AI,AI,

ai!!. =(

9

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun ilmeisesti on verrattu lokakuussa myyntiin tulevaa Windows 7:ää markkinoilta poistuvaan OS X Leopardiin. Yhtä hyvin voisi verrata perjantaina kauppoihin tulevaa Snow Leopardia Vistaan, jolloin ero etenkin nopeudessa olisi aika kauhea OS X:n hyväksi.

      Se että Win 7 ilmeisesti on Vistaa parempi johtuu muuten Mikkikseen kohdistuneista kilpailupaineista, kun Windowsin markkinaosuus on kääntynyt laskuun. Mikkis-puudelit eivät sokeudessaan tietenkään tajua, että Mikkiksen töihin pakottaneet Mac- ja Linux-käyttäjät ovat Win-käyttäjien parhaita ystäviä, eivät suinkaan toiset Win-käyttäjät.

    • 1stMacFinn

      En ole Win7:kaa nähnyt, joten vaikea sanoa.

      1) No, helppokäyttöisyydestä riittänee yksi sana: rekisteri
      2) Vai kaatuu useammin, mun ei oo vielä kaatunut kertaakaan tämä, jonka ostin lokakuussa 2008. Eikä ne edellisetkään.
      3) hintavertailu on sama kuin Lada vs BMV. Molemmat on autoja, mutta eivät samanlaisa autoja. Samanlainen PC ja Mac ovat saman hintaisia, ellei Mac ole halvempi. Ja OS X:n uusin versio maksaa 49 € viiden käyttäjän lisenssi, Win7:n kolmen käyttäjän lisenssi 149 € (paitsi ettei sitä edes saa Suomessa).
      4) Vai on Win7 nopeampi kuin Vista, siihen nyt ei paljoa tarvita, mutta Lumileopardi on nopeampi kuin Leopardi ja siihen tarvitaan.
      5) Tietoturva, tätä ne jaksaa toitottaa, mutta missä ne Mac OS X haitat on? Miksei Maccejä ole pilvin pimein bottiverkoissa? Miksi niissä on vain Windows-koneita? Etsikää edes yksi itsekseen netissä leviävä OS X virus, edes yksi.

      • konehyyty

        Ilmainen lumileopardi on kuin Troijan puuhevonen

        27.8.2009 15:10 Perjantaina myyntiin tuleva Applen Snow Leopard -käyttöjärjestelmä on innostanut myös virusten tekijöitä. Applen omistajia houkutellaan verkossa ilmaisilla Snow Leopard -päivityksillä, joista koneelle latautuukin troijalaisvirus.


      • 1stMacFinn
        konehyyty kirjoitti:

        Ilmainen lumileopardi on kuin Troijan puuhevonen

        27.8.2009 15:10 Perjantaina myyntiin tuleva Applen Snow Leopard -käyttöjärjestelmä on innostanut myös virusten tekijöitä. Applen omistajia houkutellaan verkossa ilmaisilla Snow Leopard -päivityksillä, joista koneelle latautuukin troijalaisvirus.

        Tässäkin on hyvä oppi, älä wareta.

        Aito Snow Leopard torppa tämänkin troijalaisen automaattisesti.


      • "En ole Win7:kaa nähnyt, joten vaikea sanoa."

        Minä olen.

        "1) No, helppokäyttöisyydestä riittänee yksi sana: rekisteri"

        Ei näy loppukäyttäjälle mitenkään.

        "2) Vai kaatuu useammin, mun ei oo vielä kaatunut kertaakaan tämä, jonka ostin lokakuussa 2008. Eikä ne edellisetkään."

        SP1 päivitetyt Windowsit ei myöskään kaadu ikinä Windowsin puolesta. Aina on tarvinut jotain virustutkaa tai paskaa ajuria, viallista konetta yms.

        http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article322057.ece?s=r&wtm=mikropc/-27082009

        -Mac kaatuu useammin. ”On fakta, että minun Windows 7 -koneeni ei kaadu…juuri koskaan. Sen jälkeen kun olen asentanut Windows 7 RC -version (release candidate), Windows Explorerin kaatumiset jäivät käytännössä pois. Tällä hetkellä Mac-koneeni kaatuu windowsia useammin (noin kerran kuukaudessa). Eikä Mac-koneelleni ole asennettuna mitään roskaa.”

        "3) hintavertailu on sama kuin Lada vs BMV. Molemmat on autoja, mutta eivät samanlaisa autoja. Samanlainen PC ja Mac ovat saman hintaisia, ellei Mac ole halvempi. Ja OS X:n uusin versio maksaa 49 € viiden käyttäjän lisenssi, Win7:n kolmen käyttäjän lisenssi 149 € (paitsi ettei sitä edes saa Suomessa)."

        Mac OS X:n julkaisujen elinkaari on puolta lyhyempi kuin Windowsin. Tämä pitää huomioida myös hinnassa.

        "5) Tietoturva, tätä ne jaksaa toitottaa, mutta missä ne Mac OS X haitat on?"

        Tietoturvallisuus ei tarkoita aina jotain haittaohjelmia vaan vaikka sitä, kuinka helpisti koneeseen mennään sisään. Mac OS X on hävinnyt surkeasti PWN2OWN kisoissa jopa Windowsille.


    • Kaveri parkaa
    • joku tietää

      Eihän tuo kaveri mikään idiootti ole.

      "Jos ostat Macin, se tapahtuu siksi, että olet tietoisesti päättänyt haluta Macin pc:n sijasta, vihaat Microsoftia, pidät Macin käyttöliittymää parempana jne.”

      Jos sinulla on ongelmia Windowsin kanssa, niin syy on sinussa. Et vain osaa.

      Tästä on muuten toinenkin keskustelu auki.
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8425515

    • mac..

      "Ohjauspaneeli on suunniteltu uusiksi tarjoamaan vain ne asiat, joita peruskäyttäjät tarvitsevat Windows 7:n hallintaan."

      Meinasi ihan kusi tulla housuun, kun tämän kommentin luin. Windows 7 ohjauspaneeli on kyllä yksi katastroofi, miljoona linkkiä! Molempia käyttäneenä kyllä on tullut tutuksi.

    • ...

      ...kumpikaan käyttöjärjestelmä ei pysty edelleenkään haastamaan Ubuntu linuxia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2126
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      99
      1537
    3. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1263
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1232
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1207
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      1024
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      997
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      986
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      912
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      804
    Aihe