Olen 130kg ja 185, hyvinpä matka on taittunut terveellä asenteella.
Joten kesken kasvuiset lopettakaa ruikutus ahtaasta koneesta, jos lähdette matkalle.
Siitä vaan palautetta!
Joten kesken kasvuiset lopettakaa ruikutus ahtaasta koneesta, jos lähdette matkalle.
Siitä vaan palautetta!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Noh' mitä sää nyt......?
Et oo vissiin käyny kovin pitkällä. Minä 183cm 85kg ja en pysty noilla purkeilla matkustamaan edes tyydyttävästi yön yli lentävää lentoa. Euroopan muutaman tunnin pyristykset hoituu kyllä, mutta yli 10 tunnin lentomatkat ovat kärsimystä. Menomatkalla on nukkumattomuuden ja aikaeron vuoksi pari päivää lomasta pilalla ja paluussa samoin on työhönpaluu tuskaista, ei kiitos. Ja joo minulla on normaalia pidemmät jalat.
eikös tämä olisi kuulunut tuonne yleistä lentämisestä osioon eikä tänne?
sillipurkki = ilmojen corolla, Finnairin lomalentokaluston aatelia Boieng 757. Karjankuljetusvankkuri, jolla kidutetaan matkustajia kaukomatkoille välilaskuineen. Penkkien välit ruhtinaalliset 29". Rayairillakin on enemmän tilaa euroopan muutaman tunnin lennoilla.
Niin ja ainoastaan finnair käyttää ko. konetyyppiä ihmisen lennättämiseen vai?
Taas tätä iänikuista soopaa ihmisiltä jotka tuskin
ovat ikinä lentäneet metriäkään muuta kuin paikallisesta juottolasta ulos
liiallisen humalansa vuoksi.
Lyöppäs nyt tähän tiskiin sellainen sivusto missä on kaikkien lentoyhtiöiden
penkkien välit ja pitch niin ruvetaan selvittämään tätä asiaa oikein perinpohjin.
tässä eräs sivusto missä puhutaan penkkien välistä mutta ei jalkatilanosalta.
http://www.airlinequality.com/Product/seats_europe.htm#pitch
Laittelet linkki, missä kerrotaan yhtiöittäin mitkä ovat penkkienvälit keskimäärin. Penkkienväli on suoraan verrannollinen jalkatilankokoon. No tuollaisilla sivustoilla kerrotaan ylimalkaisesti mitkä ne ovat tilat kunkin yhtiön reittikoneissa esim. finnair 32". Ei se sitä tarkoita, että kaikissa finskin koneissa olisi näin vastaavasti. Vaihteluvälit ovat todalla suuret eikä tuossa ole mainittu mm. lomalentokoneiden ahdasta väliä.
www.seatguru.com on paljon parempi sivusto, jossa on lentoyhtiöiden koneet erikseen ilmoitettu. Ikävä kyllä niilläkin sivustoilla on paljon virheitä. Lisäksi tietoa saa kunkin yhtiön nettisivuilta.
Arvasin, että joku puuttuu heti, että lentää muutkin. Juu lentää toki, mutta suomesta tehtävistä välilaskullisista kaukomatkoista ko. konetyypillä johon on ahdettu täyteen tuoleja on finnairin osuus todella merkittävä. Matkustaminen tällaisessa on todella epämukavaa. Ja onpa tuo finski käyttänyt näitä sillipurkkeja myös reittilentokohteisiinkin.
Jos puhut kaukolennoista niin joillain pakettimatkoillakin pääsee
esim. thaimaahan reittilennolla finnairin md-11 koneella ja
siinä mielestäni jalkatila se mitä lentokoneessa nyt yleensä on.
pitäiskö siinä metri olla tilaa vai? Ja oma vika jos varaa sellaisen matkan missä mennään tuolla pienemmällä purkilla.
kerro myös että mittaatko paikan kun menet koneeseen jollain mittanauhalla?
osuuko polvesi edessä olevaan penkkiin vai mikä siinä tekee sen niin ahtaaksi?
Suurin syy näille ahtauksille on se että edessä matkustava ei huomio
toista ihmistä lainkaan vaan vetää sen penkin selkänojan niin taakse kuin mahdollista.
Minua ei pienet paikat häiritse ja rupea niiden takia pahoittamaan mieltäni ja pilaamaan lomaani. asennoidun sillä tavalla että penkit on ahtaat ja sille ei mitään voi.
Jos haluaa tilaa niin siitä pitää maksaa = kone jossa bisnesluokka tai sitten exitpaikat sillipurkista.
Kaukolomamatkoista tehdään finskillä lähes kaikki ahtaalla lomalentokalustolla. Syynähän tähän on, se että heilllä on vuokrattuna lomalentokalustoksi tähän sopimatonta kalustoa kun yhtäkkiä alkoi mm. Thaimaan matkustusbuumi, johon ei oltu silloin varauduttu. Katsoppas kun näiden koneiden vuokra-aika loppuu niin tuleeko enää vastaavaa kalustoa tilalle. No, ei todellakaan tule vaan laajarunkokalustoa.
Bangkokin lento on ainut poikkeus ja niissäkin md-11 koneissa on ahtaammat tilat koneen takaosassa, johon lomamatkalaiset istutetaan. Ongelma poistuu md-11 koneiden poistuttua kalustosta.
Ei niitä tiloja tarvitse mittanauhalla mittailla. Tuoltahan netistä ne näkee yhtiöittäin ja koneittain. Minulle paikan tekee ahtaaksi ja lennon epämiellyttäväksi, jos tilaa ei ole vähintään 32". Toisten selkänojien kaatelut ei haittaa kun tekevät sen muulloin kun syödessä. Ei se penkki vie JALKATILAA käytännössä pätkääkään. Tärkeintä on saada jalat penkin alle suoraksi nukkuessa, joka ei sillipurkissa onnistu.
En ole vuosiin lentänyt lomalentokalustolla ahtaiden tilojen sekä törkeiden hintojen vuoksi vaan käyttänyt tilavia reittilentoja ja räätälöinyt matkani itse. On muuten tullut kaikenlisäksi tällätavoin todella paljon halvemmaksi matkojen järjestäminen. Eli jos haluaa tilaa niin siitä ei todellakaan tarvitse maksaa vaan sitä saa halvemmalla kun vähän kattelee kenen koneella lentelee.
poistuu ensikeväänä finskiltä 3 kipaletta. Vielä jää 4 jäljelle.