Onko mahdollista sopia tilille jääneen jakojäännöksen/ kuluvaraustalletuksen nostosta siten, että voisi automaattisesti tietyllä päivämääräällä siirtää osuutensa yhteisestä tilistä omalle tililleen?
Varaus
Saldo
4588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaatisin jakamaan tilin yhteisellä sopimuksella ja sitten kun pesän maksut on maksettu. Yksittäisellä osakkaalla ei pitäisi olla ilman valtakirjaa vainajan tilille asiaa.
Pesän omaisuutta ei voi jakaa ilman jakoa, mutta jaon ei tarvitse olla täydellinen. Jos pesässä on esim. talo, metsää, osakkeita ja käteistä, niin osakkaat voivat jakaa käteisen (kunhan perikunnan velat on ensin hoidettu).
Pesän osakkaana sinulla on oikeus vaatia omaa osuuttasi, mutta et voi ryhtyä omankäden oikeuteen. Jos osakkaiden kesken ei synny yksimielisyyttä jaosta, voit vaatia perinnönjakoa, mutta et voi marssia pankkiin ja vaatia siirtämään rahaa omalle tilillesi.
Siis siten, että pankki vaikka automaattisesti tekee siirrot ja lopettaa tilit pvm:llä.
Kuolinpesän osakkaat vastaavat henkilökohtaisesti niistä tietämistään veloista, jotka kuolinpesällä on kuolinpesää jaettaessa. Mikäli kuolinpesän omaisuutta myydään pesän lukuun, on mm tästä seuraava luovutusvoittovero pesän velkaa, joka tulee maksaa. Tämä otetaan huomioon niin, että ennen jakoa pesän varoista tehdään tarvittava varaus pesän velkojen maksamiseksi. Toisaalta pesään saattaa tuloutua myöhemmin jotain maksusuorituksia esim myynneistä ja veronpalautuksista, joiden määrästä perinnönjakovaiheessa ei ole aivan tarkkaa tietoa.
Kun perinnönjako tehdään sopimusjakona merkitään jakokirjaan tarvittava varaus ja valtuutetaan jakokirjan allekirjoituksin samalla joku pesän osakkaista maksamaan tarvittavat maksut ja kun kaikki maksut ja tilille tulevat suoritukset ovat tuloutuneet, tämä sama valtuutettu lopettaa pankkitilin ja jakaa varat jakokirjan mukaisesti pesän osakkaille.