TET

tethakija

Hei! Olisko mitään kokemuksia jaettavaksi TET-paikoista?
Kohta oma TET edessä eikä oikeen ideoita paikkaa varten. Onko kukaan ollut missään hotellissa esim. respassa ym.? Pääseekö niihin?

2

769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemiä sulle

      Moikka tethakija!

      Tulipa ihan omat TET-ajat mieleen ku luin sun viestin. Ootko nyt kasilla vai ysillä? Mä ite olin TETissä kaupassa ja vanhainkodissa. Tosi kivoja paikkoja ne kyllä oli. En tiiä oliko sit tuo TET vai joku muu mikä vaikutti, mut lähin sit opiskelemaan tuota kaupan alaa myöhemmin.

      Eli paikan valintaan on hyvä käyttää aikaa. Valintaan toki vaikuttaa sekin, et mihin on mahdollista päästä. Ensisijaisesti suosittelen kuitenki miettimään et millaiseen työhön ja ammatteihin sä haluisit tutustua ja mistä voisit olla kiinnostunut. Yllättävistäkin paikoista voi tärpätä kun vain rohkeesti käy kysymässä tai soittaa. Vain kysymällä voi oikeesti saada varman vastauksen.

      Ootko miettiny, et mikä ala sinua vois kiinnostaa sit ysin jälkeen? TET on ihan loistomahdollisuus lähteä tutustumaan johonkin alaan, jolla vois kiinnostaa opiskellakin. Jos jokin ala kiinnostaa, niin voit lähteä nyt testaamaan voisko kyseinen ala olla sua varten ja voisitko innostua siitä. Toisaalta voit lähteä tutustumaan johonkin sulle vieraaseen alaan tai ammattiin, joka jostain syystä sua kiehtoo. TET-paikan valinnassa voit tietty kysellä kavereiden ja muiden kokemuksia. Mutta muista et tää on sun TET eli tee oma päätös siitä et mikä paikka sua kiinnostais.

      Kyselit myös hotellipaikoista. Miten päädyit miettimään hotelleja yhtenä TET-mahollisuutena? Uskoisin kyllä, että monet hotellit ottaa TETtiläisiä. Jos tuon alan työt kiinnostaa sua, niin soittele tai käy kysymässä jossakin hotellissa rohkeesti!

      Kun haet TET-paikkaa niin saattaa tietty käydä, et joitaki pettymyksiäkin voi tulla, mutta se kuuluu työnhakuun. Se voi kirpasta ja harmittaa, mutta pohdi sen jälkeen miten paikan hakeminen meni ja olisko jotain mitä voisit tehdä ehkä toisin. Usein on kyse kuitenki ihan vaan siitä, et joissaki paikoissa ei ole mahdollisuuksia ottaa ketään tai sit sinne oli ehditty ottaa joku muu. Sit vaan pää pystyyn ja seuraavaa paikkaa kohti!

      TET-paikkaa hakiessa voi oppia ihan hirveesti yleensäkin töiden hakemisesta. Tsemppiä sulle tosi paljon! Uskon, että sinnikkyydellä, tsempillä ja hyvällä tuulella jokin sua kiinnostava paikka on sun =)

      P.S. Ootko muuten jutellut TET-paikan hakemisesta oman koulun opon kans? Uskoisin, että hän vois auttaa sua eteenpäin ja voisitte yhdessä jutella sun suunnitelmista ja ajatuksista.

    • melkein merkonomi

      mistäpäin paikkaa etsit? Ja kyllä ainakin opon pitäisi tällaisissa asioissa auttaa? Toki johonkin respaan voi päästä, mutta tehtävät ovat sitten jotain järjestelyä tai mapitusta, ei siihen tiskille oikein voi lasta laittaa, maksavista asiakkaista on kuitenkin kysymys, ja ohjelmat pitäisi hallita. Kehoitan tekemään hyvän hakemuksen( aikuisen kanssa) ja sitä sitten viemään mielenkiintoisiin paikkoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2941
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      41
      2911
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      64
      1471
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe