskaushormonia), ei siksi että virtsarakko on täynnä..

    Raskausoireet alkavat harvoin noin aikaisin, tietysti jotkut voivat tuntea joitain outoja tuntemuksia, mutta yleensä esim. pahoinvointi alkaa raskausviikoilla 6-7..

    kun selvennätte asioita..vaikka olenkin jo 27-vee, niin jotenkin nää kaikki jutut on niin outoja. No niin tottakai, kun ekaa tässä ollaan hankkimassa. Ehkä vähän liiankin innostuneesti..pitäis vaan jaksaa malttaa odottaa ja ottaa vähän rauhallisesti. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


? kirjoitti:

Eli, kun puristan nännejäni niin sieltä tulee aina välillä pienen pieni tippa jotain nestettä (kirkasta ja vähä valkoista seassa) ? Raskaus on mahdollinen tilanteessani (menkkojen kuuluisi kylläkin alkaa vasta ensi viikon lopussa) Voisiko tämä olla jo raskausoire? Ovulaatiosta kulunut nyt kaiketi 5-6 päivää. Välillä myös alavatsaa juilinut ja eilen oli toispuoleista alavatsakipua. Ällöttävää oloa ollu myös..Onko mahdollista että raskausoireet tulisivat jo näin aikaisessa vaiheessa? Tänään tein testin joka näytti negaa. Vastauksia ja samanlaisia kokemuksia kaipaillaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu