tuettu vilja poltetaan ja kansa maksaa tätäkö on omavaraisuu ja kerran maksetaa säköstä ja siirtomaksuin toinen vero koska polttaminen ei ole ekolookista on huimaa etttä pieni joukko voi tehdä mitä tahtoo ja kansa maksaa
viljan poltajat
op
5347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
80 eukkaa tonni, naurettavuuden huippuhinta.
Muissa maissa hinta korkeampi.
Mistä johtuu alhainen hinta?, viljan laatu tänä vuonna hyvää. Viljelijä ei sitä hintaa määrää, ruista tuodaankin Puolasta, kun ei enää Suomessa alhaisen hinnan takia kannata viljellä. Kohta tuodaan kaikki vilja ulkoa, älä hätäile.
80€ ei kukaan maksa oikea hinta on 65€/tonni joten älä levitä valheita hinnoista.
oli 75€ tonni miinus rahti.
lämpölaitos lupaili 60 ekuu tonnilta ja kosteus saa olla 30%
Eikö tavara yleensä pitäisi myydä sinne mistä saa parhaan hinnan? Viljelijää voisi syyttää huonosta taloudenpidosta jos ei näin tee. Ei ole viljelijän vika, jos viljasta saa paremman hinnan polttoaineena kuin elintarvikkeena.
Bioenergian tuotanto on ekologista ja tulevaisuudessa se yleistyy, EU:n uusiutuvan energian tavoitteetkin jo tätä edellyttävät. Poltto en tehokkain keino hyödyntää biomassaa.
sitä viljaa äläkä valita.
Lämpöarvolla laskien kolme kiloa viljaa vasta litraa öljyä eli 3*0,08€= 0,24€. Nesteen löpön hinta näytti olleen 0,65€ l. Kummalla sinä lämmittäisit?