Fergu 30 vm.64 nostolaite ei toimi

penak

Nostolaite lakkasi tomimasta,,perän kansi oettu auki,,vivustot ja venttiilit toimivat,,, varoventtiili puhallustestillä..ei ainakaan auki,,,Voiko hyd.pumppu lakata toimista yks'kaks' ?,,,ja jos se on rikki niin mistä voisi kysellä uusia tai käyttettyjä ? Isojoen konehallista ei saa !! Kiitokset etukäteen vastauksista !!

7

2549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jorrkkii

      Pitäs tulla etes pientä painetta, kyseessähän on mäntäpumppu. Miten vika ilmeni? Vähitellen, yhtäkkiä entä onko seisonut pitkään? Minkälaiset öljyt oli, oliko suodatin tukossa?

      Korjauskelvoton se tuskin on. Uusi tiivisteet siihen pumppuun samoin yhdysputkeen joka tulee kanteen.

    • MF-korjaajakin

      MF-hydrauliikka on hyvä ja toimiva kun se on kunnossa. Korjaaminen vaatiikin sitten jo tietoa ja taitoa. Jo purkamisessa pitää tietää mitä irroittaa ennen nostolaitteen kannen irroittamista, sillä pelkkä raaka nosto särkee kallisarvoisia osia.

      Jos vika ilmenee äkkiä, on usein vikana vivuston toimimattomuus. Myös imupuolen suodatin/sihti voi tukkeutua yllättävän nopeasti. Vivusto on aika monimutkainen, kun siihen on yhdistetty paineensäätö/vetovastustunnistelu. Säätömittojen tietäminen on perusteltua kun vivustoa alkaa korjaamaan.

      Mäntäpumppu ei tee yhtäkkistä toimimattomuutta, etenkin kun sillä ei ole suurta korkeuseroa öljynpintaan, kuten Fergusonissa on laita.

      Eiköhän tuohon Ranskan Ferguunkin saa hydrauliikkapumpun osia ihan mukavasti, kun niitäkin on valmistettu melko paljon, tosin Suomeen ei ole niitä tuotu läheskään niin paljon kuin alkuperäisferguja.

      Oletko kysynyt pumpun osia/korjaussarjaa Kesko Oy:n varaosamyynnistä ?

    • jumissa

      ennen aukaisua. Likaa öljyssä.

      25:ssa usein raotettiin kantta ja sorkittiin venttiiliä, että saatiin nostolaite toimimaan, silloin aikanaan.

    • massikkaeetu

      on ilmennyt samoja vikoja imuputken tiiviste vuotaa tarkista että kun lasket yläkannen paikalleen nousuputken tiiviste jää kunnolla laippojen väliin että imuputki on tiivis jos tiiviste vuotaa pumppu ei saa öljyä

      • Anonyymi

        Hei,
        Oston äskein m25 62v. Vaihdoin hydayllikan öljut ja suodattimen. Nostaa huonosti, vaan jos vauhti päällä. Öljy kin vaahto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei,
        Oston äskein m25 62v. Vaihdoin hydayllikan öljut ja suodattimen. Nostaa huonosti, vaan jos vauhti päällä. Öljy kin vaahto.

        Vikatila on normaalitila ranskanverguille. Pysy erossa.


    • miesmuisti

      Meillä ilmeni tuo sama vika muinoin.Isoja kiviä hinattiin talikolla,minä seisoin nokalla ja veli ajoi. Pääsylinteri siinä sitten oli haljennut,kun nostot ei yks' kaks' toiminut. Kallis osa ja kallis remppa. Huoltomiehen kasaamana n.900mk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      20
      1639
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      1518
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1376
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1049
    Aihe